1 Mayıs okullar tatil mi ||  1 Mayıs tatil olacak mı, kamu-özel sektör tatil mi? 1 Mayıs okullar tatil mi || 1 Mayıs tatil olacak mı, kamu-özel sektör tatil mi?

31 Mart yerel seçimleri için oy kullanma işlemleri bu sabah saat 08.00 itibari ile tüm Türkiye’de başladı. Milyonlarca vatandaşın oy kullanacağı yerel seçimlerde geçici kimlik ile oy kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu oldu. Peki oy kullanmak zorunlu mu, oy kullanmama cezası var mı, geçici kimlik ile oy kullanılabilir mi? İşte merak konusu olan ayrıntılar…

Seçim3

OY KULLANMAMA CEZASI VAR MI?

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanunun 25'inci maddesi göre seçimlerde oy kullanmak zorunludur. Oy vermeyenlere ise ceza uygulaması vardır.

Seçim4

Mahalli İdareler ile Mahalle Muhtarlıkları ve İhtiyar Heyetleri Seçimi Kanunu'nda "Seçmen kütüğüne kaydı ve sandık listesinde oy kullanma yeterliliği bulunduğu halde mahalli idareler genel ve ara seçimlerine meşru mazeretleri olmaksızın katılmayanların ilçe seçim kurulu başkanı tarafından para cezası ile cezalandırılacağı" hükmü bulunuyor.

Seçim1

GEÇİCİ KİMLİK İLE OY KULLANILIR MI?

Kimliğini kaybeden vatandaşlar oy kullanabilmek için nüfus müdürlüklerinden aldıkları geçici kimlik ile oy kullanabilir.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN