Türk Yağlı Güreşleri’nin Cumhuriyet dönemindeki en önemli ismi Ahmet Taşçı, Kırkpınar tahmininde bulundu. 11 kez Kırkpınar’da final yapan ve bunların 9’unu kazanan, 2 kez ebedi kemerin sahibi olan Ahmet Taşçı, geçtiğimiz yıl Yusuf Can Zeybek’in tarihi Kırkpınar Başpehlivanlığını kazanacağını önceden tahmin etmişti. Oysaki Yusuf Can Zeybek Kırkpınar öncesinde oynanan CW Enerji 2. etabında Sekapark’ta finalde Orhan Okulu’ya kaybetmiş, Gaziantep Şahinbey Güreşleri’nde ise dereceye girememişti.

Tüm bu duruma rağmen Ahmet Taşçı’nın Yusuf Can Zeybek’i favori göstermesi büyük şaşkınlık yaratmıştı.

Ahmet Tasci Gures (Small)

TARİHİ KIRKPINAR ÖNCESİ AÇIKLAMA

Son kez ebedi kemeri almayı başaran Ahmet Taşçı, 663. Tarihi Kırkpınar Güreşleri öncesi açıklamalarda bulundu. Memleketi olan Kocaeli’nde yapılan 16. Sekapark yağlı Güreşleri’ni izleyen Ahmet Taşçı, “Hala çayıra çıktığım zaman heyecanlanıyorum. Yağlanıp güreşmek de istiyorum. Ancak o zamanı geçirdik. Yağlı güreşe böyle önem verilmesi, çok sayıda izleyicin olması beni çok mutlu ediyor. Buradaki güreşler en az yüzde 80 olarak Kırkpınar’a da yansır. Burada ilk 4’e veya 8’e kalanları aynı şekilde  Edirne’de de görebiliriz. Ciddi güreşler oluyor. Kırkpınar provası oluyor. Burada ilk 4 veya 8’e girenlerde aynı şekilde kürsü yapabiliyorlar. Bu da pehlivanların bu güreşlere ne kadar önem verdiğini ortaya koyuyor. Sekapark geçen yıldan beri lige de dahil edildi. Bu da buraya olan ilgiyi artırıyor” dedi.

Ahmet Tasci

FAVORİSİ PAŞA’NIN GENÇ ASLANI

Geçtiğimiz yıl yapılan Kırkpınar Yağlı Güreşleri öncesinde Yusuf Can Zeybek>’i ilk olak favori olarak gösteren ve bu tahmini de tutan Ahmet Taşçı, 663’ncü Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde de tahminde bulundu. Kırkpınar’da kemer almak isteyen başpehlivanların çok çalışması gerektiğini de belirten Taşçı, “Burada kemeri almak için her birinin çok iyi çalışması gerekir. Geçen sene Yusuf Can Zeybek’i yaptığı güreşlerdeki gözlemlerinden yola çıkmıştım. Bu yıl da Enes Doğan’ı çok favori görüyorum. İstekli ve hırslı görüyorum. Şunu söylemek gerekir usta pehlivanlar var. Orhan Okulu, Ali Gürbüz, İsmail Balaban gibi o sahada tecrübeli pehlivanlar var. Tecrübe de o sahanın en az yüzde 30’u demektir. Tabi ki gençlerin de bir heyecanı olur Kırkpınar sahasında. Ancak Enes Doğan’ı çok hırslı ve istekli gördüm birkaç güreşinde. Şöyle gözlemlerime göre yine de en az 10 başpehlivan Kırkpınar’da iddialı” diye konuştu.

AHMET TAŞÇI KİMDİR?

Cumhuriyet döneminin en fazla final oynayan, iki kez Kırkpınar’da ebedi kemere ulaşan, 11 kez üst üste final yapan ve 9 kez Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni kazanan Ahmet Taşçı kimdir? 1960 yılında Kocaeli’nin Karamürsel ilçesinde dünyaya geldi. Kırkpınar pehlivanlarından Kadir Birlik’in 25 yaşında ayakkabı fabrikasında çalışırken gücü ile dikkatini çeken Taşçı, 1986 yılında ilk defa Kırkpınar Er Meydanına çıktı. O yıl büyük ortada 1987’de yılında başaltı birinciliğini alan Ahmet Taşçı 27 yaşında Başpehlivan olarak 1989’da ilk kürsüsünü yaptı. 1990 Yılı’nda ilk kez 629’ncu Kırkpınar Başpehlivanlığı’nı kazanan Ahmet Taşçı, 630, 631, 632, 634, 635, 636, 638 ve 639’ncu Kırkpınar Yağlı Güreşleri’ni kazanarak 2 kez ebedi ebedi kemeri kazandı.

Cali Guresleri Enes Dogan

ENES DOĞAN KİMDİR?

2000 yılında Antalya'da dünyaya geldi. Deste boylardan, başpehlivanlığa kadar tüm boylarda dereceleri bulunan Enes Doğan, 2023 yılında 662. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde başaltı boyunda birinci olarak başpehlivanlığa yükseldi. 671. Elmalı Yağlı Güreşlerinde 2. Turda Yusuf Can Zeybek ve 3. turda da Orhan Okulu’yu yenerek tanınmıştı. Orhan Okulu ile birlikte Muratpaşa Belediyesi Spor Kulübü adına güreşen Enes Doğan, ‘Paşa’nın yavru aslanı’ olarak biliniyor.

ENES DOĞAN’IN DERECELERİ

2023 Kocaeli 17. Kartepe Herkeleci İbrahim Yağlı Güreşleri 3’ncüsü.

2023 Antalya Konyaaltı Feslikan Yağlı Güreşleri 3’ncüsü.

2023 Muğla 30. Seydikemer Yağlı Güreşleri 2’ncisi.

2024 Gaziantep Şahinbey Yağlı Güreşleri 3’ncüsü.

Antalyalı Megastar Ali Gürbüz Manavgat’ın rövanşını Aybastı’da aldı… CW Enerji Ligi’nde son mağlubiyetini Manavgat’ta o başpehlivandan almıştı… Antalyalı Megastar Ali Gürbüz Manavgat’ın rövanşını Aybastı’da aldı… CW Enerji Ligi’nde son mağlubiyetini Manavgat’ta o başpehlivandan almıştı…

2024 Antalya Kumluca Yağlı Güreşleri 2’ncisi

2024 Balıkesir 3. Gömeç Ulubey Yağlı Güreşleri 3’ncüsü.

2024 Bursa Nilüfer Çalı Yağlı Güreşleri Şampiyonu.

Muhabir: AYŞEM SİCİM