Dünyaca ünlü tatil ve turizm kentlerinden biri olan Antalya’ya her yıl dünyanın dört bir yanından milyonlarca turist geliyor. Kentte gelişen turizm sektörü dil bilen personel ihtiyacını doğurdu. Antalya’da bazı sektörlerde özellikle Rusça bilen personel talep ediliyor.

ARTIK ANTALYA’DA YALNIZCA BİR DİL BİLMEK YETMİYOR

Tatil ve turizmde Türkiye’nin en gelişmiş kentlerinden olan Antalya’yı her yıl dünyanın birçok bölgesinden milyonlarca turist ziyar et ediyor.

Antalya Is

Hem coğrafi zenginliği hem de köklü tarihi ile kültürlerarası bir merkez haline gelen kente en çok turist gelen ülkelerin başında Rusya ve Ukrayna yer alıyor. Özellikle Antalya’nın Konyaaltı, Lara gibi bölgelerinde ve denize kıyısı olan tatil ilçelerinde Rus turistlerin sayısı diğer ülkelerden gelen turist sayısını ikiye katlıyor.

Antalya’da turizm sektörünün gelişmesine paralel olarak birçok sektörde yabancı dil bilme zorunluluğu bulunuyor. Artık yalnızca İngilizce bilmenin yeterli olmadığı kentte, en çok turist gelen ülkelerin dilleri de ikinci ve üçüncü dil olarak ekleniyor. Bunlar arasında ilk sırayı Rusça alıyor.

Antalyapersonelde Dil

Muğla’nın o pazarı inceleme altında Muğla’nın o pazarı inceleme altında

TURİZMDEN, EMLAK VE SAĞLIK SEKTÖRÜNE KADAR RUSÇA BİLEN PERSONEL TALEP EDİLİYOR

Antalya’da son yıllarda yayınlanan iş ilanlarında ‘Rusça biliyor olmak’ koşullu ilanların sayısı arttı. Rusça bilme zorunluluğu genellikle turizm, emlak ve sağlık sektörlerinde yoğunlaşıyor.

Antalya’da yerleşik turistlerin sayısının artması ile emlak sektöründe yabancı dil bilmek zorunluluk haline geldi. Kiralık veya satılık konut arayan turistlerle iletişim kurmak için özellikle bu dilleri bilen personeller aranıyor.

Antalyais

Yabancı dil bilmenin en fazla gerekli olduğu sektör turizm alanı oldu. Turizm kenti Antalya’da resepsiyon, kat hizmetleri, garson, eğlence alanları, hostes gibi pozisyonlarda Rusça bilen personeller talep ediliyor.

Antalyaisss

Antalya’da yükselen sağlık turizmi dalgası da Rusça bilen personel ihtiyacını arttırdı. Antalya’da özellikle diş ve ağız bakımı sektöründe, güzellik ve medikal sağlık alanlarında yabancılarla iletişim kurmak ‘Yabancı hasta koordinatörü’ adında bir pozisyon ortaya çıktı. Bu alanda çalışmak isteyen vatandaşların İngilizce, Rusça gibi dilleri mutlaka bilmesi gerekiyor.

Antalya Dil Bilmek Is Almı

Antalya’da Rusça bilmesi tercih edilen diğer sektör de mağazacılık oldu. Tatil için kente gelen turistler alışverişe de oldukça zaman harcıyor. Bu nedenle mağazacılık sektöründe iş ilanlarında İngilizce ve Rusça bilme zorunluluğu isteniyor.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA