Türkiye’de milyonlarca seçmen sandık başına gitmeye başladı. YSK geçtiğimiz günlerde seçim kağıtlarını yayınlamaya başlamıştı. Seçmenler kağıtlarını muhtarlıklar aracılığı ile ulaştı. Seçmen kağıdı olmayan vatandaşlar ise oy verirken sorun yaşayıp yaşamayacağını merak ediyor. YSK’dan konuyla ilgili açıklama geldi.

Seçim1

OY KULLANMAK İÇİN SEÇMEN KAĞIDI GEREKLİ MİDİR?

81 ilde sandık başına gitmeye hazırlanan vatandaşlar resmi kimlik belgeleri ile seçim merkezlerine gitmesi gerekiyor. YSK’nın yaptığı açıklamaya göre seçmen kağıdı zorunlu değildir. Vatandaşlar hangi sandıkta oy kullanacaklarını e-Devlet seçmen bilgileri kısmından öğrenebilir.  Oy kullanmak için belirli bir sıra olmayıp vatandaşların oy verdikleri yerin önünde sıraya girmesi gerekiyor.  Oy verme alanına telefon, çanta, fotoğraf makinası gibi araçlarla girilmemesi gerekiyor.

31 Mart yerel seçimlerinde seçmenler dört ayrı oy pusulası ile karşılaşacak.  Seçimde Büyükşehir belediye başkanı, ilçe belediye başkanı, ilçe belediye meclisi üyeliği için üç pusula veriliyor. Muhtar seçimi içinde adayların isminin yer aldığı bir pusula veriliyor.

Seçim4

Hadise bayramda coştu, beyaz minili elbisesiyle büyüledi, dekoltede sınır tanımadı, konserden pozlarıyla göz ziyareti verdi Hadise bayramda coştu, beyaz minili elbisesiyle büyüledi, dekoltede sınır tanımadı, konserden pozlarıyla göz ziyareti verdi

HANGİ DURUMLARDA OY GEÇERSİZ SAYILIR?

Seçmenler telefon, çanta, fotoğraf makinası gibi eşyalarla oy verme bölgesine giremiyor.

Oy pusulasında mührün, oy verilecek adaya ayrılan kısmın dışına taşmaması gerekiyor.

Pusulaya mühür dışında yazı yazılması imza atılması gibi durumlarda oy geçersiz sayılır.

Seçmenler yanlış oy verdiğini düşünüp tekrar oy pusulası isterse yenisi verilmeyecek.

Oy pusulalarının hepsi verilen tek zarfa konulur.

Oyunu zarfa atan seçmen ardından imza atarak oy verme işlemini tamamlamış olur.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA