Son günlerde Antalya’nın en popüler konularının başında Büyükşehir Belediyesi’nin Ak Parti adayının kim olacağı geliyor. İYİ Parti İl Başkanı Vahdet Afşin Karaca’nın bugün düzenlediği basın toplantısı dengeleri bir kez daha değiştirdi. Karacan Antalya Büyükşehir Belediyesi’de dahil olmak üzere tüm ilçelerde aday çıkaracağını açıkladı. Bu da Antalya Ak Parti’nin de iştahını kabarttı.

Şu anda en iddialı aday adayı Hakan Tütüncü. Yaklaşık 11 ay önce Büyükşehir Belediyesi için proje ekibi oluşturan Tütüncü, bir yandan da neredeyse günlük 20 saatlik süren çalışma temposu ve ziyaretleri ile hazırlıklarını sürdürüyor.

İLGİNÇ GELİŞME

AK Parti’deki bir diğer aday ise Menderes Türel. Son zamanlarda sokağa asılan afişleri ile gündeme gelen Türel ile ilgili bir gelişme daha yaşandı.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Hindistan dönüşü gazetecilere uçakta yaptığı açıklamada, “Biz bu belediye başkanlığını İstanbul’da da yaptık, Ankara’da da yaptık. Bizim belediye başkanlığımızın kalitesi, seviyesi nedir? Bunu İstanbullu gayet iyi bilir, Ankaralı gayet iyi bilir. Öbür tarafta şöyle bir İzmir’e bakın. İzmir’in belediyeciliği ne durumda görüyorsunuz. Şu anda İzmir bir felaketi yaşıyor. Türkiye’de maalesef şu anda oralarda yaşayan vatandaşlarım ‘illallah’ diyor. Adana’ya bakın, Mersin’e bakın aynı. Antalya’da işte Menderes Bey’den sonra bir dönem yaşandı. Maalesef berbat. Buralarda yapılan hizmetin ne olduğunu yaşayanlar biliyor. Lafla, konuşmakla bu iş olmuyor. Mühür vurmakla bu iş olmuyor. Neyin mührü? Hangi sel afetinde giydin çizmeleri geldin sel afetiyle mücadele ettin? Bunların böyle bir derdi yok. Onun için burada en büyük karar merci İstanbulludur, Ankaralıdır ve onlar da Adana olsun, Antalya olsun, Mersin olsun, bütün buralarda inanıyorum ben, en güzel kararı en bağlayıcı kararı benim milletim verecek” dedi.

Bu açıklamalar bir kesim tarafından ‘Ak Parti’nin adayı Menderes Türel’ şeklinde değerlendirirken, bir kesimde Erdoğan’ın sözlerinin sadece CHP yönetiminin eleştirilmesi amaçlı olduğunu söylediler.

İKİ BAKAN

Bir başka Ak Parti adayı ise Dışişleri eski Bakanı, Antalya Milletvekili Mevlüt Çavuşoğlu. Ak Parti’de bir kesim Çavuşoğlu’nun aday gösterileceğini belirtiyorlar. Yine bir başka aday da Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy. Yine onun da adı belediye başkan adayı olarak geçiyor.

KÖSE SICAK BAKMIYOR

Bu arada ismi zikredilenlerden birisi de Ak Parti Antalya Milletvekili Mustafa Köse. Özellikle AK Parti seçmeni tarafından çok sevilen Köse’nin bu konudaki teklifleri reddettiği öğrenildi. Köse’nin belediye başkan adaylığına sıcak bakmadığı belirtildi. Yine Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak Akdeniz Üniversitesi Rektörü Özlenen Özkan’ın ismi geçiyor. YAPRAK ÖZER antalyaningundemi.com