Büro Emekçileri Sendikası (BES) Antalya Şubesi Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Ümit Şeker, İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü 26.01.2024 tarih 67912 sayılı yazısıyla 112 Acil Çağrı Merkezi Çalışanlarının vardiya saatlerinin değiştirilmene tepki gösterdi. Konuya dair açıklamalarda bulunan Ümit Şeker, “Bakanlık 112 Acil Çağrı Merkezlerine daha fazla personel atamak, geçici görevlendirmelerin iptaline dönük talimatlarını illere uygulatmak, çalışma koşullarını iyileştirmek yerine vardiya saatleriyle oynayarak 112 Acil Çağrı Merkezlerindeki sorunları çözdüğünü düşünüyor” dedi. Yapılan her müdahale, alınan her karar yeni sorunlar ortaya çıkarıyor diyen Ümit Şeker, vardiya sistemi dışında sorunsuz çalışan Aselsan’ın 112 AÇM bilgisayar sistemi 2023 yılı Şubat ayında bırakılmıştır.  Yeni geçilen sistemde yaşanan sorunlarla ilgili tutulan onca tutanağa, tüm illerden İçişleri Bakanlığına iletilen sorunlara rağmen hala daha 112 AÇM’lerdeki sorunlu bilgisayar sistemi düzeltilmemiştir. Bu durum en önemlisi vatandaşın canı ve güvenliğini riske atmakta ayrıca personellerin çalışma şartlarını zorlaştırmaktadır dedi.

Nakil bekleyen hasta sayısı dudak uçuklattı Nakil bekleyen hasta sayısı dudak uçuklattı

112 Acil Çağrı Merkezlerinde yetersiz sayıda personelle çalışıldığını, İçişleri Bakanlığı talimatına rağmen 112 Acil Çağrı Merkezi personellerinin farklı kurumlarda görevlendirildiğini ifade eden Ümit Şeker; görünen o ki Bakanlık 112 Acil Çağrı Merkezlerine daha fazla personel atamak, geçici görevlendirmelerin iptaline dönük talimatlarını illere uygulatmak, çalışma koşullarını iyileştirmek yerine vardiya saatleriyle oynayarak 112 Acil Çağrı Merkezlerindeki sorunları çözdüğünü düşünüyor. Çözüm bulmak yerine kimi illerde uygulanan 24 96 vardiya sistemini de bozarak 12 saat sınırı getiriyor dedi.

SORUNLAR BİR AN ÖNCE DÜZELTİLMELİ

Ümit Şeker, Büro Emekçileri Sendikası’nın 112 Acil Çağrı Merkezleri’ndeki üyeleri ve çalışanlar adına taleplerini şu şekilde sıraladı:

“12 48 ya da 24 96 saat vardiya sistemi illerde personelin fikri alınarak belirlensin, personel sayısı ve fiziki imkânlar buna göre düzenlensin. Acilen bilgisayar sistemindeki sorunlar düzeltilsin. Tekrar ifade ediyoruz ki sistem arızalarıyla ilgili hazırladığımız ayrıntılı rapor İçişleri Bakanlığına iletilecektir. 112 Acil Çağrı Merkezi çalışanlarına servis ve yemek imkânı sağlansın. Yeni atamalar yapılsın. İçişleri Bakanlığının 112 Acil Çağrı Merkezi personelleri farklı kurumlarda görevlendirilemez talimatı uygulansın. Çağrı memuru ve hizmet alımı çağrı karşılayıcı personellerin başka kurumlarda görevlendirmeleri iptal edilsin. Ümit Şeker tekrar tekrar ilan ediyoruz. Biz anlatmaktan ve mücadele etmekten bıkmayız. Büro Emekçileri Sendikası olarak 112 Acil Çağrı Merkezi emekçilerinin ve vatandaşın sesi olacak ve 112 Acil Çağrı Merkezi emekçilerinin haklı mücadelesini büyüteceğiz.” BÜLTEN

Kaynak: BÜLTEN