ANSAN liderliğinde küratörlüğünü İlkan Polat’ın üstlendiği deprem temalı karma dergi açıldı. 26 Şubat’a kadar ziyaret edilebilecek sergide depremin simgesi haline gelen Proteo'da unutulmadı.

Sergide; Anahita Amiri, Alp Sarıkaya, Ayşe Topçu, Berna Emek,  Berrin Öner Akdağ, Büşra Tuna, Cansel Yıldırım,  Cahit Sevindik Avcı,  Ece Lale Kırdım, Emine Büyüknohutçu, Fatma Merih Çakçıl, Fergül Okutan, Filiz Hancı, Gülay Bulca, Gülay Köktürksuvarlı, Gülhis Topçu, Sedat Cantürk,  Nur Burtaç Kıray,  Halime İspir Bozkurt, İlkan Polat, Mukadder Öztürk, Natavan Aliyeva, Nesrin Pamir, Nadire Sönmez,  Olga Mandrik,  Perihan Türkçü, Ri Lalayan, Saide Çetinel Mersin, Seval Kortel Yıldız,  Shabnam Majd,  Süheyla Akkaya, Şahin Latifeci, Turan Ergün, Vildan Özsoy, Yeşim Ertan, Zehra Sözeyataroğlu eserleri  yer alıyor.

Heykel Sergi (Small)

ANLAMLI ESERLER

Çok sayıda davetlinin katıldığı resim ve seramik heykel sergisinde 300’ü aşkın eser sergilendi. Hepsi de birbirinden anlamlı ve görülmeye değer olan eserler izleyenleri deprem gerçeğiyle karşı karşıya getirince duygulandırdı, deprem ve depremde ölenler anıldı. Ressam ve Seramik sanatçılarından Büşra Tuna yaptığı eser adının  “İfade” olduğunu açıkladı. Seramik heykelde çocukların yüzlerinde ifade var olduğunu fakat yetişkinlerin yüzünde çocuklara karşı deprem anında daha güçlü durmaları nedeniyle ifade yok temasını işlediğini belirten sanatçı Tuna, konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

Antalya’nın tarihleri ve konseptleriyle şaşırtan 5 müzesi Antalya’nın tarihleri ve konseptleriyle şaşırtan 5 müzesi

“Seramik heykelimiz kanlı çarşaf üzerinde ve çevresine kırık tuğla, parçalanmış duvar briket kalıntısı ile bütünleştirdik. Mini heykelciklerin üzerinde melek kanatları yer alıyor. Kanatlar ölen çocukların melek olduğunu ifade ediyor. Seramik heykeli yaparken, çok duygulandım, geleceğimiz olan çocuklarımız için ne yapsak azdır. ”  

ESERİN ADI “ İFADE”

Adı ‘İfade’ olan eserin önünde duygulanarak gözleri yaşlanan davetliler, dakikalarca eserin önünden ayrılmak istemedi ve “Bu eseri görünce deprem gözümüzün önünde bir kez daha canlanmış gibi hisse kapıldık, üzüldük. Tüm dünya bizim yaşadığımız depremi bir daha yaşamasın dileğinde bulunduk. ANSAN Yönetim Kurulu Başkanı Cahit Çakçıl sergi küratörü İlkan Polat başta olmak ve sergiye katkısı olan tüm ANSAN üyelerine teşekkür ederiz” şeklinde konuştu.

Sergi Proteo Ansan (Small)

ARAMA KURTARMA KÖPEĞİ PROTEO

Antalya Kültür Merkezindeki sergide Proteo da anıldı. Meksika Askeri Polis ve Arama Kurtarma Köpeği Proteo deprem için geldiği Adıyaman’da, 9 yaşında “10 Şubat 2023” tarihinde öldü. Proteo depremde arama kurtarma çalışmaları sırasında birçok hayatın kurtarılmasına vesile olmuştu. Sergilenen  resimde, “Proteo, taşlar arasında ilerde bir çocuk başı, bir kol, parmakların ucu Proteo’un patisinde, bir emzik ve bir bebek ayakkabısı” görülüyor. Öte yandan Ressam Ayşe Topçu’nun resimleri de büyük ilgi gördü.

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK