Adana’nın Feke İlçesi’nde yaşayan Yusuf Mirza Solmuşgül tarafından ağaç kovuğunda bulunan ve annesinin olmadığı anlaşılan yavru sincap, köydeki kediler tarafından zarar görmemesi için ailenin himayesi altına alındı. Bir süre bakılan sincap daha sonra doğaya yeniden bırakıldı.

Muğla’da 16 saatlik ‘Arıza’ mesaisi… O ilçede su krizi yaşanıyor! Muğla’da 16 saatlik ‘Arıza’ mesaisi… O ilçede su krizi yaşanıyor!

Adana Evde Sincap Buyuttuler (5) (Small)

Yusuf Mirza Solmuşgül, olayı şu şekilde anlattı: “Nevzat eniştem sincabı kütükte bulmuş. Bizde annemle birlikte ona zara gelmesin diye baktık. Onu yılan kedi yemesin diye evine almış. Bizimle çok güzel vakit geçirdi. Onunla oyunlar oynadık. Bizi ısırdı biraz ama çok güzel vakit geçirdik. Kozan çok sıcak yaşayamaz. Köyler daha serin doğa içinde ağaçlar içinde yaşaması daha güzel. O yüzden doğru olan onu doğasına bırakmaktı” dedi. 

Adana Evde Sincap Buyuttuler (6) (Small)

“GÜZEL HATIRALAR BİRİKTİRDİK”

Fındık adını verdikleri yaramaz sincabı yeteneklerini kaybetmemesi için evde balkonda bulunan narenciye ağaçları içinde de gezdiğini aktaran Beril Solmuşgül, “Kış dönemi Sincabı bulduk.  Evde saksılara cevizler pelitler ekti.

Adana Evde Sincap Buyuttuler (Small)

Sincap doğada çok güzel bir canlı ama evcil değil. Evde ben ve oğlumu sahiplendi geri kalan bireylere saldırıyordu. Sosyal medyada satışlarını bazen görüyoruz ama kesinlikle alınmamalı kesinlikle evcilleşmiyor.

Adana Evde Sincap Buyuttuler (1) (Small)

En çok kuşla olan arkadaşlığı çok güzeldi. Kısa süreli güzel bir dostluk kurduk ve şimdi ait olduğu doğaya onu bıraktık. Evde bakmak çok acımasızca bir sevgi olurdu.  Ait olduğu doğasında artık kendini koruyacak yiyecek bulabilecek kadar büyüdü. Biz de onunla geçirdiğimiz zamanda güzel hatıralar biriktirdik” diye konuştu.  

Adana Evde Sincap Buyuttuler (2) (Small)

 Doğaya bırakılan sevimli sincap ilk etapta ayrılmak istemese de ağacın dallarında gezerek kısa bir süre sonra bölgeden ayrıldı. Geriye evde keyifle yediği meyveler ve sevimli yaramazlıklarının görüntüleri kaldı.

Adana Evde Sincap Buyuttuler (3) (Small)

Kaynak: İHA