Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ana ortaklığında Akdeniz Üniversitesi Sosyal Politika ve Göç Çalışmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ASPAG) yürütücülüğünde düzenlenecek ‘İklim Değişikliği, Çevre Krizi ve Göç’ konulu Antalya Uluslararası Bilim Forumunu (ANISF 2023) 29 Kasım – 1 Aralık tarihleri arasında Akdeniz Üniversitesi Kampüsündeki İletişim Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

TANITIM TOPLANTISI

Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Türkiye Araştırmaları Merkezi (Almanya-Essen) ile ortaklaşa düzenlenecek Antalya Uluslararası Bilim Forumun tanıtım toplantısı gerçekleşti. Akdeniz Üniversitesi’nde gerçekleşen tanıtım toplantısına Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Lokman Atasoy, Akdeniz Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Erol Esen, Prof. Dr. Bülent Topkaya ve Prof. Dr. Ferhunde Hayırsever Topçu gibi pek çok isim katılım sağlarken üyeler ve öğrenciler de foruma katılım sağladı.

Forumda sırasıyla, Antalya Uluslararası Bilim Forumu’nda iklim değişikliğinin olası sonuçları, iklim değişikliği ve çevresel felaketler, iklim değişikliğine dirençli sosyal yapı ve sistemler, iklime dirençli kentler, biyoçeşitlilik ve ekosistemlere etkisi gibi farklı konular yer aldı. Üç gün süren forumda, yurt içi ve yurt dışından gelen uzmanlar iklim değişikliği ve sonuçlarını tartıştı.

BİR FARK YARATTIK

Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Lokman Atasoy “Antalya’nın ilk defa bilimsel bir foruma ev sahipliği yapması çok değerli. İklim değişikliği, çevre ve göç konuları Antalya’yı da çok yakından ilgilendiriyor. İklim değişiyor ama önemli olan insanların değişmesi, bu konuların farkına varması. Büyükşehir Belediyesi’ne göreve geldiğimizden itibaren, iklim değişikliğini en önemli meselemiz olarak baktık. Oluşturduğumuz ekibimizle çalışmalarımızla bir fark yarattık. Büyükşehir Belediyesi olarak da bu organizasyona her türlü desteği vermekten mutlu oluyoruz” ifadelerine yer verdi. STAJYER MUHABİR AZRA ACAR / antalyanıngundemi.com HABER