Antalya Muratpaşa Belediyesi 2014 yılında kurduğu Bitki Üretim Tesisinde yetiştirdiği bitkiler sayesinde büyük bir tasarruf sağlıyor. Kurulan bu tesiste yetiştirdikleri çiçek ve bitkileri kullanarak 1 milyon 703 bin 300 metrekare yeşil alanı ve 724 parkı çiçeklerle donatıyor. Öte yandan dünya genelinde başlayan su krizi nedeniyle kurakçıl peyzaj uygulamasına geçen Muratpaşa Belediyesi, tesise yeni sukulent türleri kazandırdı. Tesiste yetiştirilen bitki ve çiçekleri kullanarak yeşil alanlarda ve parklarda kullanan Muratpaşa Belediyesi kamu bütçesini boşa harcamayarak büyük bir tasarruf sağlıyor. Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal sosyal medya hesabı üzerinden yayınladığı bir video ile tesisi duyurdu.

Muratpasa Belediyesi Bitki Uretim Tesisi (3) (Small)

Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden tatlı proje... Mahalle mahalle geziyorlar Mersin Büyükşehir Belediyesi'nden tatlı proje... Mahalle mahalle geziyorlar

ÇEŞİTLİ BİTKİLER ÜRETİLİYOR

Başkan Ümit Uysal, daha yeşil ve nefes alabilen bir ilçe için çalışmalarına devam ediyor. Yaşanan su krizi nedeniyle çalışmalar yürütülen tesiste sukulent türleri yetiştirilerek muhafaza ediliyor. Parklar ve kaldırımlarda kullanılan çiçeklerin burada yetiştirilmesi ise tasarrufun başında geliyor. Başkan Uysal’ın sosyal medya hesabından yayınladığı videoda açıklamalar yapan Ziraat Teknikeri Fatma Arat, “Parklarda kullandığımız ağaç ve çiçeklerimizi fidanlığımızın bu üretim alanında üretiyoruz. Çeşitli üretim teknikleri ile kendimiz yetiştirdiğimiz için büyük bir tasarruf elde ediyoruz. Böylece kamu bütçemizi boşa harcamamış oluyoruz. Yine kendi üretimimiz olan yaprak güzeli bitkilerimizin daha sağlıklı gelişmesi için emekçi arkadaşlarım ve kadınlarımızla birlikte yabancı ot alımı yapıyoruz.

Muratpasa Belediyesi Bitki Uretim Tesisi (1) (Small)

SU KRİZİNE ÇÖZÜM

Dünyamızda azalan su miktarından ötürü Muratpaşa Belediye’miz kurakçıl peyzaj uygulamasına geçti. Bunun kapsamında tesisimize yeni sukulent türleri kazandırdık. O sukulent türlerimizi de bu seramızda muhafaza ederek bakımını sağlıyoruz. Daha sonra çevremize güzel bir katkı sağlıyoruz. Parklarımıza dikmiş olduğumuz çalı ve ağaç gruplarından çelikleme yöntemiyle ürettiğimiz fidelerimizi bu serada muhafaza ediyoruz. Yeniden ürettiğimiz bitkilerimizi ise yeni yaptığımız parklarımıza dikiyoruz. Muratpaşa Belediye’mizin Bitki üretim Tesisleri’nde bitkilerimizi üreterek hem tasarruf ediyoruz hem de çevremizi güzelleştirerek sizlere hizmet sunuyoruz.

Muratpasa Belediyesi Bitki Uretim Tesisi (2) (Small)

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN