Antalya’nın en kalabalık ilçesi Kepez sınırları içinde yer alan Dokuma günümüzde yaşam ve iş merkezi olarak en çok tercih edilen yerlerden biridir. Bir zamanlar Antalya’nın en önemli tekstil fabrikasına ev sahipliği yapan Dokuma, uzun yıllar boyunca bu fabrika ile önemli bir iş merkezi oldu. Antalya ovalarında yetişen pamukların işlenmesiyle ortaya çıkan tekstil ürünleri Türkiye’nin dört bir yanına ihraç edildi. Hatta önemli askeri üniformalarda bu fabrikada üretildi.

dokuma fabrikası

Antalya’nın o ilçesi susuz kalabilir... O ilçede oturanlar dikkat! Antalya’nın o ilçesi susuz kalabilir... O ilçede oturanlar dikkat!

ANTALYA’NIN TEKSTİL MERKEZİ DOKUMA’DA

Antalya’nın Dokuma Fabrikası, 1950’li yıllarda bölgedeki işsizliği azaltmak ve çeşitli yatırımlarla birlikte kalkınmayı artırmak amacıyla kuruldu. Aynı zamanda Antalya ovalarında yetişen pamuklardan faydalanmak amacıyla kurulan fabrika uzun yıllar yüzlerce çalışana iş sahibi olma imkanı verdi.

O dönemlerde Antalya coğrafyası ve verimli toprakları ile en çok göç alan bölgelerden biriydi. Hızla nüfus arması sebebiyle bölgede işsizlik artmaya başladı. Buna çözüm ise yöre halkının en önemli geçim kaynaklarından olan pamuk oldu. Pamuğun işlenip dokuma tezgahlarından gelme süreci fabrikanın en büyük amaçlarından biriydi.  O dönemlerde 700 girişimci ile kurulan fabrikanın temelini Türkiye’nin 3. Cumhurbaşkanı Celal Bayar attı.

D S C 0055

Antalya iplik ve Dokuma Fabrikası 1955 yılında kuruldu. Hem devlet hem de özel sektör girişim ortaklığı ile kurulan fabrikanın üretime başlaması 1961 yılını buldu. Zamanla sermayesi milyonlara ulaşan fabrika binlerce işsize iş imkanı verdi. İlk kurulduğu dönemlerde gece gündüz vardiya sistemleri ile durmadan çalışan fabrika Türkiye’nin önde gelen merkezlerinden biri oldu. Hatta bir dönemler NATO ve TSK’nın üniformaları burada üretildi.

Dokumaparka Yeni Odul 112633 20231006

TEKSTİL İMPARATORLUĞUNDAN DOKUMAPARK’A

Uzun yıllar tekstil alanında faaliyet gösteren Dokuma, 2003 yılında faaliyetlerini sonlandırdı. 2006 yılında fabrika arazisi dönemin Kepez Belediyesi’ne devredildi. O dönemlerde araziye bir alışveriş merkezi yapılma kararı kamuoyunda sert yanıt buldu. İlerleyen yıllarda ortaya çıkan anlaşmazlıklar sebebiyle kaderine terk edilen fabrika günümüzdeki Dokumapark adıyla ziyaretçilerin hizmetine açıldı.

tekstil işçi

Şimdilerde Dokumaparkta kültür ve sanat merkezi işlevi ile yer alan Dokuma Fabrikası, en fazla ziyaret edilen bölgelerinden biridir. Aynı zamanda bölgede çeşitli müzeler, bilim merkezleri, kütüphaneler, açık hava oyun alanları gibi birçok işleve sahiptir.

DOKUMA’NIN İSMİ NEREDEN GELİR?

Kepez’in en büyük semtlerinden olan Dokuma’nın adı bir dönemlerin en önemli fabrikalarından olan Dokuma Fabrikası’ndan almıştır. Şimdilerden bir müze işlevinde olan fabrika bölge halkını tarihi ve kültürel bir yolculuğa çıkaran önemli bölgelerinden biridir. Hem çocuklar hem de yetişkinler için müze ve aktivite seçenekleri olan Dokumapark bir ilçenin tarihinde önemli bir konumdadır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA