Antalya’da yerel seçimler öncesi Büyükşehir Belediyesi, en çok eleştiriyi trafik sıkışıklığından almıştı. Son yıllarda artan kent trafiği, Rusya Ukrayna savaşı sonrası başlayan yabancı göç, Kahramanmaraş merkezli büyük deprem sonrası başlayan iç göç ile birlikte Antalya trafiği büyük bir keşmekeş yaşamaya başladı. 

Seçim öncesi kent trafiği ile ilgili açıklama yapan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, son 5 yılda Antalya nüfusunun 184 bin 549 kişi arttığını, 387 bin 696 yeni aracın trafiğe çıktığını söylemişti. Bu yoğunluk Antalya’da trafiği tamamen keşmekeş hale getirdi.

Antalya Trafik Muhittin Bocek (Small)

İLK ADIM İHALE İLE ATILDI

Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan ve kredilendirilen 4. Etap Raylı Sistem ihalesini tamamladıktan sonra şimdi de Sürdürülebilir Kentsel Ulaşım Planı (SUMP) çalışmalarına başlıyor. Bu sistem ile şehir merkezi trafiğini toplu ulaşım ile çözerek insan hareketliliği önceleniyor. Bu sistemle tüm kent trafiği tek tek ele alınıyor.

Son dakika… Hangi Antalyalı  başpehlivan diğerine kafa attı? Ali Gürbüz İsmail Balaban güreşini kim kazandı? Sekapark’ta büyük kapışmalar… Son dakika… Hangi Antalyalı başpehlivan diğerine kafa attı? Ali Gürbüz İsmail Balaban güreşini kim kazandı? Sekapark’ta büyük kapışmalar…

RAPORLAR HAZIRLANACAK

Daha önce İstanbul ve İzmir’de de hayata geçen proje ile trafik daha akışkan ve verimli hale gelecek. Konuya ilişkin Eğitim İhtiyaç Analiz, Katılım Plan, Paydaş Katılım, Vatandaş Forum, Teknik Tanımlama, Dijital Çözümler, Veri Sonuçları ve Mevcut Hareketlilik Değerlendirme sonuçları gibi durum analizi ve teknik değerlendirme raporları oluşturularak kent trafiği buna göre şekillendirilecek.

Antalya Bisiklet Yolu

SUMP İLE SIKIŞIKLIK AZALTILACAK

SUMP ile birlikte otomobil bağımlılığını azaltarak, trafik hacimleri ve sıkışıklık azaltılacak. Bu arada trafiğin araç trafiğinden çok toplu ulaşım, yaya ve bisikletli ulaşımın önü açılacak. Konuyla ilgili halkın da katılımıyla anket ve forumlar düzenlenecek, sivil toplum kuruluşları ile meslek odaları da konuya paydaş edilecek.

Antalya Akilli Kavsak (Small)

AKILLI KAVŞAKLAR YAPILMIŞTI

Daha önce Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından 125 adet akıllı kavşak yapılmıştı. Bu kavşaklar tek bir merkezden kontrol ediliyor ve trafik yoğunluğuna göre kavşaklardaki ışıklar akışa göre değiştiriliyor. Bu proje de Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanlığı tarafından ödül almıştı.

Muhabir: NİHAT TOKLU