2020 yılında arkeolojik kazı çalışmaları tamamlanan ve Hıdırlık Kulesi etrafında gün yüzüne çıkarılan kalıntı ve eserlerin yerli ve yabancı ziyaretçilere sergileneceği, aynı zamanda Akdeniz manzarasının izlenebileceği seyir terası projesi çalışmaları hızla ilerliyor.

HIDIRLIK KULESİ'NDE 94 YILLIK FABRİKA

Hidirlik Tower 10 (Small)

Hıdırlık çevresinde uzman arkeolog ve ekiplerin özenle gerçekleştirdiği kazı çalışmalarının ardından 94 yıllık buz fabrikası, antik hamam kalıntıları, mozaikler ve kale suru kalıntılarına ulaşılmıştı. Kazı çalışmalarının sona ermesiyle birlikte Antalya Büyükşehir Belediyesi, gün yüzüne çıkarılan tarihi alanın Antalya'nın kültür ve turizmine renk katması amacıyla 'Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi'ne adım attı.

HIDIRLIK KULESİ PROJESİ ANTALYA'YA NELER KATACAK?

‘Hıdırlık Kulesi Çevresi Arkeolojik Kazı ve Seyir Terası Projesi' ile, kule etrafında keşfedilen antik dönem kalıntıları ve diğer kalıntıların zemin altında kalan bölümlerinin yürüyüş yolu kotundan cam yüzeylerle seyredilmesi sağlanırken, yerli yabancı herkesin Antalya'nın muhteşem Akdeniz manzarasını izleyebilmesine olanak sağlayan ahşap yürüme yolları da projede içinde bulunuyor.

HIDIRLIK KULESİ PROJESİ NE ZAMAN BİTECEK?

Hidirlik1 (Small)

Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı'nın yürüttüğü proje ile Hıdırlık Kulesi etrafında çalışmalar devam ederken Antalya Müze Müdürlüğü ve KUDEB kontrolünde devam eden proje ile kazı ardından gün yüzüne çıkarılan tarihi kalıntıların koruma-onarım çalışmalarına da devam ediliyor. Projenin 1 yılda bitirilmesi için ekiplerin yoğun şekilde çalışmaya devam ettiği bildirildi.

TARİHİ HIDIRLIK KULESİ NEREDE, TARİHTE NELERE EV SAHİPLİĞİ YAPTI?

Hidirlik6 (Small)

Kaleiçi surlarının üzerine inşa edilmiş olan Hıdırlık Kulesi, Antalya'nın en ünlü parklarından Karaalioğlu Parkı’nın hemen yanında Kaleiçi’nin giriş yolunda bulunmaktadır. Beydağları manzarasının izlenebildiği kule, silindir şeklindeki mimarisi ile Antalya'nın en ünlü yapılarından biridir. 1’inci ya da 2’nci yüzyılda, Roma İmparatoru Hadrianus tarafından yaptırılan ve anıtsal bir mezar olduğuna inanılan Hıdırlık Kulesi'nin uzunluğu 14 metredir.

Hidirlik7 (Small)

Muğla’ya Komünist Başkan’dan çıkarma Muğla’ya Komünist Başkan’dan çıkarma

Alt katı kare ve üst kısmı silindir olan kulenin alt katındaki odada, freskler bulunurken üst katında ise küçük bir gezi alanı yer alır. Bizans Dönemi’nde, şehrin savunma sistemi için kullanılan kule, surlarla birleştirilirken, Selçuklular Dönemi’nde kasr, Osmanlılar Dönemi’nde ise askeri depo olarak kullanılmıştır. Hıdırlık Kulesi, Antalya Körfezi’nden geçen gemiler için gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA