Antalya’nın önemli sembollerinden bir tanesi olan Hıdırlık Kulesi’nde Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 2020 yılında kazı çalışmalarına başlandı. Yapılan bu çalışmalar kapsamında Antalya’nın tarihine sahip çıkılarak, kültürel mirasın korunması hedefleniyor. Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Hıdırlık Kulesi’nde yapılan çalışmalar sayesinde Akdeniz manzarası eşliğinde tarihe tanıklık edilmesi sağlanacak. Antalya’ya yakışacak birçok projeye imza atan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, adından söz ettirmeye devam ediyor.

Hidirlik Kulesi (Small)

AKDENİZ MANZARASI İZLENECEK

Antalya’yı geliştirmek amacıyla birçok projeye imzasını atan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, ikinci yüzyılda Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yapıldığı tahmin edilen Hıdırlık Kulesi’nde arkeolojik kazı çalışmaları başlattı. Gerçekleştirilen bu kazı ve çevre düzenleme çalışmalarıyla hem kültürel miras korunacak hem de Akdeniz manzarası vatandaşlara sunulacak.

Mersin Valiliği’nden son dakika uyarısı… Doğu Akdeniz’i sel, su baskını, yıldırım ve doluya karşı uyardı… Felaket komşu illeri de etkileyecek Mersin Valiliği’nden son dakika uyarısı… Doğu Akdeniz’i sel, su baskını, yıldırım ve doluya karşı uyardı… Felaket komşu illeri de etkileyecek

Hidirlik Kulesi Projesi (Small)

ANTALYA’YA ÇOK YAKIŞACAK

Başkan Böcek’in sosyal medya hesabından yayınlanan videoda, “Tarih boyunca farklı medeniyetlere ev sahipliği yapan Antalya’mızın eşsiz güzelliklerini gün yüzüne çıkarıyoruz. Hıdırlık Kulesi’nde başlattığımız kazı ve çevre düzenleme çalışmalarımız ile kültürel ve tarihi mirasımıza sahip çıkıyoruz. Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi tamamlandığında Akdeniz manzarası eşliğinde tarihe yakından tanıklık edeceğiz. Kazı sonucu ortaya çıkan buluntuların sergilenebileceği alanlar oluşturarak tarihe tanıklık eden eserleri koruyup geleceğe taşınmasını sağlayacağız. Kentimizin simge yapılarından Hıdırlık Kulesi’nin yeni hali şehrimize çok yakışacak” sözlerine yer verildi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN