Antalya’da bir tarih değişti. Perge Antik kentini Plancia Magna yönetmiş ve Antalya’nın ilk kadın belediye başkanı olmuştu. O tarihten beri de hiçbir kadın belediye başkanı seçilememişti. Daha önce partiler iddiaları olmadığı yerlerde kadın aday göstermişler, ancak onlarda kazanamamıştı.

Bu seçimlerle birlikte Antalya’nın da tarihi değişmiş oldu. Antalya’nın en küçük ilçesi olan İbradı’yı AK Parti’nin kadın adayı Hatice Sekmen kazanarak Antalya tarihinin ilk seçilmiş belediye başkanı oldu.

Plancia, ilk olarak kentini iyileştirmeye, daha da güzelleştirmeye adar kendini. Mimari yapıların iyileştirmeleri için finansman sağlar. Kentin tanrı, tanrıça ve imparatorluk önde gelenlerinin heykelleri ile süslü, görkemli Helenistik kapısının restorasyonunu üstlenir.  Perge’nin bugün bile güzelliğinden hiç yitirmeden ayakta kalan yapılarının çoğunda da Plancia’nın imzası, daha doğrusu finansman desteği vardır.

Plancia, Perge için dini ve sosyal görevleri de layığıyla yerine getirir. Artemis Tapınağı’nın yüksek rahibesi olarak görev yapar. Ayrıca kendisine, emperyal kült ve ömrü boyunca elinden alınmamak üzere, ana tanrıça yüksek rahibeliği unvanları da verilir. Plancius ailesinin kızı kenti için üstlendiği tüm görevlerle, “Perge’nin Kızı” olarak anılmaya başlanır.

Ibradi Ya Kadin Eli Degecek (Small)

HATİCE SEKMEN KİMDİR?

AK Parti İbradı ilçe başkanlığında kurucu üye olarak görev yapmış ve partinin ilçe yapılanmasına katkıda bulunmuştur. AK Partide 19 yıl boyunca Kadın Kolları Başkanlığını sürdürmüş, kadınların siyasetteki yerini arttırmak için çalışmalar yapmıştır.

21 Nisan günü Antalya'nın bu yollarına dikkat! Bisiklet yarışı nedeniyle bu yollar zaman zaman kapanacak... 21 Nisan günü Antalya'nın bu yollarına dikkat! Bisiklet yarışı nedeniyle bu yollar zaman zaman kapanacak...

2019 yerel seçimlerinde Ak Parti'den İbradı Belediyesi Başkan Adayı olmuş. Cumhuriyet Halk Partisi Adayı Serkan Küçükkuru'ya87 oy fark ile yenilmiştir. 47 yaşında olan Hatice Sekmen, evli ve bir çocuk annesidir. 31 Mart 2024 seçimlerinde ise belediye başkanı seçildi. 

PLANIA MAGNA KİMDİR?

Plancia Magna kent yaşamında o denli aktif bir rol üstlenir ve kentin güçlendirilmesi için o kadar çalışır ki Perge meclisleri, ona teşekkürlerini sunmak için “dünyayı yaratan mimar” anlamına gelen “Demiourgos” unvanını verirler. Bu yalnızca bir onurlandırıcı san değildir.

“Demiourgos” aynı zamanda en yüksek kamu görevi pozisyonudur ve bu pozisyon yalnızca erkekler için açıktır. Ama Plancia söz konusu olunca bu kurallar da değişir. Plancia Magna gerçekten aktif bir kadın siyasi figürdür. O kentini çok sever; çok önemser. 

Perge halkı da en az Plancia’nın onları önemsediği kadar Plancia’yı önemser ve sever. Ona olan sevgilerini ve minnetlerini göstermek için Plancia’nın ölümünden sonra bile heykellerini yaptırır ve kentin çeşitli yerlerine konumlandırırlar.

Muhabir: YAPRAK ÖZER