Harun Yahya adıyla da bilinen Adnan Oktar, bir Türk yazar ve televizyon sunucusudur. 2 Şubat 1956 tarihinde Ankara’da doğmuştur. Adnan Oktar televizyon programları ve bu programlara çıkardığı kadınlar sebebiyle tartışmalı bir kişiliktir.

Bu konu hakkında yapılan “Kedicik” isimli belgeselde kendisi hakkında birçok sır da gün yüzüne çıkmıştır. Bunlardan biri de sahip olduğu hastalıktır. Adnan Oktar hastalığı nedir sorusu da bu sebeple merak konusu olmuştur. Adnan Oktar’ın hastalığı başta olmak üzere hakkında merak edilenleri araştırdık!

Adnan Oktar Hastaligi 2

Adnan Oktar’ın Hastalığı Nedir?

Türk medyasında tartışmalı bir figür olan ve Harun Yahya ismi ile bilinen Adnan Oktar hakkında pek çok sır 140journos tarafından hazırlanan Kedicik belgeseli ile gün yüzüne çıkmıştır. Bu belgeselde Adnan Oktar’ın bağırsak yığını hastalığına sahip olduğu da söylenmiştir.

140journos tarafından ortaya atılan Adnan Oktar’ın bağırsak yığını hastası olduğu iddiaları henüz netlik kavuşmasa da “Kedicik” belgeselinde bu iddiayı kanıtlayacak görüntüler ve kayıtlar mevcuttur.

Yetişkin erkekler ve erkek çocukları, kadınlar ve kız çocuklarına kıyasla 310 kat daha yüksek bir oranda bu hastalığa maruz kalmaktadırlar. Neredeyse on erkekten birinde görülen bu hastalığın tedavisi mümkündür.

Bağırsak Yığını Nedir?

Halk arasında bağırsak yığını olarak da bilinen İnflamatuar Bağırsak Hastalığı (İBH) kronik bir bağırsak hastalığı grubunu ifade etmek için kullanılan terimdir. İnflamatuar Bağırsak Hastalığı iki ana türe sahiptir:

  • Ülseratif Kolit: Ülseratif kolit, kalın bağırsağı (kolon) etkileyen bir İnflamatuar Bağırsak Hastalığı türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Kalın bağırsakta iltihaplanma ve ülserasyonlara neden olur. Karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, ateş ve yorgunluk gibi belirtileri vardır.
  • Crohn Hastalığı: Sindirim sisteminin genellikle ince bağırsakta ve kalın bağırsağın altında çıkan İnflamatuar Bağırsak Hastalığı türüdür. Bu türde iltihaplanma tüm sindirim sistemine yayılabilir ve derin yaralar oluşturabilir. Karın ağrısı, ishal, kilo kaybı, iştah kaybı gibi belirtileri vardır.

Bu hastalığın ortaya çıkışının ana sebebi bilinmese de otoimmün, çevresel ve bağışıklık sistemi ile ilgili faktörlerin etkili olduğu düşünülmektedir. İnflamatuar Bağırsak Hastalığı kronik bir hatalıktır ve alevlenme dönemleri ile remisyon dönemleri arasında dalgalanır. İlaçlar, beslenme terapisi ve cerrahi müdahale gibi tedavi yöntemleri vardır.

Adnan Oktar Hastaligi 4

Adnan Oktar Fıtık Mı?

140journos tarafından hazırlanan “Kedicik” isimli belgeselde Adnan Oktar’ın hastalığının bağırsak yığını olduğu iddia edilmiştir. Bağırsak yığını hastalığı aynı zamanda kasık fıtığı ismiyle de bazı kaynaklarda geçmektedir. Ancak Adnan Oktar'ın hastalığına dair dair herhangi bir resmî belge veya kayıt bulunmamaktadır.

Belgesel ise bu iddialarını anlatılanlar, röportajlar ve sunduğu fotoğraflar ile desteklemiştir. “Kedicik” belgeselinde konuşan mağdur kadınlardan biri Adnan Oktar’ın bağırsak sığını hastalığı konusunda şu açıklamayı yapmıştır:

'Yayında karşısında oturuyoruz. Adamın bacaklarının arasında kocaman bir bağırsak yığını var. Görüyoruz. Bunu cemaatin içindeki herkes biliyordu. Ancak kimse bunu sesli konuşmadı. O da bunu 'Mehdi'nin bacakları arasında bir büyüklük vardır' diyerek sahte bir hadise insanlara empoze etti.”

Adnan Oktar Kimdir?

Asıl adının Adnan Arslanoğulları olduğu öne sürülen Adnan Oktar 2 Şubat 1956 yılında Ankara’da doğmuştur. Adnan Oktar'ın annesinin adı Mediha, babasının adı Yusuf'tur.

Babasını erken yaşta kaybeden Adnan Oktar, üniversiteye kadar Ankara’da okumuştur. Ardından önce İstanbul’daki Devlet Güzel Sanatlar Akademisi İç Mimarlık bölümüne sonrasında da İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe ve Tarih bölümüne girmiş ancak iki okulu da yarım bırakmıştır.

Mersin’e yağış uyarısı… Mersin yağışla serinleyecek Mersin’e yağış uyarısı… Mersin yağışla serinleyecek

Harun Yahya mahlası ile yayınladığı yüzlerce kitap olduğu iddia edilen Adnan Oktar hiç evlenmemiştir. İsmi sürekli olarak işlediği suçlar ile anılan Adnan Oktar; özellikle örgüt kurma, cinsel istismar, reşit olmayan kimseler ile cinsel ilişki gibi suçlardan yargılanmıştır.

Adnan Oktar Çocuğu Var Mı?

Adnan Oktar hayatı boyunca evlenmemiştir. Oktar’ın çocuğu da olmadığı bilinmektedir.

Adnan Oktar Hastaligi 3-1

Adnan Oktar Ne Zaman Tutuklandı?

11 Temmuz 2018'de Adnan Oktar ve beraberindeki 176 kişi, suç işlemek amacıyla örgüt kurma başta olmak üzere  birçok suç iddiasıyla gözaltına alınmıştır. Kitaplarını Harun Yahya mahlası ile yazan, asıl isminin Adnan Arslanoğulları olduğu iddia edilen Adnan Oktar 18 Temmuz 2018'de çıkarıldığı mahkemede tutuklanmıştır.

Silivri Cezaevi’nde tutulan Adnan Oktar, yargılandığı İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hapse mahkûm edilmiştir. 11 Ocak 2021'de görülen duruşmada 1075 yıl 3 ay hapis cezası almıştır.

Adnan Oktar Hastaligi 1

Adnan Oktar Neden 891 Yıl Yedi?

Adnan Oktar silahlı suç örgütüne yönelik davada verilen kararın istinaf tarafından usulden bozulması sebebiyle 72'si tutuklu 215 sanığın yeniden yargılandığı dava 16 Kasım 2022'de karara bağlanmıştır.

Mahkeme, sanık Adnan Oktar'ı örgüt yöneticiliği, kişiyi hürriyetinden yoksun kılmak, eğitim hakkının engellenmesi ve kişisel verilerin kaydedilmesi dahil olmak üzere birçok suçtan toplamda 891 yıl hapisle cezalandırmıştır.

Ayrıca mahkeme heyeti örgütün yöneticisi konumunda olduğu için diğer sanıkların suçlarından da Adnan Oktar’ı sorumlu tutarak diğer sanıkların cezalarıyla birlikte Adnan Oktar’a toplam 8 bin 658 yıl hapis cezası vermiştir

Muhabir: Nihat Toklu