Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve 11 ili yıkan depremden ders alınmadığını söyleyen Mimarlar Odası Antalya Şube Başkanı Hasan Çerçiler’in açıklaması ürküttü. Başkan Çerçiler, belediye yetkililere seslenerek şu sözlere yer verdi:

“Deprem Maraş'ta meydana geldi. Ama 300-400 km ötesindeki yerler daha çok etkilendi. Örneğin; Hatay'da bina kalmadı. Neden? Alüvyon zemin üzerine yerleştiği için kent, herhangi bir sarsıntıda sarsıntı olan bölgeden katlanarak devam ediyor. Bunu deniz dalgası gibi görebiliriz.

Antalyada Deprem Riski Var Mi 3

Oralar daha alüvyon ve toprak olduğu için olduğu bölgeden 2,3 kat şiddetli hissediyor. Tahribat da ona göre oluyor. Antalya’mızda bu bölgeler nelerdir dersen Konyaaltı, Sarısu, Hurma, Kundu, Ermenik'in alt kısmı Kemer ağzı. Belki bir gün uyanacağız 5 yıldızlı otellerimizin hiçbiri kalmamış.

ÇOK RİSKLİ BİR ZEMİNDEYİZ

Antalya Kentsel Dönüşüm (3)

Kepez, Türkiye'yi Antalyalıların ayağına seriyor Kepez, Türkiye'yi Antalyalıların ayağına seriyor

Alüvyon zeminler şu an çok riskli. Yoksa ana kara parçasında oturanlarda deprem olsa yapı teknolojisinden kaynaklı yıkımlar muhakkak olacaktır ama alüvyon zemin üzerinde oturanlar yani eskiden Güzeloba sazlıktı gidemezdik. Keza Hurma, Sarısu o taraflar da aynı. Buralar bataklık bölgelerdi sonradan kurudu. Üzerine de kazık temel yapılmadan bir dünya imalat yapıldı. Ancak 6 Şubat'tan sonra bu bölgelerde ilçe belediyeleri kazık işareti getirdi. ZE çıkan en zayıf dediğimiz zeminler o bölgelerde. Daha yeni geldi bu şart. 6 Şubat'tan önce yapılan kazaksız, sağlam zemine oturmayan binalar tehlike arz ediyor.

Deprem Tokat Ta Oldu

“ANTALYA HATAY’DAN DAHA KÖTÜ OLUR”

Olası bir depremde kuvvetle muhtemel Hatay'dan daha kötü bir sonuçla karşılaşabiliriz. Daha kötü olmasa da aynı olur. 6 Şubat üzerinden bir yıl geçti geçmiş olsun. Biz imar affının konuşulduğu bir Türkiye'de yaşıyoruz. Normalde periyoduk olarak 15 20 yıl aralığında af geliyor. 2017'de çıktığına göre 2032 de falan kesin çıkar. Zaten çıkarılmak üzereyken 6 Şubat depremi olunca martta çıkarılacaktı geçici süre ertelendi gözüyle bakıyoruz.

Deprem Afad

Biraz da hükümetin şu an paraya ihtiyaç duyması, binalara sağlamdır raporu alarak yeniden yapı kayıt şartının getirilmesi durumu var gibi görünüyor. Ama tabi ki meydana gelen yıkımın şiddetinden dolayı şu an buna cesaret edemiyorlar. Yani olası bir depremde Antalya Hatay’dan daha kötü olur.” 

Muhabir: YAPRAK ÖZER