"Otizmi Farket, Harekete Geç"

Akdeniz Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi ve Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği işbirliği ile "Otizmi Farket, Harekete Geç" sloganıyla 2?inci Uçurtma Festivali düzenlendi.


Akdeniz Üniversitesi Engelli Öğrenci Birimi, Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği işbirliği ile 2 Nisan Otizm Farkındalık Günü’nde otizme dikkat çekmek ve farkındalık oluşturmak amacıyla ‘Otizmi Farket, Harekete Geç’ sloganıyla 2’inci Uçurtma Festivali gerçekleştirildi. Akdeniz Üniversitesi Şenlik Alanı’nda gerçekleştirilen etkinliğe Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli ve yönetim kurulu üyelerinin yanı sıra, otizm hastası yakınları ve birçok öğrenci katıldı.

‘FARKINDALIK SAĞLAMALIYIZ’

Akdeniz Otizm Spor Kulübü Derneği Başkanı Demet Çileli yaptığı konuşmada, otizmdeki hızlı artıştan dolayı Nisan ayının tamamıyla Birleşmiş Milletler tarafından otizm ayı olarak kabul edildiğini söyledi. Çileli, “Bu korkunç artıştan dolayı otizmli bireylerin topluma entegrasyonları konusunda hepimize ciddi görevler düşüyor. Bu görevleri yerine getirmek için önce otizmin farkına varıp, gerekli farkındalığı sağlamamız lazım” diye konuştu.

İŞARET DİLİYLE ŞARKI

Alaaddin Orhan'ın sunumunu gerçekleştirdiği festivalde Prof. Dr. Tuğgeneral Cevdet Demirkol Ayhan Demirkol Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri giydikleri Türk bayraklı tişörtleriyle işaret diliyle şarkı söyledi. Festivalde çocukların ekranlardan tanıdığı ve beğenerek izlediği ‘Paytak Show’ Kerem Eser de birbirinden güzel şovlarını sergiledi. Festival kapsamında otizm için pedal çevirme, beyaz zemine el basma, yüz boyama etkinliği, balon ve uçurtma uçurma gibi etkinlikler de gerçekleştirildi. Daha sonra sahneye çıkan Levent Dörter’in verdiği konserle festivale katılanlar doyasıya eğlendi. Ceren KAYA

 

"Otizmi Farket, Harekete Geç" Haberine Yorum Yapınız