MatchUp Projesi ile alt yapıdan, çevre, aydınlatma ve güvenliğe kadar birçok çözümü içerir. Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin önderliğinde yürütülen proje kentin sürdürülebilir bir akıllı şehir olması için çalışmalar yapılmaktadır. Konutlarda ve resmi binalarda enerji depolama çözümleri, akıllı aydınlatma, akıllı sayaçlar gibi uygulamalar yapılıyor.

Ulasim

ANTALYA’DA AKILLI ŞEHİR PROJESİ KAPSAMINDA NELER YAPILIYOR?

Antalya’da yapılan akıllı şehir uygulamaları şu şekildedir:

Şehir Bilgilendirme Ekranları

Antalya’nın akıllı şehir olması projesi kapsamında kentin farklı noktalarına 20 adet akıllı bilgilendirme ekranı (kiosk) yerleştirilmiştir.

Antalya Kiosk

Kente gelen yerli ve yabancı turistlerin ihtiyaç duyacakları bilgilere ulaşabildikleri ekranlarda eczane, taksi, turistik yerler, haritalar ve hatıra fotoğrafı çekme alanı bulunur. Telefon şarj etme ve internet erişim noktaları bulunur.

Sesli Adımlar Projesi

Engelsiz belediye hedefi ile görme engelli kişilerin belediye içinde sesli adımlarla yönlerini bulmasını kapsar.

Akıllı Aydınlatma ve Sulama Sistemi

Aydınlatma alanında enerji israfını önlemek için akıllı aydınlatma sistemi kullanılır. Proje kapsamında 2018 yılında Serdengeçti ve Yavuz Özcan Parklarında yapılan LED aydınlatma ile enerjiden tasarruf edildi.

Antalya Akilli Park Aydinlatma 2

Aynı zamanda bu parklarda yapılan sulamama sistemleri ile gereksiz su kaybı önlenmiştir.

Elektronik Denetleme Sistemleri

Antalya’da trafik güvenliğini artırmak amacıyla kırmızı ışık ihlal sistemleri, park ve hız ihlal sistemleri kullanılır. Kent merkezi ve ilçelerde toplam 31 noktada sistem kurulmuştur.

5F3Fd0200729C

Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde geç saatlere kadar hareketlilik sürüyor… Konyaaltı’da akşam manzaraları Antalya’nın dünyaca ünlü sahilinde geç saatlere kadar hareketlilik sürüyor… Konyaaltı’da akşam manzaraları

Toplu Taşımada Temassız Ödeme

Antalya’da toplu taşımada kolaylık sağlamak amacıyla2026 yılında kredi kartları ile temassız ödeme yapma olanağı geliştirilmiştir.

antalya otobüs ulaşım

Kronik Hasta Takibi

Antalya’da akıllı şehir uygulaması kapsamında başlatılan ‘panik butonu’ ile ihtiyaç sahibi vatandaşlar acil durumlarda ambulans çağırma olanağına sahiptir. Kent genelinde proje kapsamında 30 bölgeye yerleştirilmiştir.

Doktor 1689425951

Aynı zamanda Kronik Hasta Takibi sistemi ile hastaların şeker, nabız, tansiyon gibi değerleri ölçülerek merkezde bulunan sağlık personellerine iletilir. Bu şekilde takip edilen hastalarla gerekilen durumlarda iletişime geçilir.

Güven Çemberi Projesi

Akıllı şehir projesi kapsamında Konyaaltı sahilindeki çocukların güven içinde hareket edebilmesi için çocuklara dijital bir bileklik sağlanması planlanmıştır.

Antalya Güven Çemberi

Bu bilekliği takan çocuklar veya Alzheimer hastası yetişkinler telefon üzerinde izlenme olanağı bulunur. Proje kapsamın 115 adet akıllı solar direkler yapılması planlanmıştır.

Tarımda Güneş Enerjisi Santraller

Yılın birçok günü güneş alan Antalya’da güneş enerjisi potansiyeli oldukça yüksektir. Akıllı şehir projesi kapsamında sürdürülebilir enerji türü olan güneş enerjisinden faydalanmak amacıyla Döşemealtı Mellidağ bölgesine Güneş Enerji Santrali kurulmuştur.

5C5Bf3D3Cf9C3

47 sulama birliğinde binlerce çiftçiye ücretsiz elektrik enerjisi desteği sağlanmıştır.

Elektrik Üreten Stadyum

Antalya’nın 33 bin kişi kapasiteli stadyumuna kentteki 575 konutun elektrik enerjisini karşılama potansiyeli olan güneş enerji panelleri kurulmuştur.

Aa6F3Cb9C978Fa28674Aff197778A89F6C1E517B6Bdada9C457267182D3A9Cdd N

Antalya Stadyumuna kurulan paneller ile doğaya önemli katkılar sağlanmış ve üretilen enerji ile 100 binden fazla ağacın kesilmesi engellenmiştir.

Atık Geri Dönüşüm Tesisleri

Antalya’da akıllı şehir projesi kapsamında katı atıkların binlerce parçaya ayrıldığı atık geri dönüşüm tesisleri kurulmuştur. Ayrıştırılan evsel atıklar metan gazına dönüştürülerek elektrik enerjisine katkı sağlar.

Dünya Geri Dönüşüm Günü Jpg

Burada üretilen elektrik 60 bin konutun ihtiyacını karşılar.

Kentsel Dönüşüm Sahası

MatchUp projesi ile Kepez Santral Mahallesi akıllı şehir projesi uygulama alanı oldu. Bölgede kentsel dönüşüm, akıllı bina, aydınlatma, enerji çözümleri, yenilenebilir enerji kaynakları, şarj istasyonları gibi uygulama hayata geçirilecektir.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA