Geçtiğimiz yıllarda 155 tonu bulan kağıt kullanımı, iki yıl içinde kademeli olarak önce 98 tona, 2023 Güz Dönemi Ara Sınavlarında ise 48 tona kadar geriledi. Fire verilen 29 ton kağıt ise yine 2023 Güz Dönemi Ara Sınavlarında 674 kilograma kadar düştü.

11 BİN AĞACIN KESİLMESİ ÖNLENDİ

Sınav poşetlerinin sayısında yaklaşık yüzde 25 tasarruf sağlanırken, fire kitapçıkların sayısında ise yaklaşık yüzde 95 oranında bir azalma görüldü. Geleneksel üretim sistemlerine oranla daha az enerji tüketimi sayesinde Anadolu Üniversitesi, yeşil bir gelecek için rekor tasarruf sağladı Bu tasarruflar sayesinde her akademik dönem için yaklaşık 11 bin ağacın kesilmesi önlendi, 5 tondan fazla atık plastiğin doğaya karışmasının önüne geçildi ve ulaşım ihtiyacının azalmasıyla binlerce ton CO2’in doğaya salınması engellendi.

PLASTİKLERİN DOĞAYA BIRAKILMASININ ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal'ın liderliğinde yürütülen enerji verimliliği çalışmaları da önemli sonuçlar verdi. 2019-2022 yılları arasında yapılan çalışmalar sonucunda ortalama yüzde23,25 enerji tasarrufu sağlandı. Bu dönemde her yıl 2,6 milyondan fazla pet bardak, 1,6 milyondan fazla yemek seti, 25 binden fazla büyük boy çöp poşeti ve tonlarca kağıt ve plastik atığın doğaya bırakılmasının önüne geçildi.

ONLİNE HİZMETLERLE MALİ VE İNSAN KAYNAĞI TASARRUFU

Üniversite, Açıköğretim Sistemi hizmetlerini online platforma taşıyarak kira ücretleri yüksek olan Açıköğretim Bürolarını tahliye etti. Bu sayede sadece mali tasarruf sağlanmakla kalmadı, aynı zamanda bürolarda bulunan insan kaynağı merkeze transfer edilerek daha verimli bir çalışma ortamı oluşturuldu.

İSRAF ÖNLENİYOR

Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal döneminde, taşınır ve taşınmaz kaynakların envanterinin çıkarıldığı birimler arasında eşgüdüm artırıldı. Bu sayede, ihtiyaç duyulan kaynakların birimler arasında ortak kullanımı sağlanarak, kaynak israfının önüne geçildi ve verimlilik daha da artırıldı.

SINAVDA EKRAN KULLANIMINA ÇAĞRI

2021-2022 Yılı Akademik Güz Dönemi ile 2023-2024 Akademik Güz Dönemi arasında gerçekleştirilen Açıköğretim Sistemi Ara Sınavları arasındaki sayısal veriler, sürdürülebilirlik konusunda Bilgisayar Araştırma ve Uygulama Merkezi (BAUM) ve Basımevi Müdürlüğü'nün itinalı çalışmalarının başarılı sonuçlar verdiğini gözler önüne seriyor. Bu kapsamda, 2021-2022 Güz Döneminde sınav oturum sayısı 4 iken, 2023-2024 Güz Döneminde bu sayı 3 oturuma indirildi. Bir yıl önce yapılan sınavlarda sınav materyallerinin yer aldığı kutu sayısı 21.887 iken, bu yıl bu sayı 12.449’a indirildi.

Sınav evraklarının kullanımı için tahsis edilen lojistik araç sayısı 2021-2022 Güz Dönemi’nde 53 olarak kayıtlara geçerken, 2023-2024 Güz Dönemi sınavlarında bu sayı 29 olarak belirlendi. Anadolu Üniversitesi böylelikle karbon ayak izi konusunda büyük bir gelişme kaydetmeyi başardı. Öte yandan, sınava giren öğrencilerin kullandığı optik formların ve kitapçık sayfa sayılarında da yüzde 50 oranında bir düşüş sağlandı. Geçtiğimiz yıl kullanılan optik form sayısı 4 milyon 473 bin 112, kitapçık sayfa sayısı 40 milyon 674 bin 596 iken bu dönem kullanılan optik form sayısı 2 milyon 450bin 426, kitapçık sayfa sayısı ise 25 milyon 971 bin 940 oldu.

SIFIR ATIK PROJESİ İLE ATIKSIZ KAMPÜS HEDEFİ

Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal döneminde sürdürülen Sürdürülebilir Kampüs faaliyetleri kapsamında hayata geçirilen “Sıfır Atık” projesi, yeni akademik yılda hem personel hem de öğrenciler adına atıksız bir kampüs oluşturmak için çalışıyor. Anadolu Üniversitesi, tüm birimlerinde daha önce uygulamaya konulan sürdürülebilirlik uygulamalarına ek olarak kâğıtisrafının önlenmesi için mecburi olmayan hiçbir basılı materyal kullanılmayacak.

Bu kapsamda afiş, davetiye, broşür, kitapçık vb. tüm materyallerin dağıtımı artık dijital ortamlarda gerçekleştirilecek. Öte yandan elektronik evrak sistemi ile gereksiz kâğıt kullanımı da minimum seviyeye indirilmiş durumda. Üniversite, 33 ayrı noktada 43 dış mekânda geri dönüşebilir atık ekipmanı ile geri dönüşebilir atıkların toplanmasını sağlıyor. 450 noktaya kurulan iç mekân atık kutuları ile masa altlarında bulunan bireysel çöp kutuları da kullanımdan kaldırıldı.

Muğla’nın dünyaca ünlü sahilinde belediye sessiz kalmadı… Plajda kapılar kaldırıldı Muğla’nın dünyaca ünlü sahilinde belediye sessiz kalmadı… Plajda kapılar kaldırıldı

Anadolu Üniversitesi'nin Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal döneminde kamu kaynaklarının verimli kullanımı ve çevresel sürdürülebilirlik konusundaki bu örnek çalışmaları, diğer eğitim kurumları ve kamu kuruluşları için de ilham kaynağı olma niteliği taşıyor. Üniversite yönetimi, bu çalışmalara devam ederek gelecekte de önemli tasarruflar ve çevresel katkılar sağlamayı hedefliyor. 

Kaynak: İHA