Türkiye’de son dönemde yaşanan ekonomik problemler, vatandaşların yurt dışında çalışma hayali kurmasını sağlıyor. Buna dair en çok araştırılan konu ise asgari ücretler oluyor. Amerika asgari ücret 2024 yılında kaç dolar? Eyaletlere göre saatlik, günlük, aylık ve yıllık olacak şekilde açıkladık.

ABD asgari ücret, eyaletlere göre değişmektedir. Aynı zamanda ilgili ücretler saatlik olarak belirlenir. Bu nedenle kişinin aylık çalışma saatine göre asgari ücreti de değişiklik gösterecektir. Amerika’da asgari ücret 2024 yılı için zamlı olarak açıklandı! Peki, ABD aylık asgari ücret ne kadar oldu? İşte detaylar…

Amerika Asgari Ucret 5

Amerika'da Asgari Ücret Ne Kadar Oldu?

Türkiye’de yurt dışında çalışma hayali kuran birçok kişinin ilk araştırdığı seçenek, genellikle Amerika Birleşik Devletleri oluyor. Yurt dışında daha çok vasıf sahibi kişiler iş bulabilirken, ABD’de vasıfsız işler için de yabancı işçi alımı yapılmaktadır. Bu noktada en çok geçerli olan Amerika asgari ücret ise vatandaşların temel araştırdığı konular arasında yer alıyor.

ABD’de asgari ücret için eyaletler arasında farklılıklar bulunmaktadır. Eyaletler için genellikle federal saatlik asgari ücret geçerliyken, daha yüksek ücretlerin olduğu eyaletler de bulunmaktadır. Bu nedenle önemli eyaletlere göre ABD asgari ücretini detaylı olarak açıklıyoruz. İşte ayrıntılar…

Amerika Asgari Ücret 2024: Günlük, Aylık, Yıllık Maaşlar…

Amerika’da asgari ücret ne kadar sorusu günümüzde yurt dışı hayali kuran kişiler tarafından sıklıkla araştırılıyor. Aynı zamanda Amerika’da yaşama konusu içerisinde asgari ücret ile geçinebilmek mümkün mü sorusu da merak ediliyor. Konuya dair her detayı içeren rehber bir içerik hazırladık! İşte detaylar…

Amerika asgari ücret 2024 yılında eyaletlere göre ortalama olarak şu şekildedir:

Çalışma Aralığı

Dolar

Türk lirası

Saatlik

7.25 $

234,50 TL

Günlük (8 saat)

58 $

1.875 TL

Aylık (160 saat)

1.160 $

37.520 TL

Yıllık (1.920 saat)

13.920 $

450.240 TL

NOT: ABD’de asgari ücret olarak minimum haliyle belirlenen federal saatlik asgari ücret dikkate alınmıştır. Eyaletlere göre saatlik asgari ücretler bu tutarın oldukça üzerindedir. Güncel kurlar üzerinden ilgili tutarların Türk lirası karşılığı değişiklik gösterebilecektir.

ABD saatlik asgari ücret için detayları inceleyelim. Günde 8 saat çalışma örneğiyle ilgili tablonun detaylarını aktarıyoruz…

1- ABD Saatlik Asgari Ücret

Amerika’da asgari ücret saatlik olarak belirlenmektedir. Federal minimum ücret 7,25 $ iken eyaletler arasında bu rakam daha yüksektir. Genel anlamda Amerika asgari ücretin saatlik olarak bu tutardan daha düşük olması mümkün değildir.

ABD saatlik asgari ücret 2024 yılında şu şekildedir:

  • Amerika’da minimum ücret ile çalışan bir kişi saatlik olarak 7,25 dolar kazanmaktadır.

Amerika Asgari Ucret 8

2- Amerika'da Günlük Asgari Ücret

Amerika asgari ücret 2024 konusu için günlük çalışma saatleri de önemlidir. ABD’de çalışan birçok kişi, günlük 8 saat üzerinden çalışır. Ancak sektör ve meslek değişikliklerine göre bu rakam da farklılaşabiliyor. Bu nedenle Amerika’da günlük asgari ücreti açıklarken günde 8 saat örneği ile hareket edeceğiz.

ABD asgari ücret günlük şu şekildedir:

  • Amerika’da günde 8 saat çalışan bir kişi en düşük 58 dolar kazanmaktadır.

3- ABD Aylık Asgari Ücret

Amerika’da asgari ücret kaç dolar sorusuna yönelik yapılan araştırmalarda en çok aylık ücretler merak edilmektedir. Aylık asgari ücret tutarı, eyalette uygulanan minimum saatlik ücret ve çalışma saati ile hesaplanır. İşte konuya dair detaylar…

Amerika asgari ücret aylık olarak en düşük şu şekildedir:

  • Amerika Birleşik Devletleri’nin federal minimum ücret uygulanan bir eyaletinde aylık 160 saat çalışan bir kişi ortalama olarak 1.160 dolar kazanmaktadır.

Amerika Asgari Ucret 7

4- Amerika Asgari Ücret Yıllık

Amerika’da asgari ücret araştırması aynı zamanda yıllık olarak da yapılabiliyor. ABD’de en düşük ücretlerle çalışan kişiler, döviz fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Türkiye’ye göre ciddi rakamlar kazanmaktadır. Ancak ABD’de yaşam dikkate alındığında bu tutarlar oldukça düşüktür.

Amerika asgari ücret yıllık olarak şu şekildedir:

  • Amerika’da yılda 1.920 saat çalışan bir kişi ortalama olarak 13.920 dolar kazanmaktadır.

NOT: Amerika’da asgari ücret eyaletlere göre değiştiğinden dolayı en düşük ücretler birçok yer için geçerli değildir. Eyaletlerin belirlemiş olduğu asgari ücretler, 7,25 dolar olan minimum ücretin oldukça üzerindedir.

Şimdi Amerika asgari ücret kaç dolar sorusunu en önemli eyaletlere göre yanıtlayalım.

Mersin Hal Fiyatları 2024: Günlük Meyve Sebze Fiyatları… Mersin Hal Fiyatları 2024: Günlük Meyve Sebze Fiyatları…

5- Amerika'da Asgari Ücret: Eyaletlere Göre (Saatlik)

ABD asgari ücret 2024 incelemesi için eyaletlerin uygulamış olduğu minimum ücretleri dikkate almak gerekiyor. Her ne kadar federal asgari ücret 7,25 dolar olarak belirlenmiş olsa da bunu uygulayan eyalet sayısı çok azdır. Bu nedenle ABD’nin en kalabalık 10 eyaletine göre asgari ücret bilgilerini tekrar incelemek istiyoruz.

Amerika asgari ücret 2024 yılında en kalabalık 10 eyalete göre şu şekildedir:

Eyalet

Saatlik Asgari Ücret

Kaliforniya

16 $

Teksas

7.25 $

New York

15 $

Florida

12 $

Illinois

14 $

Pensilvanya

7.25 $

Ohio

10.45 $

Michigan

10.33 $

Georgia

7.25 $

Kuzey Karolina

7.25 $

NOT: Görüldüğü üzere Amerika’da asgari ücret için bu eyaletlerin birçoğunda minimum federal asgari tutarlardan çok daha yüksek ücret belirlenmiştir. Ortalama ücretler dikkate alındığında aylık asgari ücret 1.700 doları bulabilecektir.

Amerika Asgari Ucret 4

Amerika Asgari Ücret ile Geçinmek Mümkün Mü?

Amerika’da asgari ücret 2024 bilgilerini detaylı olarak inceledik. Peki, belirlenmiş olan federal asgari ücret ile geçinebilmek mümkün mü? Bu konunun da detaylı olarak incelenmesi gerekmektedir.

Amerika asgari ücret ile geçinmek mümkün mü? İşte yanıtı:

  • Amerika’da gelir eşitsizliği anlamında büyük problemler bulunmaktadır.
  • Özellikle yaşam maliyetlerinin yüksek olduğu bölgelerde asgari ücret ile geçinmek zordur.
  • ABD asgari ücret olarak 1.160 $ (minimum ücret) kabul edildiğinde birçok eyalet için bu tutar ile geçinmek mümkün değildir.
  • Amerika’da borcu olmayan ve standart yaşam süren bir kişi için 1.000 dolar civarında bir para yeterli olacaktır. Ancak bu durumda alternatif başka parası kalmayacaktır.
  • Ayrıca yapılan hesaplamalarda evli çiftlerin yoksulluk sınırı 2.000 dolar civarında belirlenmiştir.
  • Bu verilere göre Amerika asgari ücret ile geçinmek mümkün değildir yorumu yapılabilir.

ABD asgari ücreti ile ilgili en çok merak edilen konulardan bir diğeri de bu tutar ile çalışan oranının ne kadar olduğuna yöneliktir. Amerika’da asgari ücretle çalışma oranı hakkında detaylı bilgileri verelim…

Amerika'da Asgari Ücretle Çalışan Oranı Nedir?

Amerika asgari ücret 2024 yılında da geçmiş yıllarda olduğu gibi halk tarafından yetersiz bulunuyor. Ülke genelinde asgari ücretle çalışan sayısı her ne kadar düşük olsa da, ekonominin önemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Amerika asgari ücretle çalışan oranı bu anlamda sıklıkla takip edilen verilerden birisidir.

Amerika’da asgari ücretle çalışan oranı, yapılan son çalışmalarda %1,3 olarak tespit edilmiştir. Bu çalışmada asgari ücret ve altında maaş alan kişilerin sayısı hesaplanırken, sadece asgari ücret ile çalışan kişilerin oranı çok daha düşüktür.

Sıkça Sorulan Sorular

Amerika asgari ücret ile ilgili sıkça sorulan sorular ve yanıtları şu şekildedir:

1- Amerika'da 1 aylık asgari ücret ne kadar?

ABD’de ayda 160 saat çalışan bir kişi en düşük 1.160 $ kazanmaktadır. Eyaletler dikkate alındığında ortalama asgari ücret 1.700 $ civarındadır.

2- Amerika'da yaşamak için aylık ne kadar para gerekir?

Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşam maliyetleri açısından bekar birisi için 1.000 dolar yeterli olacaktır. Ancak evli ve çocuklu kişiler için gerekli olan para daha yüksektir. Bu kişilere yönelik yoksulluk sınırı çalışmaları 2.000 dolar sınırını göstermektedir

Muhabir: Nihat Toklu