Abdullah Zeydan, 13 Mart 1972 tarihinde Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dünyaya gözlerini açtı. Zeydan, Hakkari, Yüksekova'da liseye kadar okul sürecini tamamladı. Uluslararası Amerika Üniversitesi'nde Mimarlık Fakültesi'nden mezun olmaya hak kazandı. Mimar olarak kariyer hayatına başlayan Zeydan, 2015 yılında siyaset hayatına atıldı.

7 Haziran 2015 Genel Seçimlerde Hakkari'den milletvekili adayı oldu. 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimlerinde Hakların Demokratik Partisi'nden (HDP) Hakkari Milletvekili seçildi. Şimdilerde 52 yaşında olan Abdullah Zeydan, evli ve üç çocuk babası.

Başkan Caran, şehit aileleri ve gazileri ağırladı Başkan Caran, şehit aileleri ve gazileri ağırladı

Zeydan4

ABDULLAH ZEYDAN NEDEN TUTUKLANDI? NE ZAMAN TAHLİYE EDİLDİ?

2016 yılında, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) Anayasa'ya eklenen bir maddeyle Halkların Demokratik Partisi (HDP) Milletvekili Abdullah Zeydan'ın dokunulmazlığı kaldırıldı. Zeydan, 4 Kasım 2016'da gözaltına alındı ve aynı gün içinde tutuklanarak Edirne F Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi, Zeydan'ı 'PKK sizi tükürüğünde boğar' ifadesi ve bir eyleme katılması sebebiyle suçlu buldu.

Zeydan1

Mahkeme, Zeydan'a 'terör örgütüne yardım' suçundan 5 yıl, 'terör örgütü propagandası yapma' suçundan ise 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verdi. Zeydan'ın hapis cezası Yargıtay tarafından bozuldu ve Zeydan yeniden yargılandı. Yeniden yargılama sonucunda cezası 3 yıla indirildi. Önceki hapis süresi dikkate alınarak, Zeydan 6 Ocak 2022'de tahliye edildi. Ancak, Adalet Bakanlığı, 31 Mart Pazar günü gerçekleşen Mahalli İdareler Seçimlerinden önce 29 Mart 2024 Cuma günü idari bir kararla, Zeydan'ın 2022'de kazandığı haklarına itiraz etti.

Zeydan1

ABDULLAH ZEYDAN MAZBATASINI ALDI MI?

DEM Parti Van Belediye başkan adayı olarak katılan Abdullah Zeydan 31 Mart 2024 tarihinde seçmenlerden yüzde 55,48 oranla oy alarak birinci sıraya girdi. Fakat 'seçime yeterliliği olmadığı' gerekçesiyle 'seçilmemiş sayılmasına' ve sonraki adaya mazbatanın verilmesine karar verildi.

Muhabir: STAJYER MUHABİR ARZU KAYNAK