Emekli kenti olarak bilinen Antalya’da emekliler, zor şartlar altında geçinmeye çalışıyor. Genç yaşlarında zor şartlarda çalışan emekliler, yaşlılık dönemlerinde maaşlarının düşük olmasından dolayı gönüllerince gezemiyor. Ekonomik sıkıntılar yaşayan emekliler, Antalya’da sadece emekli kahvelerine ve açık alanlara gidebiliyor. Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Antalya Şube Başkanı İbrahim Tezcan, emeklilerin gezmek istediğini ancak istedikleri hiçbir yere gidemediklerini aktardı.

Antalya Emekli Kahvesi (Small)

EMEKLİLER ÜCRETLİ MEKANLARA GİREMİYOR

Emeklilerin gezdiğini ancak sadece belediyelere ait olan yerlere ve açık alanlara gidebildiklerini ifade eden Başkan İbrahim Tezcan, “Emekliler, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin bedava aşevlerine, çay bahçelerine gidiyor. Bedava çay içip evine dönüyor. Otobüste bedava para harcamadan dönüyor. Bu yerlerin dışında başka bir yere gitse çay 8-10 lira iki çay içsen 20 lira. 1 ayda 600 lira eder. 10 bin lira maaş alan insan çaya sadece 600 lira verse nasıl geçinecek? Oranın dışında paralı olan hiçbir yere girmiyorlar. Banklarda oturuyorlar. Nerelerde sandalye görürlerse oraya oturup akşam olunca evlerine gidiyorlar” dedi.

Turkiye Emekliler Dernegi Antalya Sube Baskani İbrahim Tezcan (Small)

“EMEKLİNİN DURUMU İYİ DEĞİL”

Emeklilerin sahillere gittiğini söyleyen Başkan Tezcan, “Emekliler örneğin otobüsle Konyaaltı Plajı'na gidiyorlar. Ücretli şemsiye şezlong alamayıp öylece oturuyorlar. Denize girip yine aynı otobüsle evine dönüyor. Evinden çıkarken de bir sandviç yapıp çıkıyor o kadar. Bu şartlarda emeklinin kalkıp bir yerde yemek yemesi hayal artık. Emeklinin durumu iyi değil” sözlerine yer verdi.

Emeklilerin gezmek istediğini belirten Başkan Tezcan, “Emekliler; Bali Adası’na, Kanarya Adası’na, Marmaris'e, Kaş'a gitmek istiyor. Ama 10 bin lira maaşla sadece Kaş'a gitseler 1-2 gece kalabilir. Emekliler de gezmek istemez mi? Asgari ücret normal ücret olmuş artık. Okula giden çocuğu olan, bir de okul servisi olan varsa evi de yoksa aç demek şu an” dedi.

Antalyada Emekliler Gezemiyor (Small)

Mersin’de belediye kulağını halka tıkadı… Mersin’in dünyaca ünlü plajı yok oluyor Mersin’de belediye kulağını halka tıkadı… Mersin’in dünyaca ünlü plajı yok oluyor

“EMEKLİ LÜKS HAYATTAN ÇEKİLDİ”

Emeklilerin lüks hayattan çekildiğini ifade eden Başkan Tezcan, “Emekli kasaba giremiyor, önceden beyaz et, alabiliyordu o da uçtu gitti. Tasarruf tedbirlerini başlattılar. Hiç emeklilerin maaşını yükseltelim bunlar geçinemiyor başka yerden tasarruf yapalım da emekliye verelim dediler mi? Yok. Zaten TÜİK emekliye para verilmesin diye durmadan enflasyon oranlarını düşük gösteriyor. Emekli gezmek istemez mi? Bir emekliye buradan Alanya'ya git gel desen, bir günde olsa gitmeyi canı ne kadar ister ama gidemez. İki kişi 150 liradan 300 lira eder. 300'de dönüş 600 lira. Bin lira da orada harcasa bin 600 lira. Kim gidebilecek ona? Emekli lüks hayattan çekildi. Karnını doyurabilecek ekmek istiyor. Fırına gidiyor 5-6 tane ekmek alıyor. Biz artık öyle bir toplum olduk ki makarnayı pişiriyoruz makarnayla beraber ekmek yiyoruz. Durum bu. Yakında makarnayı yufka ekmeğine sarıp dürüm yaparsak şaşırmayın” belirtti.

Antalya Emekli (Small)

Başkan Tezcan sözlerine şu şekilde son verdi:

"Emekliler görmezden geliniyor. Bu seçimlerde herkesin aklı başına geldi ama... 15 buçuk milyon emekli var. 28 milyon çalışan var. Dünya standartlarında 4 çalışana 1 emekli düşüyor. Eğer hükümet emekliye para vermek istiyorsa önce ekonomiyi kayıt dışına alacak. Prim ödeyen insan çoğalacak. Bir de devlet gayrisafi milli hasılanın yüzde 3'ünü yüzde 4'ünü Avrupa Birliği için değil, yüzde 10'u yüzde 12'sini Sosyal Güvenlik Kurumu’na ayıracak. Emekliye verip vermemek devlet değil hükümet politikasıdır.”

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN