Üniversite tercih döneminde, özellikle farklı bir şehir düşünen öğrenciler, o şehrin öğrenciler için ne gibi imkanlar sunduğunu araştırıyor. Biz de sizlere Antalya özelinde şehirde okumanın ne gibi avantajları olduğunu aktaracağız. Antalya’da okumak için 9 neden başlığıyla, şehir genelinde üniversite öğrencilerinin karşılaşabileceği imkanları derledik.

Antalya Akdeniz Üniversitesi ve diğer vakıf üniversitelerini tercih edecek öğrenciler için, şehrin sosyal, kültürel ve ekonomik birçok imkanı öğrencilere sağladığını söyleyebiliriz. Bu ise Antalya’da okuma sebeplerini merak etmenizi sağlayabilir. İşte Antalya’da üniversite okumanız için 9 neden…

Antalya'da Okumanın Avantajları

Üniversiteyi başka şehirde okumak, kişi hayatının en önemli deneyimlerinden birisi olarak önemli izleri bünyesinde barındırır. Öğrenciler, pek çok sebeple başka bir şehri tercih edebilirken, birçok kişinin ise ilk tercihi Antalya’daki üniversiteler yönünde oluyor. Peki, Antalya’da okumanın ne gibi avantajları var?

Antalya’da emekliler sokağa döküldü… Emeklilerden eylem yürüyüşü Antalya’da emekliler sokağa döküldü… Emeklilerden eylem yürüyüşü

Antalya, Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden birisi olarak daha çok turizm faaliyetleriyle ön plandadır. Bu nedenle tarım, turizm, hizmet ve diğer sektörler açısından ekonomik anlamda oldukça gelişmiştir. Hem okuyup hem çalışmak istiyorsanız, sizler için ideal şehirlerden birisi Antalya olacaktır. Aynı zamanda tarihi mekanları, doğal güzellikleri ve kültürel aktiviteleriyle de ünlü bu şehrin, sosyal çevre açısından da size katacağı pek çok şey bulunuyor. Aşağıda Antalya’da okumak için 9 neden başlığıyla bu konuyu sizler için irdeledik…

Antalya'da Okumak İçin 9 Neden

Antalya’nın öğrencilere sunmuş olduğu fırsatlar ekonomik, sosyal, kültürel ve eğitim açısından oldukça geniştir. Şehir genelinde birçok kütüphane, gezi yerleri, tarihi mekanlar, gece kulüpleri ve daha birçok ziyaret yeri bulabilirsiniz. Bu da öğrencilerin gelişimi açısından daha sosyal bir çevrede zamanını geçirmesini sağlayacaktır.

İşte Antalya’da okumak için 9 neden:

  1. Güzel Havalar
  2. Gece Hayatı
  3. Tarihi Mekanlar
  4. Doğal Güzellikler
  5. Gelişmiş Ekonomi
  6. Hem Okuyup Hem Çalışma Şansı
  7. Yabancı Dil Pratiği
  8. Aradığınız Her Şey Yakınınızda
  9. Kültürel Geziler ve Aktiviteler

Şimdi bu nedenleri detaylı bir şekilde sizlerle paylaşalım…

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 9

1- Sıcak İklim

Bilindiği üzere Antalya, Akdeniz iklimine sahip şehirlerden birisi olarak yıl boyunca ılıman havalarıyla ön plana çıkar. Yazları sıcak, kışları ılıman iklimle geçer ve bu da yaz mevsimini daha çok seven öğrenciler için eşsiz fırsatlar sağlar.

Antalya’da okumak için sebeplerden birisi olarak sıcak iklim, aynı zamanda öğrencilik hayatınızın biraz daha tatil havasında geçmesini sağlar. Yılın erken dönemlerinde denize girilebilmesi, öğrenciler için büyük bir artı olabilir. Sosyal çevre açısından da bu faktörün önemli faydaları bulunmaktadır.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 5

2- Gece Hayatı

Eğer sosyal hayatınıza önem veriyorsanız Antalya’da okumak için 9 nedenden birisinin aktif gece hayatı olduğunu söyleyelim. Şehir genelinde birçok gece kulübü bulabilir, eğlencenin zirvesini yaşayabilirsiniz. Sosyalleşme ve eğlence açısından daha aktif bir öğrencilik hayatı isteyen öğrencilerin ilk tercihlerinden birisi Antalya olmalıdır.

Antalya, nüfus yoğunluğunun vermiş olduğu etkiyle birlikte sezon fark etmeksizin eğlence ve sosyal hayatın sürekli yoğun olduğu şehirlerden birisidir. Bu nedenle öğrencilik hayatınızda sınav dönemlerinin stresinden kurtulmak için mükemmel bir seçeneğe sahipsiniz.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 4

3- Tarihi Mekanlar

Antalya’da okumak için 9 nedenden bir diğeri, şehir genelinde konuşlanmış tarihi mekanlar olabilir. Eğer kültür meraklısı iseniz, Antalya’nın güçlü tarihi geçmişiyle birlikte birçok antik kent, müze ve diğer tarihi yapılara sahip olduğunu söyleyelim. Kültürel aktivite anlamında bu şehirde aynı zamanda birçok tarihi yapı da bulabiliyorsunuz.

Antalya’da tarihi mekanlardan en ünlüleri ise Alanya Kalesi, Apollon Tapınağı, Perge Antik Kenti, Antalya Müzesi, Patara Antik Kenti’dir. Antik dönemden kalan pek çok tapınağı, sütunları ve diğer yapıları bu yerlerde görebilirsiniz. Eşsiz bir deneyim olacağına şüpheniz olmasın!

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 2

4- Doğal Güzellikler

Antalya’ya okumak için gelecek öğrenciler sadece ekonomik ve sosyal açıdan çeşitli avantajlar elde etmez. Antalya, aynı zamanda doğal güzellikleriyle doğa meraklılarına da zengin bir fırsat sağlar. Şehrin genelinde kanyonlardan şelalelere kadar pek çok doğal güzelliği deneyimleyebilir, öğrencilik hayatınıza farklı bir pencere ekleyebilirsiniz.

Antalya’da okumak için 9 neden listesinde doğal güzelliklere yer verirken bunun örneklerini de aktaralım. Örneğin Manavgat Şelalesi, Kurşunlu Şelalesi, Saklıkent Kanyonu, Karain Mağarası, Göynük Kanyonu, şehrin en bilinen doğal güzelliklerindendir.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 3

5- Gelişmiş Ekonomi

Günümüzde üniversite öğrencilerinin en çok zorlandığı konulardan birisi ekonomidir. Öğrencilerin birçoğu, yetersiz bütçelere sahip ve kendi imkanlarıyla okumaya çalışmaktadır. KYK kredisi, çeşitli borçlar vs. derken, üniversite hayatı ekonomik olarak daha da zorluk katmaktadır. Özellikle kısıtlı imkanlarla küçük bir şehre okumaya giden öğrenciler, çalışma imkanı da bulamadıkları için daha çok zorlanmaktadır.

Antalya’da okumak için 9 nedenden birisi ise şehrin gelişmiş ekonomiye sahip olmasıdır. Şehre üniversite okumaya geldiğinizde part ya da full time olmak üzere pek çok iş seçeneğiyle karşılaşırsınız. Özellikle yaz tatili döneminde de Antalya’da kalırsanız, iş seçenekleri daha da artar. Aynı zamanda garsonluk vb. günlük işler de oldukça fazladır. Bu da gelişmiş ekonominin verdiği etkiyle daha fazla para kazanma şansınızın olduğu anlamına geliyor. Özetle Antalya’da hem okuyup hem çalışma şansınız yüksektir.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 7

6- Eğitim

Antalya’daki üniversiteler, genellikle Türkiye açısından değerlendirildiğinde önemli sıralamalara sahiptir. Özellikle Akdeniz Üniversitesi üniversite sıralamalarında üst sıralarda kendine yer bulmaktadır. Seçeceğiniz bölüm ne olursa olsun, üniversitelerin eğitim ve akademisyen kalitesi oldukça yüksektir. Bu da eğitimi ön plana alarak üniversite okumaya gelen öğrenciler için çok büyük bir avantajdır.

Antalya, aynı zamanda yoğun nüfuslu bir şehir olduğundan dolayı, burada pek çok sektör için seminerler düzenlenir. Bu da kendinizi kariyer anlamında geliştirmeniz için eşsiz bir fırsattır. Ek olarak şehir genelinde ders çalışabilmeniz için ve kaynaklardan faydalanmanız için pek çok kütüphane bulunuyor.  

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 6

7- Yabancı Dil Pratiği

Günümüzde yabancı dil bilgisi, hobi olmaktan öte bir zorunluluğa dönüşmüş durumdadır. Yabancı dil öğrenebilmek için ise pratik gerekir. İşte Antalya’da okumak için 9 nedenden bir diğeri: Yabancı dil pratiği yapma imkanı sağlaması…

Antalya, turizm kenti olarak yıl boyunca birçok yabancı turisti ağırlamaktadır. Bu da yabancı dil konuşma oranının şehirde oldukça yüksek olduğunu göstermektedir. Eğer İngilizce, Rusça, Almanca ya da herhangi başka bir yabancı dil öğrenmek istiyorsanız, Antalya’da bolca pratik yapma imkanınızın olduğunu unutmayın.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 10

8- Aradığınız Her Şey Yakınınızda

Antalya’da okumak için 9 neden arasında şehrin önemli imkanlarından da bahsetmek gerekir. Öğrencilik hayatınızda ihtiyaç duyacağınız her şeyi, konakladığınız yere çok yakın başka bir yerde bulabilirsiniz. Çünkü şehir genelinde ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz birçok AVM, mağaza, dükkan ve satış noktaları bulunuyor.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 11

9- Aktivite Dünyası

Antalya’da okumak için 9 neden arasında yer vereceğimiz bir diğer detayı inceleyelim: Aktiviteler…

Eğer eğlenceli ve aktif bir öğrencilik hayatı istiyorsanız, Antalya’da pek çok aktiviteye kolayca ulaşım sağlayabileceğinizi belirtelim. Şehir genelinde etkinlik ve aktivite olarak farklı pek çok seçeneğiniz var. Örneğin sadece sırt çantanızı alarak hafta sonu Olimpos’a kamp yapmaya gidebilirsiniz. Aynı zamanda rafting, tekne turu, günübirlik kültürel geziler, paraşütle atlama gibi birçok aktivitenin yapıldığını belirtebiliriz.

Antalya Öğrenciler İçin Nasıl Bir Şehir?

Antalya’da okumak için nedenleri sıraladıktan sonra, şehrin öğrenciler için nasıl fırsatlar sağladığını genel anlamda özetleyelim. Bu konuda Antalya’da okuyan öğrencilerin yapmış olduğu yorumlardan faydalanacağız.

Antalya, İstanbul ve diğer büyükşehirlere nazaran öğrenciler için geçinmesi kolay, daha ucuz şehirler arasında yer alıyor. Sadece part time çalışarak hiçbir destek almadan rahat bir şekilde geçinebilirsiniz. Ancak aile desteği ve KYK kredisi gibi ek imkanlarla bütçenizi artırarak daha da rahat yaşam sürebilmeniz mümkün.

Şehrin turizm cenneti ve sıcak iklime sahip olması, mevcut öğrencilerin en çok fayda sağladığı özellikler olarak ön plana çıkıyor. Gezilecek yerlerin çok fazla olması, eğlence ve sosyal yaşamın gelişmiş olması, iş imkanlarının fazla olması ise diğer avantajlı özellikler olarak sayılabilir. Aynı zamanda şehir genelinde kitap cafe, kütüphane, fuar, etkinlik, seminer gibi eğitim alanındaki pek çok imkanıyla da öğrencilere fayda sağladığını belirtebiliriz.

Antalyada Okumak Icin 9 Neden 12

Sıkça Sorulan Sorular

Antalya’da okumak için 9 neden başlığıyla alakalı sıkça sorulan soruları yanıtlayalım:

1- Antalya öğrenci dostu bir şehir mi?

Antalya’nın ekonomik gelişmişlik seviyesi, sosyal yaşam, eğitim, ekonomik imkanlar ve doğal güzellikleriyle değerlendirildiğinde öğrenci dostu bir şehir olduğu söylenebilir.

2- Antalya Akdeniz Üniversitesi kaçıncı sırada?

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri sıralamasına yönelik yapılan son çalışmalarda Akdeniz Üniversitesi, 183 üniversite arasında 24. sırada yer almıştır.

Muhabir: Nihat Toklu