2 bin yıl önce, Bergama Kralı II. Attolos, askerlerine emir verir: ‘Gidin ve bana yeryüzünün cennetini bulun!’  Bergamalı askerler aylar, yıllar boyu dolaşır ve nihayet Toros Dağları’nın eteklerinden inmeye başladıklarında Antalya’yı görürler. Yeryüzünün cenneti, ayaklarının altındadır! Buraya, Attaleia adını verirler ve Antalya’nın temelleri atılır. Helenistik dönemde, Bergamalıların getirildiği  yaşam, önce Kaleiçi’nde başladı. Antalya, Bergama Kralı’nın vasiyeti ile Romalıların eline geçti ve kent; sırasıyla Bizanslılar, Hristiyanlar, Araplar, Müslümanlar, Selçuklular ve Osmanlılar tarafından yönetildi.

İÇLER ACISI

Kaleiçi’nin şu andaki hali içler acısı. Tarihi sit alanı olduğu için hiçbir çalışmanın yapılmadığı Kaleiçi’ndeki tarihi evler uyuşturucu bağımlıların mekanı haline geldi. Türkiye’nin turistik cenneti Antalya’nın tarihi ve turistik bölgelerinden Kaleiçi, son zamanlarda uyuşturucu ile mücadele eden yetkililerin dikkatini çekiyor.  Kaleiçi, genellikle yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret ettiği bir bölge olmasının yanı sıra ev sahibi olan yerli halk tarafından da yoğun bir şekilde tercih ediliyor. Ancak son zamanlarda gençler arasında yaygınlaşan uyuşturucu kullanımı, bölgenin huzurunu tehdit etmeye başladı. Özellikle gece saatlerinde sokaklarda uyuşturucu satıcılarının ve kullanıcılarının görülmesi endişe verici bir durum ortaya çıkardı.

VATANDAŞLAR İSYAN ETTİ

Kaleiçi esnafı ve yerel halk, uyuşturucu ticaretinin artmasıyla birlikte büyük bir endişe içerisine girmiş durumda. Turizm ve ticaretin can damarı olan bölgede bu sorunun çözülmesi için acil önlemlerin alınmasını talep ediyorlar. Sit alanı olmasından kaynaklı hiç kimsenin müdahale edemediği Kaleiçi’nde sık sık çıkan yangınlar, uyuşturucu kullananların uğrak yeri olması bölge halkının tepkisine neden oldu. Vatandaşlar, “2 bin yıllık tarihi alanın bu hale gelmesi Antalya için büyük kayıp. Emniyet sık sık müdahale etse de hiçbir çözüm bulunamıyor. Artık bıktık. Buraya bir çözüm bulunmalı” ifadelerine yer verdiler. YAPRAK ÖZER / https://antalyaningundemi.com/ ÖZEL HABER