Antalya’nın dünyaca ünlü sahiline akın akın geldiler Antalya’nın dünyaca ünlü sahiline akın akın geldiler

Antalya’nın gözbebeği olan merkezlerden bir tanesi olan Kaleiçi yıllardır dinlence yeri mi yoksa eğlence yerimi bir türlü adı konulamıyor. Ayrıca birçok yerinin kaçak yapılarla dolu olan Kaleiçi’nde Antalya Valisi çalışmalar yürütüyor. Kaleiçi’nin hak ettiği muameleyi görmesi için çalışmalara el atan Antalya Valisi Hulusi Şahin, bütün paydaşlar ile bir araya gelerek çalışmalarına hız kazandırdı. Vali Şahin’in çalışmalarının ardından Kaleiçi hak ettiği bir görünüme sahip olacak.

KALEİÇİ TABLOYU ANDIRIYOR

Antalya Valisi Hulusi Sahin (Small)

Kaleiçi’nin Antalya’nın cevheri olduğunu dile getiren Antalya Valisi Hulusi Şahin, “Birçok şehirde yapay olarak Kaleiçi gibi birçok yer yapılıyor. Ama Antalya’da Kaleiçi kendinden var. Burası şehrin kalbi. Kaleiçi’nde ecdat yadigarı ve antik dönemden kalan çok sayıda yer var. Bir tablo çizseniz kesinlikle böyle bir yer çizersiniz. Son 10 yılı hariç tutarsak daha önceki dönemlerde Kaleiçi çok bakımsız kalmış. Belli bir saatten sonra içerisine girilemez, asayiş problemleri olan, bir takım süfli insanların mekan tuttuğu yerler haline gelmiş. Daha sonra son yıllarda ciddi bir toparlanma olmuş. Buradaki evlerin yüzde 85-90 oranında restore edilmiş” dedi.

KALEİÇİ’NE MÜCEVHERE YAKIŞIR MUAMELE YAPILACAK

Antalya Kaleici Cali̇sma (Small)

Kaleiçi’nde işin zor kısmının bittiğini dile getiren Vali Şahin, “Kaleiçi’nde bize işin kolay bölümleri kalmış. Bu kolay bölümler nedir? Zaten beli kırılmış olan asayiş sorunlarını tamamen ortadan kaldırmak, zamanında belli bir noktaya getirilmiş olan asayiş sorunu biraz gevşemiş bu sorunu tamamen rayına oturtmak, Kaleiçi öyle her gelenin arabasıyla rahatça dolaşabileceği bir yer değil. Kaleiçi’nin trafiği çok özel durumlarda kullanılabilecek bir yer. Normal şartlarda araç trafiğinin girmemesi gereken bir yer. Dolayısıyla biz bir oluşum içerisine girdik. Biz tüm paydaşlarımızla toplandık ve konuştuk. Çok sayıda sorun ortaya çıktı. Biz ‘Kaleiçi bir mücevherdir ve biz Kaleiçi’ne bir mücevhere yakışır muameleyi yapacağız. Bu konu için mutlaka detaya inmek gerekir” sözlerine yer verdi.

ÇALIŞMALARIN OTURMASI SONHABARI BULACAK

Antalya Kaleici Sokak (Small)

Kaleiçi için çalışma grupları oluşturduklarını ifade eden Vali Şahin, “İlk çalışma grubu denetim üzerineydi. Denetimlerde eksiklik, hijyen, temizlik konularını konuştuk. Mesela çöp toplama sorunu, çöp süpürme sorununu değerlendirdik. Kaleiçi’nde bazı işgaller vardı bugün arkadaşlarımız müdahale etti. Kaçak yapılarda yıkımlar yapıldı. Bundan sonra da bu tür çalışmalar devam edecek. Yakın bir zamanda 2. toplantıyı yapağız ve toplantının konusu estetik olacak. Bu bölgeye ekip dikeceğimiz çiçeklerden bitkilerden yapılacak ışıklandırmaya, dış duvarlarda sunulacak görsellere kadar tamamını bir dantel işler gibi işlemek istiyoruz. Biz çalışıyoruz ama bu işlerin tam oturması sonbaharı bulacak” şeklinde belirtti.

VALİ ŞAHİN’İN HAYALİ

Saat Kulesi Kaleici (Small)

Kaleiçi ile ilgili hayalini anlatan Vali Şahin, “Kaleiçi’nde restorasyonu tamamlanmamış, gözü rahatsız eden bazı binalar var. Bu binalar özel mülk olduğu için fazla maliyetli. Ama ben inanıyorum ki Antalya’nın dinamikleri bu sorunu çözer. Ben hayal ediyorum ki; Antalya’ya aşık, Antalya’dan kazancını sağlamış iş insanlarını toplayalım Kaleiçi’nde göze batan bazı unsurları satın alsınlar. Biz diyelim ki ‘Burayı sen satın al. Burayı aslına uygun bir şekilde düzelt, bazısını yık bazısına yeni bina yap ya da aslına uygun bir şekilde restore et” Bunları devlet gücüyle hele ki tasarruf tedbirlerinin olduğu bir dönemde yapabilme şansımız yok. Bunu sadece Antalya’nın paydaşlarıyla pay ederek, çözüme kavuşturabileceğimizi düşünüyorum. Tüm bu çalışmaların ardından inci taneleri gibi bir Kaleiçi çıkar ve böyle bir Kaleiçi’nin marka değeri Antalya’yı, Türkiye’yi aşar. Küresel bir fenomen olur bunun potansiyeli var” ifadelerine yer verdi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN