Antalya pazarlarına üzüm yaprağının gelmesiyle birlikte vatandaşlar, kışlık salamura hazırlığına başladı. Yılın ilk taze yapraklarından salamura yapmak isteyen vatandaşlar, üzüm yaprağı tezgahlarına yoğun ilgi gösterdi. Vatandaşlar, fiyatından dolayı her ne kadar hüsrana uğramış olsalar da kışlık hazırlık yapmak için kolları sıvadı.

Whatsapp Image 2024 05 29 At 15.00.42 (Small)

Pazarcılar ise sıcaklardan dolayı ürünlerini koruyabilmek için yaprakların üzerini örtülerle kapattı. Sofraların vazgeçilmezi olan yaprak sarması için salamura hazırlığına başlayan vatandaşlar, pazarlara taze üzüm yaprağının düşmesiyle hazırlıklara başladı.

YOĞUN İLGİ GÖRDÜ

Salamura Asma Yapragi Onecikan (Small)

Yaz aylarının gelmesiyle birlikte kışlık hazırlıklarda başladı. Yaz meyve ve sebzelerini kışın tüketebilmek için salamura yaparak veya donduran vatandaşlar, kolları sıvadı. Özellikle en sevilen yemekler arasında olan yaprak sarması için hazırlık yapan vatandaşlar, pazarlarda taze yapraklar kilosu 100 liradan satılmaya başladı. Geçen sene asit yağmuru yağmasından dolayı yaprakların zarar görmesiyle birçok kişi salamura yapamamıştı. Bu sene zaman kaybetmek istemeyen vatandaşlar, salamura hazırlığına erken başlamak isteyen vatandaşlar, “Salamura bizim için kurtarıcı oluyor.

Salamura Yaprak Baloglu Gida 1200X700Px (Small)

Boş vaktimizde sarmaları sarıp buzluğa atıyoruz. Yoğun olduğumuz günlerde sadece pişirmesi oluyor. Özel günlerde olsun misafirimiz geldiği günlerde olsun mutlaka sarma yapıyoruz. Geçen sene yapamamıştık. Yapraklar pazara gelmeye başladığı anda asit yağmuru yağmasıyla bütün yapraklar telef olmuştu. Bu sene vakit kaybetmek istemiyoruz. Uzun zamandır yaprakların olmasını bekliyorduk. Fiyatı her ne kadar beklediğimizin üstünde olsa da alıp yapmaya çalışacağız. Geçen sene fiyat düşer diye beklemiştik düşmemişti. Bu sene fiyatlar düşer mi bilmiyoruz ama umarım düşer” şeklinde konuştu.

Antalya’da yeni yapılan projeye akın akın geldiler Antalya’da yeni yapılan projeye akın akın geldiler

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN