Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş sonrası Antalya’ya başlayan göç furyasına, yaşanan büyük deprem sonrası yaşanan iç göçle beraber zaten sıkıntılı olan Antalya trafiği keşmekeşe döndü. 31 Mart yerel seçimler öncesinde de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek en çok kent trafiği üzerinden eleştirilmişti. Yaklaşık bir yıl üzerine çalışılan projenin ihalesi seçim öncesinde ilana çıkmış ve bir kez de ertelenerek 30 Nisan 2024 günü yapılmıştı.

Antalya Tramvay (Small)

ANTALYA'NIN İLK METROSU OLACAK

İhalesi yapılan proje kapsamında 18 kilometre uzunluğunda raylı sistemin 5.5 kilometresi 30 metre yer altından geçecek, kalan kısmı ise hafif raylı sistem olarak planlanmıştı. 5.5 kilometrelik yer altı sistemi ile birlikte proje Antalya’nın ilk metrosu da olma özelliği taşıyor.

Antalya'da müteahhitlerden Aksu Altıntaş uyarısı... Eski başkan müteahhit ve emlakçıları uyararak panikle Altıntaş'ta ucuza yer satılmamasını istedi Antalya'da müteahhitlerden Aksu Altıntaş uyarısı... Eski başkan müteahhit ve emlakçıları uyararak panikle Altıntaş'ta ucuza yer satılmamasını istedi

Besinci Etap Tramvay Hatti (Small)

GÜZERGAHI PLANLANDI

4’ncü Etap Raylı Sistem Hattı, Antalya’nın Konyaaltı ilçesindeki Kadınlar Plajı’ndan başlayıp Akdeniz Bulvarı üzerinden Atatürk Bulvarı’nı takip edecek yeni raylı hattı, Antalyaspor Kavşağı’ndan sonra Meltem’e dönecek. Antalya Eğitim Araştırma Hastanesi önünden Güllük Caddesi’ni kesecek bu hat, Muratpaşa Camisi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi önünden geçtikten sonra Kızılırmak Caddesi üzerinden Kepez Belediyesi önünden Sakarya Bulvarı Kavşağı’nda 3’üncü Etap Raylı Sistem Hattı’na bağlanarak son bulacak.

Öğrenciler Tramvayda Kitap Okudu (14) (Small)

İHALE SONRASI ONAYA GİTTİ

Antalya kent trafiğini rahatlatmak üzere planlanan en önemli proje olma unvanını da taşıyan 4. Etap Raylı Sistemi ihalesine Öztaş İnşaat, Kalyon İnşaat, Makyol İnşaat, Kolin İnşaat ve Gülermak Ağır Sanayi şirketleri teklif verdiler. Beş firmadan Öztaş ihaleden eksik teminat verdiği gerekçesiyle elenirken geriye 4 firma kaldı. Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hesaplar projenin yaklaşık maliyeti 12,5 milyar lira olarak belirlendi. İhaleye giren firmalardan Gülermak Sanayi: 14 Milyar 158 Milyon 825 TL, Makyol İnşaat: 12 Milyar 435 Milyon 371 TL, Kalyon İnşaat: 13 Milyar 890 Milyon 826 Bin, Kolin İnşaat: 13 Milyar 489 Milyon TL fiyat verdiler.

İTİRAZ SÜRESİ BEKLENDİ

İhaleden sonra itiraz süresi beklendi. İtiraz süresi sona erdikten sonra bu firmalardan biriyle sözleşme yapılarak yer teslimi gerçekleşecekti. Ancak henüz itiraz süresi sona ermeden 17 Mayıs 2024 günü Cumhurbaşkanlığı tasarruf Tedbirleri Genelgesi yayınlandı. Genelge uyarınca da büyük projelerin bakanlığa onaylatılması gerekiyor.

Tramvay Hatti Ihale Edilecek

BAKANLIKTAN YANIT YOK

Antalya Büyükşehir Belediyesi projeyi genelgeden sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gönderdi. Bir aya yakın bir süre geçmesine rağmen hala bakanlıktan yanıt gelmedi. Oysaki genelge çıkmasa inşaat başlamış olacaktı.

BEKLEMEYE DEVAM

Antalya Büyükşehir Belediyesi bu projenin kent için çok önemli olduğunu belirterek, “Kentteki trafik sorununu sona erdirebilmek adına bir dizi projeler ürettik. Bunun da en önemlisi 4. Etap Raylı Sistem. Bakanlığın bu kadar önemli bir projeye karşı çıkacağını sanmıyoruz. Ancak Antalya’nın trafik konusunda boşa geçireceği zamanı yok” dediler.

Kaynak: ANTALYA GÜNDEM GAZETESİ / GÜNAY SARI