MASAK raporu kapsamında yapılan çalışmalarda, dolandırıcıların dernek ismini karıştırmak sureti ile Antalya'daki vatandaşları sahte basın kartı ve basın araç kartı vererek yaklaşık 600.000 TL dolandırdıkları tespit edildi. Antalya'da dolandırıcılık yine sınır tanımadı. Geçtiğimiz günlerde QR Kod ile araç sahiplerini dolandıran, vatandaşın parasına göz diken dolandırıcılardan sonra şimdi de gazeteci dolandırıcılar ortaya çıktı. Vatandaşlara sahte basın kartı ve basın araç kartı vererek yaklaşık 600 bin TL dolandıran 6 şüpheli şahıs hakkında adli tahkikat başlatıldı.

GAZETE ADINI KULLANARAK VATANDAŞLARI DOLANDIRDILAR

Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde bulunan Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü, yaptığı açıklamada Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik suçuna yönelik gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında; merkezi İstanbul'da yer alan Çağdaş Polis Emeklileri Dayanışma Derneği’nin gazetesi olan Kriminal Polis Haberleri Gazetesi adını kullanarak sosyal medya uygulamaları üzerinden haber yayını gerçekleştirdiği belirlenen şüphelilerin, 5187 Sayılı Basın Kanunu gereğince basın kartının resmi bir belge olduğunu, basın kartı vermeye yetkili tek makamın Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olduğunu bilmelerine rağmen usule uymayarak basın kartı ve basın araç kartı verdikleri ve bu yolla haksız kazanç elde ettiklerini bildirdi.

D203B494 D375 4C97 Bc58 2C53318Ed306 (Small)

6 ŞÜPHELİ ŞAHIS YAKALANDI

MASAK raporuna dayanarak gerçekleştirilen çalışmalarda, derneğin ismini kullanarak vatandaşlara sahte basın kartı ve basın araç kartı veren dolandırıcıların bu eylem karşılığında yaklaşık olarak 600.000 Türk Lirası kazanç sağladıkları tespit edilmiştir. Gerçekleştirilen çalışmalar kapsamında gazete ismini kullanarak vatandaşları dolandıran ve Resmi Belgede Sahtecilik suçuna karışan 6 şahıs ekipler tarafından yakalandı.

ELE GEÇİRİLEN MATERYALLER

Yapılan çalışmalar sonucunda; Ali Can, Enes Bayer, Kadir Bayer, Ali Çelik, Uğur Koyuncu ve Hakan Toktay isimli şahıslara yönelik gerçekleştirilen ve 27 Mayıs 2024 tarihinde yapılan eş zamanlı operasyonda; 6 şüpheli hakkında “Nitelikli Dolandırıcılık ve Resmi Belgede Sahtecilik” suçlarından adli tahkikat başlatıldı. Antalya Emniyet Müdürlüğü, kentte gerçekleştirilen eş zamanlı operasyonlar kapsamında kamet, işyeri ve şüphelilerin araçlarında yapılan aramalarda; Sahte olduğu değerlendirilen

6 Adet Basın Kartı,

5 Adet Basın Araç Kartı,

4 Adet Telsiz Belgesi,

4 Adet Telsiz,

11 Adet Basın Yeleği,

Antalya’nın tarihi kervansarayı korunamıyor… Bir tarihi eser daha ölüyor! Antalya’nın tarihi kervansarayı korunamıyor… Bir tarihi eser daha ölüyor!

6 Adet Dernek Üyelik Kartı,

1 Adet Dernek Gazeteci Belgesi,

23 adet evrak fotokopisi,

1 adet not kağıdı,

1 adet Polis Gazetesi Yetki Görev belgesi,

1 Adet Tabanca,

12 Adet 9mm fişek” ele geçirmiştir.

Kaynak: HABER MERKEZİ