Eski MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın oğlu Abdullah Halid Fidan, kariyeri ve biyografisiyle sosyal medyada merak konusu oldu. Abdullah Halid Fidan kimdir? Kaç yaşında? Bu soruların yanıtlarını sizler için hazırladık!

2014 yılında Ankara Ticaret Odası Konferans Salonu’nda Beyza Erdoğan ile evlenen Abdullah Halid Fidan ne iş yapıyor? Hangi okul mezunu? İşte Hakan Fidan’ın oğlu hakkında bilinmeyenler…

Abdullah Halid Fidan 4

Abdullah Halid Fidan Kimdir?

Eski MİT Müsteşarı, mevcuttaki Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın özel hayatının merak edilmesiyle birlikte, oğlu Abdullah Halid Fidan’ın biyografisi de araştırılıyor. İnternet araştırmalarında sıklıkla yer bulan Abdullah Halid Fidan kimdir? İşte yanıtı…

Abdullah Halid Fidan, Dışişleri Hakan Fidan’ın oğludur. 1993 Ankara doğumlu olduğu bilinen Fidan’ın kendisi haricinde iki kardeşi daha vardır. Hakan Fidan’ın oğlu Abdullah Halid Fidan, 2018 yılında MİT’e katılmış ve ilgili kurum bünyesinde hizmet vermektedir.

A. Halid Fidan, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde Uluslararası İlişkiler Bölümünü tamamladı. 2015 yılında mezun olduktan sonra çalışmaya başlayan Fidan, 2014 yılında Beyza Erdoğan ile evlendi. Çiftin nikah şahitliğini ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Yapmıştır.

Abdullah Halid Fidan 2

Abdullah Halid Fidan Kaç Yaşında?

Abdullah Halid Fidan kimdir sorusuna ek olarak, bu ismin kaç yaşında olduğu da merak konusu. Hakan Fidan’ın oğlu A. Halid Fidan’ın tam doğum tarihi bilinmese de 1993 doğumlu olduğu bilinmektedir. Bu bakımdan Abdullah Halid Fidan kaç yaşında sorusunun yanıtı 2024 yılı itibariyle 31 yaşında olacaktır.

Abdullah Halid Fidan, 2018 yılında MİT kurumuna katılmış ve kurum içerisinde çeşitli görevlerde bulunmaktadır. Bu bakımdan ilgili ismin babası gibi MİT’çi olduğu rahatlıkla söylenebilmektedir. Şimdi Abdullah Halid Fidan sorusuna ek olarak bu ismin nereli olduğunu açıklayalım.

Abdullah Halid Fidan Nereli?

Tam 101 yıl sonra Dışişleri Bakanlığı koltuğuna İsmet İnönü’den sonra ikinci asker kökenli kişi olarak oturan Hakan Fidan’ın özel hayatı merak ediliyor. Eşi ve çocukları bu konuda en büyük merak konusu başlıklardan birisidir. Özellikle oğlu Abdullah Halid Fidan kimdir? Nereli? sorularının sıkça sorulduğunu görüyoruz.

Abdullah Halid Fidan, 1993 yılında Ankara’da dünyaya gelmiştir. Hakan Fidan’ın da aynı şehirde doğduğu düşünüldüğünde A. Halid Fidan’ın aslen Ankaralı olduğu söylenebilir. Ankara Ticaret Odası Konferans Salonu’nda Beyza Erdoğan ile 2014 yılında evlenen A. Halid Fidan’ın özel yaşamı, medyadan uzak bir şekilde gelişmekte ve gizlenmektedir.

Abdullah Halid Fidan 3

Hakan Fidan'ın Oğlu Abdullah Halid Fidan Ne İş Yapıyor?

Abdullah Halid Fidan eşi Beyza Erdoğan ile evlendiği dönemde üniversitede öğrenciydi. A. Halid Fidan ne iş yapıyor sorusunu da bu doğrultuda kısaca yanıtlayalım…

Abdullah Halid Fidan, 2015 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümünden mezun olmuştur. Daha sonra Fidan’ın 2018 yılında babası gibi MİT kurumuna katıldığı bilinmektedir. Milli İstihbarat Teşkilatı’nda alınacak görevler gereği bu isim medyadan uzak bir yaşam sürmekte ve halen aynı kurumda görev aldığı tahmin edilmektedir.

Abdullah Halid Fidan kimdir sorusunun kapsamını genişleterek annesi ve babası hakkında biyografik bilgileri verelim.

Abdullah Halid Fidan 6

Abdullah Halid Fidan'ın Annesi Kimdir? Hakan Fidan'ın Eşi…

Hakan Fidan’ın oğlu Abdullah Halid Fidan hakkında detaylı araştırma yapan okuyucular, bu ismin annesinin kim olduğunu merak ediyor. Hakan Fidan’ın eşi, Abdullah Halid Fidan’ın annesi kimdir? İşte yanıtı…

A. Halid Fidan’ın annesi Nuran Fidan’dır. Eşi ve oğlunun bürokrasideki görevleri nedeniyle hakkında çok az bilginin olduğu bu ismin kaç yaşında ve nereli olduğu bilinmemektedir. Bu nedenle Nuran Fidan kimdir sorusu yanıtsız kalmaktadır. Fidan ailesine yönelik olarak sadece Hakan ve Nuran çiftinin üç çocukları olduğu bilinmektedir.

Ayrıca 2014 yılında evlenen oğlu A. Halid Fidan ve gelini Beyza Erdoğan Fidan’ın 2016 yılında ilk bebeklerini kucaklarına aldığı biliniyor. Bu doğrultuda o dönem 48 yaşında olan Hakan Fidan’a bürokrasi dünyasındaki arkadaşları “genç dede” lakabını taktı.

Abdullah Halid Fidan kimdir sorusunu yanıtladıktan sonra şimdi Hakan Fidan hakkındaki biyografik bilgilere geçelim.

Hakan Fidan Kimdir?

Abdullah Halid Fidan’ın babası olan Hakan Fidan, Türk bürokrasisinin en önemli isimlerinden birisi olarak MİT geçmişi ve mevcut Dışişleri Bakanlığı kariyeriyle merak ediyor. Ancak bu ismin daha önceleri askerlik kariyeri de bulunmaktadır. Bu nedenle en çok merak edilen Hakan Fidan kimdir sorusunun yanıtını verelim.

Hakan Fidan, 17 Temmuz 1968 tarihinde Ankara’da doğdu. Ankara’nın Altındağ ilçesindeki Hamamönü semtinde doğan Fidan, 1986 – 2001 yılları arasında Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde astsubay olarak görev yapmıştır. Bu süreçte KK Muharebe ve KK Dil Okulu’nda eğitim aldı. Askeri kariyerini kendi isteğiyle bırakarak Amerika Birleşik Devletleri’nde Maryland Üniversitesi’ne bağlı University of Maryland University College’den siyaset bilimi ve yönetim alanlarında lisans dereceleri aldı.

Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptı… Atıklar yemeğe dönüştü Mersin Büyükşehir Belediyesi yaptı… Atıklar yemeğe dönüştü

Bilkent Üniversitesi’nde “Dış Politikada İstihbaratın Yeri” adlı teziyle yüksek lisans yapan Fidan, 2006 yılında “Bilgi Çağında Diplomasi: Antlaşmaların Doğrulanmasında Enformasyon Teknolojilerinin Kullanımı” isimli tez ile doktorasını yaptı. Akademik çalışmalarını Viyana’da Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu, Cenevre Birleşmiş Milletler Silahsızlanma Enstitüsü ve Londra Verification Technologies Research Center kurumunda sürdürdü. Ayrıca Hakan Fidan, Bilkent ve Hacettepe Üniversitelerinde akademisyenlik de yaptı.

Almanya’da bulunan NATO Süratli Reaksiyon Kolordusu Karargahı’nda da görev alan Fidan, 2001 tarihinden itibaren iki yıl boyunca Avustralya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde siyasi ve ekonomik kıdemli danışmanı olarak görev yaptı. 2003 yılında ise TİKA (Başbakanlık Türk İşbirliği ve Kalkınma İdaresi Başkanlığı) başkanlığına atandı.

Hakan Fidan 14 Kasım 2007 tarihinde Başbakanlık müsteşar yardımcılığı görevine getirildi. 2008 Kasım ayında ise Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Yönetim Kurulu üyeliği görevine atandı. 8 Mart 2008 tarihinde de Ahmet Yesevi Üniversitesi’nde mütevelli heyeti üyesi oldu. Bu görevinden ise 2011 Şubat ayında istifa etti.

Hakan Fidan’ın MİT kariyeri ise 15 Nisan 2010 tarihinde müsteşar yardımcılığı ile başladı. Mevcut müsteşar Emre Taner’in görev süresinin dolmasıyla beraber 27 Mayıs 2010 tarihinde MİT müsteşarı oldu. Atandığı dönemde 42 yaşında olan Fidan, en genç MİT müsteşarı oldu. Hakan Fidan, büyükelçiyken MİT müsteşarlığına getirilen Sönmez Köksal’dan sonra kurum dışarısından müsteşar olan ikinci isim oldu.

Hakan Fidan 10 Şubat 2015 tarihinde AKP’den milletvekili aday adayı olmak için görevinden istifa etti. Ancak 9 Mart 2015 tarihinde yazılı açıklama yaptı ve aday adaylığı başvurusunu geri çekerek 10 Mart 2015 tarihinde görevine geri döndü. 4 Haziran 2023 yılında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kurduğu 67. Türkiye Hükümeti’nde yeni kabinede yer alan Fidan, Dışişleri Bakanı oldu. Halen bu görevi sürdüren Hakan Fidan, 9 Ağustos 2023 tarihinde Recep Tayyip Erdoğan tarafından MGK toplantısı sonrasında 13 yıllık MİT hizmeti nedeniyle “Türkiye Cumhuriyeti Devlet Üstün Hizmet Madalyası’na” layık görüldü. Hakan Fidan, Nuran Fidan ile evli ve üç çocuk babasıdır.

Abdullah Halid Fidan kimdir sorusunu detaylı bir şekilde yanıtladık. Konuyla ilgili sorularınızı ve görüşlerinizi yorumlar aracılığıyla paylaşabilir, düşüncelerinizi belirtebilirsiniz.

Muhabir: Nihat Toklu