Milyonlarca seçmen yerel seçimler için bugün sandık başına gidiyor. 81 ilde başlayan seçimlerde vatandaşlar oylarını kullanmaya başladı. Seçmenlerin sandıklara giderken kimliklerini yanlarından bulundurmaları gerekiyor. Vatandaşlar hangi sandıkta oy kullanacaklarını e-Devlet aracılığıyla öğrenebilir.

SEÇİMDE KAÇ OY PUSULASI VERİLİYOR?

31 Mart 2024 yerel seçimleri tüm heyecanıyla sürüyor. Vatandaşlar kimlik belgeleri ile sandık başına gitmeye başladı. YSK!nın açıklamasına göre seçmen kağıdı götürmek zorunlu değil. Ancak vatandaşlar hangi sandıkta hangi sırada oy kullanacaklarını e-Devlet aracılığıyla öğrenebilir.

Seçim3

31 Mart yerel seçimlerinde seçmenlere dört ayrı oy pusulası verilecek.  Seçimde Büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclisi üyeliği için üç pusula veriliyor. Muhtar seçimi içinde adayların isminin yer aldığı bir pusula veriliyor.

HANGİ DURUMLARDA OY GEÇERSİZ SAYILIR?

Oy pusulasını katlarken mührün diğer kağıtlara bulaşmasını engellemek gerekiyor. Bu nedenle her kağıdın tek tek katlanığ zarfa eklenmesi gerekir. 

Seçmenler telefon, çanta, fotoğraf makinası gibi eşyalarla oy verme bölgesine giremiyor.

Oy pusulasında mührün, oy verilecek adaya ayrılan kısmın dışına taşmaması gerekiyor.

Pusulaya mühür dışında yazı yazılması imza atılması gibi durumlarda oy geçersiz sayılır.

13-14 Nisan bankalar açık mı, kapalı, bankalar ne zaman, Pazartesi günü açılacak? 13-14 Nisan bankalar açık mı, kapalı, bankalar ne zaman, Pazartesi günü açılacak?

Seçim4

Seçmenler yanlış oy verdiğini düşünüp tekrar oy pusulası isterse yenisi verilmeyecek.

Oy pusulalarının hepsi verilen tek zarfa konulur.

Oyunu zarfa atan seçmen ardından imza atarak oy verme işlemini tamamlamış olur.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA