ANTALYA TİCARET ve Sanayi Odası (ATSO), Antalya’nın dünya ölçeğinde sağlık turizmi destinasyonu olmasına yönelik Vizyon-Strateji-Eylem projesi kapsamında sağlık turizm sektörel paydaş toplantısı gerçekleştirildi. Toplantıya Antalya Vali Yardımcısı Erol Tanrıkulu, ATSO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar ve çok sayıda kişi katıldı. Toplantıda Antalya’nın dünya genelinde sağlık turizminde öncü olması hedeflendiği konusuna vurgu yapıldı. ATSO Başkanı Ali Bahar, toplantıda sağlık turizmi faaliyetsellerinin çeşitlendirmesine ve zenginleştirilmesine dikkat çekti.

SAĞLIK SEKTÖRÜ BÜYÜYOR

Antalya Vali Yardımcısı Erol Tanrıkulu Antalya’nın sadece deniz turizmiyle sınırlı olmadığını bunun yanı sıra tarihi, kültür ve sağlık turizminde tercih edildiğini vurguladı. Vali yardımcısı Tanrıkulu, sağlık turizminin sürdürülebilir kılmak ve sektörde kaliteli hizmeti titizlikle denetlemesini belirterek, “Antalya’nın sadece deniz turizmi ve kültür turizmiyle sınırlı olmadığı; ayrıca sağlık turizminin de özellikle son yıllarda tercih edilir hale geldiğini gözlemliyoruz. Bu alandaki başarıda en büyük pay, değerli hocalarımızı yetiştiren üniversite tıp fakültelerine ve bu alanda büyük emeği bulunan hocalarımıza aittir. Çünkü sundukları hizmet dünya genelinde tercih ediliyor. Bu sektör giderek büyüyor ancak, bu büyüme sürecini sürdürülebilir kılmak ve sektörde liderliği korumak için kaliteli hizmet verme süreçlerini titizlikle denetlemek gerekiyor. Bugün baktığımızda, sektördeki büyümeyle birlikte hizmetin bazen olumsuz yansımaları olduğunu gözlemliyoruz.  Bu konular bugün burada tartışılacak ve büyümenin sürdürülebilir kılınmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamak istiyorum” şeklinde belirtti.

“PARA DEĞİL HİZMET ÖNEMLİ”

Vali Yardımcı Tanrıkulu insanların sağlıklı bir yaşam için sağlık turizmine yöneldiğini ifade etti. Aynı zamanda sektörden para kazanma amacından önce insanların taleplerine en iyi şekilde hizmet edilmesi gerektiğini söyledi. Tanrıkulu, “İnsanlar tatil yapma, rahatlama, mutlu olma dürtüsüyle insanlar tatilleri tercih ediyorlar. Aynı şekilde, sağlıklı bir yaşam veya sağlıkla ilgili elde edilen deneyimlerin insanları mutlu ettiği düşüncesiyle, insanlar bu alana yöneliyorlar. Dolayısıyla, bizim için bu hizmet alanı her zaman deniz turizminde, kültür turizminde ve sağlık turizminde ticaret ve para kazanma amacından önce, insanın taleplerine en iyi şekilde hizmet etmek etmektir” diye belirtti

Mucize bebek ilk adımlarını rektör Özkan’la attı Mucize bebek ilk adımlarını rektör Özkan’la attı

Öte yandan Vali Yardımcısı Tanrıkulu, sağlık turizminde kalitenin korunmasını dile getirerek, sözlerine şöyle devam etti; “Önceliğimiz, kim olursa olsun insanının taleplerini anlayarak, en iyi hizmeti sunmaya odaklanmaktır. Bu hedefe ulaştığımızda, kaliteyi her zaman koruyacak ve bu sayede sürdürülebilir bir sektör oluşturacağız. Diğer taraftan, bu konunun ülkemiz ve Antalya açısından taşıdığı önem büyük. Antalya'da deniz turizmi denildiğinde genellikle yaz mevsimi akıllara gelir. Bu yaz mevsimi dışında otellerimizin doluluk oranlarının artması, sektördeki büyümenin bir göstergesidir. Bu konuların hepsi bu toplantıda tartışılacak ve özellikle Türkiye'nin ilk olması ve Antalya'nın ev sahipliği yapması açısından bizi bir araya getiren unsurlar arasında yer alıyor.”

DEPREM UNUTULMADI

ATSO Başkanı Ali Bahar, Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 11 ili etkileyen depremin birinci yılında unutulmadığını dile getirdi.  Aynı zamanda atso öncülüğünde vizyon buluşmaları etkinlerinde sağlık çözümlerine odaklandığını belirtti. Başkan Bahar, “Antalya Ticaret ve Sanayi Odası olarak düzenlediğimiz "ATSO vizyon Buluşmaları" etkinliği, Ticaret Bakanlığı desteğiyle sağlık çözümlerine odaklanıyor.  Öncelikle üzerinden bir yıl geçmesine rağmen unutamadığımız acı bir felaketi yaşayan tüm vatandaşlarımıza başsağlığı dilerim” şeklinde ifadeler kullandı.

ANTALYA SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNCÜ

Başkan Bahar Antalya’nın maraka değerini yükseltmek, güzelliklerini tanıtarak dünya genelinde yüksek bir noktaya taşımak için çalıştıklarını ifade etti. Aynı zamanda Başkan Bahar, Antalya’nın 2 milyar doları aşan ihracatının ülke ekonomisine önemli bir katkı sağladığını vurguladı. Öte yandan 2023 yılında 16 milyon turist ağırladığını belirtikken, 2024 yılı içinde 20 milyon turistin gelmesini hedeflediklerini söyledi. Antalya’nın sağlık turizmin de önemli kentlerinden biri olduğunu ve turizm faaliyetlerinin çeşitlendirilmesi ve zenginleştirilmesi gerektiğini dile getiren Başkan Bahar, “Göreve başladığımız günden bu yana Antalya'nın güzelliklerini tanıtmak ve şehrimizi marka değeri yüksek bir noktaya taşımak için çaba sarf ediyoruz. Antalya, 2 milyar doları aşan ihracatı ile güçlü bir ekonomiye katkı sağlayan bir şehirdir. Ekonomik gücümüzü ve yarattığımız katma değeri artırarak devam ettirmeliyiz. 2023 yılında 16 milyon turisti ağırlamamız ve bu yıl için belirlediğimiz 20 milyon hedefi, şehrimizin gücünü gösteren önemli kanıtlardır. Turizm faaliyetlerimizi çeşitlendirmek, zenginleştirmek ve kaliteyi artırmak için çaba harcamalıyız. Sadece resort ve kongre değil, Antalya’yı aynı zamanda sağlık turizmi alanında da dünya çapında tanınan bir kent olmak için çalışmalıyız. Sağlık turizmi dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerinden biridir. Bu sektör, ülkemiz ekonomisi için önemli bir katma değer sağlamaktadır. Sağlık nedeniyle ülkemize gelen ziyaretçi sayısı 1,4 milyonu buluyor. Bu ziyaretçilerin harcamaları ise 2 milyar dolara ulaşıyor. Sağlık turizmi sektörü, ülkemiz ekonomisinin büyümesine önemli katkılar sağlamaktadır. Bu büyüme ile ülkemiz, dünya genelinde sağlık turizmi pazarından daha fazla pay alıyor” dedi. GÜNAY SARI

Kaynak: GÜNAY SARI