Antalya’da nüfus yoğunluğunun en fazla olduğu Muratpaşa ilçesi yerli ve yabancı turistlerin en uğrak noktasıdır. Muratpaşa, ilçesi, Kale İçi, Karaalioğlu Parkı, Saat Kulesi, Yivli Minare, Yat Limanı, Lara plajları gibi birçok turistik noktayı barındırır. Köklü bir geçmişi olan ilçenin adı da bu geçmişe dayanır.

Antalya 1

Dünyanın dört bir yanından Antalya’ya geldiler.. Tiyatro festivali yoğun ilgi gördü Dünyanın dört bir yanından Antalya’ya geldiler.. Tiyatro festivali yoğun ilgi gördü

ANTALYA KİM TARAFINDAN KURULDU?

Antalya’nın II. Attalos tarafından kurulması ile bölge birçok medeniyete ev sahipliği yaptı. Bölgeye o dönemlerde ‘Attalos Yurdu’ denirdi. O zamanlardan beri yoğun bir yerleşim yeri olan Antalya tarihin izlerini barındırıyor. Antalya’da eski uygarlıklardan kalan antik yapıları görmek mümkün. Zamanla bölge giderek modern bir yapıya ulaştı. Antalya 19 ilçe olarak ayrıldı. Antalya’nın Muratpaşa ilçesi nüfus yoğunluğun en fazla olduğu Kepez ilçesi ile yarışıyor.

Antalya Muratpasa Da Restorasyon Basliyor 683 384

MURATPAŞA İLÇESİ NE ZAMAN KURULDU?

Muratpaşa ilçesi 1993’de Antalya Büyükşehir Belediyesine bağlı bir belde olarak kuruldu. İlçenin belediye olması ise 2008 yılında gerçekleşti. Muratpaşa 8 bin 894 hektarlık alanı ile Antalya’nın en büyük ilçeleri arasında yer alıyor. İlçeyi çevreleyen antik uygarlıkların yapıları en popüler turizm noktalarını oluşturur. Antik yat limanı ve Kaleiçi surları ile Muratpaşa ilçesinde geçmiş ve günümüz modern bir yapıda buluşur. Özellikle Lara kesimindeki plajlar da yerli ve yabancı turistlerin en sık tercih ettiği yerlerden biridir. Doğal güzelliklerin ve tarihi yapıların yanı sıra Muratpaşa’da birçok kültür-sanat aktivitesi yer alır.  

Muratpasa Kapaka Foto

MURATPAŞA İLÇESİ ADINI NEREDEN ALDI?

Muratpaşa’da falezlerin çevrelediği denizi izlemek için birçok nokta bulunur. En ünlüleri Karaalioğlu ve Yalım Park noktalarıdır. Bunların yanı sıra Yat Limanı bölgesi, Kaleiçi, Aşağı Düden Şelalesi gibi noktalar en çok rağbet edilen yerlerdir. Ayrıca Muratpaşa’da eski dönemlerde Antalya’da hüküm süren uygarlıkların kutsal bölgeleri de bulunur. Aziz Alypios Kilisesi, Aziz Pavlus Kültür Merkezi, Yivli Minare Camii, Tekeli Mehmet Paşa Camisi, Şarampol Camii gibi dini bölgeler bulunur. İlçesinin ismi de bu bölgelerden gelmiştir.

3 161

Muratpaşa ilçesi adını 1570 yılında yapılan camiden aldı. Karaman Beyi Murat Paşa tarafından yaptırılan Muratpaşa Camii, ilçenin bu isimle anılmasına neden oldu.

Muhabir: EBRU ÇETİNKAYA