Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, yurt dışından telefon getiren vatandaşlara sevindirici bir duyuru yaptı. Yapılan açıklamada, "Yurt dışında ikamet eden ve beraberinde mobil cihaz getiren vatandaşlarımız, 120 günlük kayıtsız cihaz kullanım sürelerini otuzar günlük sürelerle 2 defaya mahsus olarak 180 güne kadar e-Devlet Kapısı üzerinden uzatabilirler." ifadelerine yer verildi. Bu karar, yurtdışında yaşayan vatandaşların mobil cihazlarını daha uzun süre kayıtsız olarak kullanabilmesine olanak tanıyacak.

İşte Yurt Dışından Getirilen Telefonların Kayıt Süreci Hakkında Merak Edilenler:

0X0 1711978047307 Kopyası

IMEI KAYDI NASIL YAPILIR?

Yurt dışından getirilen telefonların kayıt edilmesi için BTK'nın belirttiği 120 günlük süre içinde e-Devlet üzerinden başvuruda bulunulması gerekmektedir. Kayıt işlemi için öncelikle E-devlet üzerinden kayıt hakkı sorgulanır ve daha sonra harç ücreti yatırılıp kayıt işlemleri tamamlanır. Kayıt işlemi için e-Devlet şifresi gerekmekte olup, https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresi üzerinden sisteme giriş yapılabilir.

0X0 1711978047777 Kopyası

YURTDIŞINDAN GETİRİLEN TELEFONLARIN KAYITLARINDA MERAK EDİLENLER

Yurt dışından cihaz getirenler, kayıt hakkı olup olmadığını sorgulamak için https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kayit-hakki-sorgulama linkini veya Kurumumuzun BTK Tüketici İletişim Merkezi'ni (120) arayabilirler. Daha önce kayıt yaptırdıysanız, yeni kayıt hakkınızın ne zaman oluşacağını öğrenebilirsiniz.

Hadise bayramda coştu, beyaz minili elbisesiyle büyüledi, dekoltede sınır tanımadı, konserden pozlarıyla göz ziyareti verdi Hadise bayramda coştu, beyaz minili elbisesiyle büyüledi, dekoltede sınır tanımadı, konserden pozlarıyla göz ziyareti verdi

0X0 1711978047777 Kopyası

YURT DIŞINDAN GETİRİLEN CİHAZLARIN KULLANIMI Yurt dışından getirilen cihazlar, yurda giriş tarihinden itibaren 120 gün boyunca kayıt yaptırmadan kullanılabilmektedir. Ancak belirtilen süre içerisinde kayıt işlemi yapılmazsa cihazlar kayıt dışı kabul edilerek iletişime kapatılmaktadır.

0X0 1711978053069 Kopyası

E-DEVLET ÜZERİNDEN KAYIT İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Yurda giriş yapan belge sahipleri, e-Devlet şifresi ile https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydet adresinden cihaz kaydını yapabilirler. Kayıt işlemi sırasında kişiden herhangi bir belge talep edilmemekte olup, kontroller elektronik ortamda yapılmaktadır.

0X0 1711978053587 Kopyası

ÖDEME SEÇENEKLERİ

Yolcu beraberinde getirilen telefon kullanım izin harcı, Hazine ve Maliye Bakanlığı internet vergi dairesi üzerinden kredi kartı ile de ödenebilmektedir. EFT ile ödeme yapılabilmesi ise kullanılan bankanın bu hizmeti sunması durumunda mümkündür.

0X0 Yurt Disindan Telefon Alanlara Mujde Imei Kaydini Yaptirmadan Telefonunuzu 180 Gun Kullanabilirsiniz E Devlet 1711978383852 Kopyası

KAYIT İPTALİ

Pasaporta kayıtlı görünen cihazların kayıt işlemleri e-Devlet kapısı üzerinden iptal edilebilir. Ancak iptal edilen kayıtların geri alınması mümkün değildir. Pasaportunuzda kayıtlı görünen cihazların iptali için https://www.turkiye.gov.tr/btk-imei-kaydi-iptal adresini kullanabilirsiniz.

Kaynak: HABER MERKEZİ