Muğla’nın beklediği eğitimler başladı Muğla’nın beklediği eğitimler başladı

Antalya’da salatalık üreticilerinin sezonu istediği gibi gitmedi. Sezon başından itibaren düşük ilerleyen salatalık fiyatları sezon sonunda da düşük gitmesinden dolayı birçok salatalık üreticisi sezonu erken kapatmayı düşünüyor.

Salatalik Para Etmedi

Sezon boyunca ilaç, gübre ve işçi parasını dahi çıkaramayan üreticiler, zor şartlar altında geçinmeye çalışıyor. Bir türlü fiyatların istedikleri şekilde gitmemesinden dolayı mağdur olan üreticiler, sezonu borçla kapatacaklarını söyledi. Üreticiden 10 liraya alınan salatalığın ikinci kalitesi ise 1-2 liradan alınıyor. İşçi parasının 600 liraları geçmesinin ardından üreticiler çarkı döndüremez bir hale geldi. Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Antalya Ziraat Odası Başkanı Ali Top, “Salatalık üreticileri para kazanamadı” dedi.

Ciftci Salatalik Fiyatindan Dert Yaniyor

ÇÖPE DÖKTÜLER

Salatalığın şu anda 10 lira bandında seyrettiğini belirten Başkan Ali Top, “Şu anda bölgesel olarak salatalık söküp yerine başka bir ürün diken yok. Bu yıl para kazanamayan üreticilerden bir tanesi de salatalık üreticisi.

Salatalik

Aynı limon ve portakal üreticilerinde olduğu gibi salatalık üreticileri de masraflarını bile çıkaramadılar. Bölgesel ve genel olarak üretimi sonlandırma olmadı. Ama birkaç üretici özellikle Serik-Aksu bölgesinde salatalıkları çöplere döktü. Çöpe dökmek istemeyen üreticiler ise gelen geçene salatalık dağıtan üreticiler oldu” şeklinde konuştu.

Muhabir: antalyaningundemi.com/ŞEYDA TÜTGÜN