Antalya Ticaret Borsası (ATB) mayıs ayı meclis toplantısı gerçekleştirdi. ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, tarımla ve yaklaşan seçimlerle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Başkan Çandır, Antalya ekonomisinin hizmet ve tarıma dayandığını ifade ederek, “Antalya’mız son 30 yıllık uzun dönem ortalamasıyla Türkiye’de 7. sıralarda seyreden bir performansa sahipken özellikle son 5 yıldır ilk 10’a girmekte zorlanmaktadır” diye konuştu

Antalya Ticaret Borsası (ATB) Mayıs ayı meclis toplantısı ATB binasında bulunan meclis salonunda gerçekleştirildi. Antalya’da son 5 yıldır tarım alanında istedikleri ilerlemeyi sağlayamadıklarını aktaran Çandır, bu durumun adım adım sektörden uzaklaşmaya ve istihdam kaybına neden olduğunu söyledi. Ayrıca, geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası’nın döviz alım limitini düşürmesinin üzerine tarım ile uğraşan girişimcilerin finansmana erişim koşullarının sınırlandığını söyleyen Başkan Çandır, Haziran ayından itibaren bu sıkışıklığı ortadan kaldırılacak düzenlemeler getirilmesi gerektiğini belirtti.

“İLK 10’A GİRMEKTE ZORLANMAKTA”

Antalya’daki sanayi ağırlığın tarımı azalttığını söyleyen Çandır, özellikle son 5 yıldır gerekli ilerlemenin sağlanamadığını şu sözlerle aktardı; “Antalya ekonomisi, bir hizmet ve tarım ekonomisidir. Sanayimiz son dönemde ağırlığını artırsa da biliyoruz ki bu ağırlık özellikle tarımın ağırlığının azaltılması ile sağlanmıştır. Antalya’mız, son 30 yıllık uzun dönem ortalamasıyla değerlendirildiğinde ülkemizin 7. sıralarında seyreden bir performansa sahipken özellikle son 5 yıldır ilk 10’a girmekte zorlanmaktadır. Tarımsal üretim ve ticaretle uğraşanlar, genel olarak güç kaybetmiştir. Örneğin son 5 yılımızda sektör olarak gerekli ilerlemeyi sağlayamadık. Bunun sonucunda adım adım sektörden uzaklaşma ve istihdam kaybı yaşanmıştır. Bu durumun en büyük nedeni, sektörümüzde fiyatların maliyetlere bağlı olarak değil arz-talep ilişkisine bağlı olarak oluşmasıdır. Bu dönemde maliyetler geometrik olarak artmış ve zayıflayan taleple fiyatlar baskı altında kalmıştır. Sektörümüz, bir bütün olarak gerçek kazanç elde edememiş ve zayıflamıştır” diye konuştu.

ŞİRKETLER FİNANSMANA ERİŞİMDE SORUN YAŞIYOR

Mayıs ayı meclis toplantısında Antalya Ticaret Borsası’na bağlı meslek komitelerinin gündeme gelen konularında özetle bahseden Başkan Çandır, geçtiğimiz günlerde Merkez Bankası kararlarına bağlı bankaların uyguladıkları kredi alımı ve günlük döviz limitine dikkat çekti. Çandır, “Bankaların kredi musluklarını kapatmalarıyla ilgili geniş kapsamlı şikâyetler dile getirilmiştir. Şirketlerimizin yüzde 95’inden fazlası KOBİ ölçeğindedir ve sermaye yapısı güçlü değildir. Dolayısıyla üyelerimiz şirketlerin finansmana erişimini; yatırım, üretim ve istihdam odaklı olarak kolaylaştıracak icraatları yeni kabineden beklemektedirler. Üyelerimiz, Merkez Bankası-bankalar ve piyasa işlemleri bakımından uygulanmakta olan farklı döviz kurlarından şikâyet etmektedirler. Hangi fiyattan işlem yapılacağı konusunda ciddi zorlukların ve zararların ortaya çıktığını ifade etmişlerdir. Yine bankaların uygulamakta olduğu kredi faiz oranlarıyla ilgili de aynı şikayetler söz konusudur. Tarım sektörüne özgü ve ihtiyaçlarını karşılayan bir sosyal güvenlik modelinin uygulamaya konması istenmiştir” ifadelerini kullandı.

BAŞKAN ÇANDIR’DAN SANDIK DAVETİ

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için vatandaşları sandığa davet eden Ali Çandır; “Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı ikinci tur seçimlerinin hayırlı olmasını dilerim. Tüm vatandaşlarımızı demokratik hakları olan oy kullanmaya davet ediyorum’’ diyerek açıklamasına son verdi.  AYŞEM SİCİM