Antalya’da sebze ve meyve fiyatlarının yüksek olmasından dolayı hem pazarcılar hem de vatandaşlar dert küpü oldu. Yüksek fiyatlar nedeniyle alışveriş yapamayan vatandaşlar dert yanarken, pazarcılar ise iş yapamadıkları nedeniyle dert yanıyor. Fiyatların giderek artmasından dolayı duruma tepkili olan vatandaşlar, geçinemediklerini ve pazardan elleri boş döndüklerini dile getiriyor. Öte yandan yaşanan sıcak hava dalgası nedeniyle tezgahlardaki ürünler fire veriyor. Tezgaha çıkarılan ürünlerin kısa sürede erimesinden dolayı zarar eden pazarcılar dert küpüne döndü.

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (2) (Small)

Antalya’da her gün birçok mahallede pazar kuruluyor. Pazarlardan sebze-meyve alışverişini yapmaya çalışan vatandaşlar, fiyatların yüksek olmasından dolayı pazardan umduğunu bulamıyor. Ekonomik yönden zor durumda olan vatandaşlar, asgari ücrete ara zammın yapılmayacağından dolayı da bir hayli dertli. Kazandıkları paranın ev kirasına ve faturalara gittiğini ifade eden vatandaşlar, pazar ihtiyaçlarının tamamını gideremiyor. Tencerelerinin boş kaldığını dile getiren vatandaşlar, fiyatların denetlenmesini istiyor.

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (3) (Small)

PAZARCILAR KAN AĞLIYOR

Pazarcı esnafı ise aldıkları ürünleri toptancı halinden pahalıya almaları nedeniyle pazar fiyatlarının yüksek olduğunu belirterek, ürünlerin satılmamasından kaynaklı olarak ürünlerini aldıkları fiyattan satmaya çalışıyor. Ürünlerini alış fiyatından satışa koymak zorunda kalan pazarcı esnafı adeta kan ağlıyor. Tezgahlarını kurduktan sonra fiyat etiketlerini belirleyen pazarcı esnafı vatandaşın alamamasından dolayı fiyatları aşağı yönde çekmek zorunda kalıyor. Sıcak havalardan dolayı aldıkları ürünlerin dayanmamasından dolayı bir günde bitirmeye çalışan pazarcılar alış fiyatının da altına inmelerinden dolayı zarar ettiklerini aktardı.

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (1) (Small)

VATANDAŞIN TENCERESİ BOŞ KALDI

Pazar alışverişini yapamayan vatandaşlar, “Çocuklarımıza meyve alıp yediremiyoruz. İhtiyacımız olan birçok ürünü erteleyerek alamıyoruz. Önceden pazardan elimiz kolumuz dolu dönerdik. Ancak şimdi hiçbir şey alamıyoruz. 3 kilo alacağımız ürünü fiyatlardan dolayı 1 kilo alarak idare etmeye çalışıyoruz. Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Asgari ücrete ara zam yapılır diye bekliyorduk ama bakan ara zam yok diyor. Vatandaşın halini düşünen hiç yok. Pazara gidiyoruz fiyatlar ateş pahası. Tezgahlara yaklaşamıyoruz.

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (7) (Small)

Pazarcılarla konuştuğumuzda ise onlarda ürünleri pahalı olduklarını dile getiriyor. Onları da anlamaya çalışıyoruz bu sıcak havalarda sabahın erken saatlerde tezgah açarak geç saatlere kadar çalışıyorlar. Pazarcı esnafı da kazanamadığını dile getiriyor. Biz alamıyoruz pazarcı kazanamıyor. Bu fiyatlar ne zaman düşecek? Çocuklarımızı artık pazara getirmiyoruz çünkü gördüklerini istiyorlar ama bizim alacak durumumuz yok. Daha önceden aldığımız ürünleri taşıyamadığımız için Pazar arabaları ile giderdik ama şimdi iki poşet alışveriş yapıp dönüyoruz ama ona bile bir dünya para veriyoruz. Eve geliyoruz paramız bitmiş aldığımız ürünlere bakıyoruz hiçbir şey yok. Tencerelerimiz boş kaldı” şeklinde konuştu.

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (6) (Small)

PAZARI BIRAKIYORLAR

Pazarcı esnafı ise, “Her gün sabaha karşı kalkıp toptancı haline gidiyoruz ama ürünler ateş pahası. Bizlerde vatandaşlar gibi alamamaktan şikayetçiyiz. Aldığımız ürünler hem pahalı hem de sıcak havalardan dolayı dayanmıyoruz. Yaz aylarında sebze-meyve satmak gerçekten çok zor. Öğlen sıcağı başladığı anda ürünlerimiz erimeye başlıyor. Evimize elimiz kolumuz bağlı gidiyoruz. Fiyatlardan dolayı vatandaşın yüzüne bakamıyoruz ama bizimde yapacak bir şeyimiz yok. Satış yapamadığımız için fiyatları düşürüyoruz çoğu zaman aldığımız fiyatın altında satıyoruz. Açık açık zarar ediyoruz. Eve gittiğimizde hesap kitabın içinden çıkamıyoruz. Birçok pazarcı arkadaşımız pazarcılığı bıraktı. Bazı pazarcılar ise yaz aylarında çıkmıyor pazara. Çıksa ne yapacak? Zararına ürün satıyoruz. Elimize 3-5 kuruş para geçiyor o da zaten eve gitmeden gidiyor. Vatandaş alamamaktan şikayetçi bizde satamamaktan şikayetçiyiz” şeklinde konuştular.

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (4) (Small)

ANTALYA’DA PAZAR FİYATLARI NE KADAR?

Salatalık: 12-30 TL

Domates: 8-50 TL

Ispanak: 25-45 TL

Biber: 10-70 TL

Havuç: 15-30 TL

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (8) (Small)

Antalya’nın o mahallesi diken üstünde… Elektrikler uyutmuyor Antalya’nın o mahallesi diken üstünde… Elektrikler uyutmuyor

Limon: 60-80 TL

Patates: 17-27 TL

Kuru soğan: 12-25 TL

Patlıcan: 5-35 TL

Karnabahar: Tane 10-40 TL

Kırmızı lahana: Tane 10-40 TL

Ayşe kadın fasulyesi: 80-120 TL

Bir bağ maydanoz: 5-10 TL

Yeşil soğan: 10-15 TL

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (12) (Small)

Marul: 20-35 TL

Dere otu: 10 TL

Roka: 10 TL

Muz: 25-40 TL

Karpuz: 10-30 TL

Çilek: 20-40 TL

Portakal: 10-20 TL

Erik: 25-40 TL

Antalyada Pazarlari Once Sicak Sonra Fiyat Carpti (10) (Small)

Kayısı: 20-30 TL

Elma: 10-25 TL

Kiraz: 50-70 TL

Armut: 10-25 TL

Kavun: 10-25 TL

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN