Ekonomik kriz her geçen gün artarken vatandaşların mutfak masrafları da gün geçtikçe bel büküyor. Her ürüne ortalama yüzde 50’ye yakın zam gelirken, vatandaşlar mutfağı yangın yerine döndü. Yılbaşından önce asgari ücrete yapılan zamlardan sonra bir anda ürün fiyatlarına da büyük zamlar yapıldı.

Hal böyle olunca asgari ücretlinin aldığı ücret cebine girmeden erimeye başlamıştı. Son gelen zamlarla birlikte dört kişilik bir ailenin sadece pazar alışverişi bile cep yakıyor. Vatandaşın, her üründen 2 kilo alması durumunda 4 kişilik bir ailenin bir haftalık pazar alışverişi bin 959 lira tutarken, bu fiyat aylık ortalama 7 bin 836 lirayı buluyor.

Eğer vatandaşlar her üründen 2 kilonun üzerinde alırsa Pazar alışverişi asgari ücretin yarısından daha fazlasına denk geliyor.

Kabak Antalya Fiyat (Small)

MUTFAKLAR BOŞ KALDI

Ekonomik krizle birlikte beli bükülen vatandaşlar, fiyatların bu kadar hızlı yükselmesine isyan ettiler. Evde tencerelerinin boş kaldığını belirten vatandaşlar, tencerelerin boş kaldığını söyledi. Evlerine gittiklerinde çocuklarına ne yemek yapacaklarını şaşırdıklarını dile getiren vatandaşlar, “Önceden pazara gelirken elimizde listelerle gelirdik. Her şeyin iyisini almaya çalışırdık. Ancak şimdi acil ihtiyaçların dışında hiçbir şey alamıyoruz. Artık ürünün kalitesinden önce fiyatına bakıyoruz. Daha önceki yıllarda her istediğimiz üründen kilo kilo alabilirken şu anda tane hesabına döndük. Uzmanlar dengeli beslenmekten bahsediyor ancak biz çocuklarımıza beslenme çantasına koyduğumuz meyve ve sebzeleri yarıya bölerek koyuyoruz.

Patlican Fiyat Antalya (Small)

Fiyatlar bu kadar yüksekken yanımıza pazar arabasını alma gereği bile duymuyoruz zaten alabildiğimiz iki parça şey. Çoğu zaman her eksiğimizi alamadan pazardan dönmek zorunda kalıyoruz. Üreticileri de anlıyoruz onların da giderleri çok fazla ama bizde zor durumlarda kalıyoruz. Bir tezgaha yaklaştığımızda cebimiz yanıyor. Kiloyla almamız gereken bir ürünü taneyle alıyoruz. Artık sağlığımızdan kısmaya başladık. Dengeli ve sağlıklı beslenmek yerine gücümüzün yettiğini tüketmeye başladık” şeklinde isyan etti.

Son gelen zamlardan sonra pazardaki ürünlerin fiyatları ise şu şekilde güncellendi:

4 Nisan Survivor All Star 2024 erkek düellosu Poyraz, Sercan, Özgür, Hakan hangisi elendi? 4 Nisan Survivor All Star 2024 erkek düellosu Poyraz, Sercan, Özgür, Hakan hangisi elendi?

KAHVALTILIK

Peynirin kilosu 80 TL ile 140 TL arasında değişiklik gösteriyor. Zeytinin kilosu ise 100 TL ile 150 TL arasında değişiklik gösteriyor.  30’lu yumurta kolisi 135 TL. Marul 30 TL, Roka 10 TL, Maydanoz 10 TL, Dere otu 10 TL.

Portakal Antaşya Fiyat (Small)

CEP YAKIYOR

Domates 25 TL ile 50 TL arasında değişiklik gösteriyor. Soğan 17 TL, Mantar 70 TL, Kabak 40 TL, Patates 20 TL, Kırmızı kapya biber 80 TL, Dolmalık yeşil biber 80 TL, Salatalık 25 TL, Patlıcan 70 TL, Pırasa 40 TL, Havuç 30 TL, Kırmızı lahana tanesi 20 TL, Karnabahar tanesi 35 TL, Beyaz lahana tanesi 15 TL. Muz 40 TL, Portakal 10 TL, Elma 25 TL, Çilek 120 TL, Mandalina 25 TL

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN