Yağlı Güreş sezonunun bitmesiyle beraber, 2023 yılında gerçekleştirilen önemli güreş organizasyonlarında dereceye giren 7 genç başpehlivan sevinci yaşadı. Kırkpınar, Elmalı ve CW Enerji Yağlı Güreş Ligi gibi organizasyonlarda önemli başarılar elde edildi.

Kırkpınar’da yapılan bir değişiklikle yarı finaller öncesi 4 isim başa çıktı. Önceden ilk 2 başa çıkma durumu vardı. CW Enerji Yağlı Güreş Ligi’nde ilk 2 sırayı alanlar başa çıktı. Elmalı güreşlerinden hemen önce yapılan talimat değişikliğiyle Elmalı’yı 1. bitiren başpehlivan başa çıktı. 2023 yılında Kırkpınar, Elmalı ve Lig güreşleri gibi önemli organizasyonlar düzenlendi.

Kırkpınar’da Enes Doğan, Osman Kan, Yunus Emre Yaman, Bekir Eryücel; yağlı güreş liginde Hamza Özkaradeniz, Yıldıray Pala; Elmalı güreşlerinde ise Seçkin Duman başpehlivanlığa ulaşan 7 genç başpehlivan oldu. Başpehlivanlar yaklaşık 7 ay boyunca toplam 86 turnuvada yer aldı.

CUMHURİYET’İN BAŞPEHLİVANI ZEYBEK

Türkiye Başpehlivanı’nın belirlendiği en önemli organizasyon olan Kırkpınar Güreşleri’nde Cumhuriyetin 100. yılında Yusuf Can Zeybek başpehlivan oldu. Yusuf Can Zeybek, Cumhuriyet tarihinde bu unvana sahip olan 49. başpehlivan oldu.

CW ENERJİ GÜREŞ LİGİ ŞAMPİYONU

 2023 yılında güreşseverler, lig turnuvalarında büyük heyecan yaşadılar. 7 aşamadan oluşan ligde en yüksek puana ulaşan Orhan Okulu CW Enerji Yağlı Güreş Ligi’nin ilk şampiyonu oldu.

YASİN ÇOBAN antalyaningundemi.com