15 Nisan'da başlayan av yasağı, balık piyasasında önemli değişikliklere neden oldu. Balıkçıların denizde avlanmasının yasaklanması, taze balık arzını büyük ölçüde azalttı. Bu durum, balık fiyatlarında sezon ortalamasına kıyasla %30'luk bir artışın yaşanmasına neden oldu. Taze balık tedarik etmekte zorlanan balıkçılar, mevcut stoklarını dikkatlice yönetmek zorunda kalıyor. Bu durum, özellikle dondurulmuş hamsi satışlarının artmasına yol açtı. Dondurulmuş hamsi, talebin yoğun olduğu bir ürün haline geldi.

Hamsi

BALIK SEZONU BİTİK DURUMDA

Yasaktan dolayı taze balık bulamamaktan şikayet eden balık esnafı “Balıklarda sezon bitik durumda şu an av yasağı geldi. Olabildiğince balıkları limandan tedarik ediyoruz. Tedarik sıkıntısı olduğu için mecburen dondurulmuş balıklara yönelmek zorunda kaldık. Özellikle dondurulmuş hamsi satıyoruz. Bu durumdan dolayı fiyatlar sezon ortasına göre hemen hemen %30 artış yaşadı. Gelen artışlardan dolayı balık artık çok tercih edilmiyor. Elimizde balık az olduğu için çok balık kalmıyor ama şu an balık en az tercih edilen ürünler arasında yer alıyor” diyerek yaşadıkları zorlukları dile getirdi.

Balık

Mersin dönüşecek… Projeler masaya yatırıldı Mersin dönüşecek… Projeler masaya yatırıldı

ARTAN BALIKLAR YENİDEN SATILIYOR

Elinde çok balık kalmasa bile pazarda o gün satamadıkları balıkları tekrar dondurup ertesi gün sattıklarını söyleyen esnaf “Elimizde balıklar nadiren kalıyor. Satılan balıkları daha çok tercih ediyoruz. Kalan balıkları muhafaza edip ertesi gün satıyoruz. Yaz aylarında çok balık gelmiyor o yüzden elimizde kolay kolay balık kalmaz” diyerek kalan balıklara ne olduğunu da açıkladı.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN