Bu haftanın sinemasını dikkat çeken özelliği, yerli yapımların ağırlıkta olması oldu. Toplam 14 filmden 10'u Türk yapımı ve yerli sinemamızın çeşitliliğini yansıtıyor. Komedi, dram, aksiyon, korku ve daha birçok türde film seçeneği ile Türk sinemasının geniş bir yelpazede sunduğu yapımlar izleyicileri sinema salonlarına çekmeye hazırlanıyor. Yabancı film sevenler için de 4 farklı uluslararası yapım vizyonda yer alacak. Tüm detaylar haberimizde yer alıyor.

BACK TO BLACK

"Back to Black" filmi, Marisa Abela, Jack O'Connell ve Eddie Marsan'ın başrollerini paylaştığı, İngiliz caz ve soul müzik ikonu Amy Winehouse'un hayatını konu alan bir yapım olacak.

Back To Black

27 yaşında vefat eden Grammy ödüllü şarkıcının şöhrete yükselişini ve "Back to Black" adlı çığır açan albümünün yayınlanmasını ele alıyor. Amy'nin bakış açısından anlatılan film, efsanevi albümün merkezindeki çalkantılı ilişkilere odaklanıyor.

BAKKAL AMCA: MAHMUT TUNCER

Bilal Kalyoncu yönetmenliğinde çekilen bir film ve başarısız yönetmen Tevfik Gürol'un hikayesini anlatıyor. Tevfik, kayınçosu Kuntiz'le yaptığı projelerde sürekli başarısızlık yaşıyor.

Mahmuttuncefr

Yapımcı Taner Dişli'nin biyografi filmlerinden kazanç elde ettiğini görünce Tevfik, türkücü Mahmut Tuncer hakkında bir biyografi filmi çekerek borçlarını ödemeyi umuyor. Ancak Mahmut Tuncer'in yaşayan ve ismi unutulan bir türkücü olması, filmin başarısı konusunda soru işaretleri doğuracak.

ÇOCUK KALBİ

Sinan Biçici'nin senaryosunu yazdığı ve yönettiği "Çocuk Kalbi," arkadaşlarının taşınmasını önlemek için bir araya gelen çocukların hikayesini anlatıyor. Emre'nin ailesi mali sorunlar nedeniyle taşınmayı düşündüğünde, Emre'nin arkadaşları onu kaybetmek istemeyecek.

Cocuklabi

Emre'nin babasının lokantasını Türkiye'nin en ünlü lokantası yapmaya çalışacaklar. Ancak asıl mücadeleleri, okulun kötü çetesine karşı oluyor.

GRABUNA

Grabuna, 1970'li yıllarda Ankara'dan Edirne Keşan'ın Grabuna kasabasına atanan bir memurun gizemli bir müzede yaşadıklarını anlatıyor. Arkeolog Önder, Ankara'da yaşadığı büyük hayal kırıklıklarından sonra Grabuna'da yeni bir başlangıç yapmaya karar veriyor.

Grabuna

Kasabadaki müzeyi envantere geçirmek için çalışmaya başlıyor ve bu süreçte İpek adında çekici bir kadınla karşılaşıyor. İpek ile tanışması, Önder'in hayatını tamamen değiştirecek ve kendisini beklenmedik olayların içinde bulacak.

Antalya’daki o konsere yoğun ilgi… Genç müzisyenler alkış yağmuruna tutuldu Antalya’daki o konsere yoğun ilgi… Genç müzisyenler alkış yağmuruna tutuldu

HANNA VE MİNİK CANAVARLAR

Bu Animasyon Film, insanlar arasında yaşamaktan yorulan canavarların yaşadığı Monsterville kasabasında, küçük bir kız çocuğu olan Hanna'nın gelişiyle başlayan olayları ele alıyor. Canavarların saklandığı ve huzurlu bir yaşam sürdüğü Monsterville'e Hanna'nın girmesiyle, kasaba ve içindeki sırlar tehlikeye giriyor.

Hanna

Hanna'nın gelişi, canavarların dünyasını karmaşık bir duruma sokacak ve bu sıra dışı topluluğun geleceğini tehdit edecek.

KANLI GECE: KAMP

"Kanlı Gece (Kamp)" filminin yönetmenliğini ve yapımcılığını Mustafa Tilci üstlenirken, senaryosunu Reşat Ayhan kaleme aldı. Gerilim ve aksiyon türündeki bu yapımda Seval Arun, Engin Bozbey, Mehmet Özcan Varaylı ve Jale Ak gibi oyuncular yer alıyor.

Kanlıgece

Film, bir kaçırılma olayı çevresinde gelişen karmaşık ve tehlikeli olayları anlatıyor.

KÜÇÜK PRENS KARLAR ÜLKESİ

Küçük Prens Karlar Ülkesi (The Swiss Adventure), çocuklar ve animasyon sevenler için macera dolu bir hikaye sunuyor. Maceracı bir ruha sahip olan Grisha, zengin bir kontun oğlunun yerine geçmeye zorlanarak kendisini İsviçre'de bir yolculuğun içinde bulacak.

Kucukprens

Bu serüvende Grisha, birçok zorluk ve önemli olayla karşılaşıyor. Yolculuğu sırasında beklenmedik bir şekilde efsanevi Rus komutan Alexander Suvorov’un komutasında hizmet etmeye başlayacak ve bu deneyim onu gerçek bir kahramana dönüştürecek.

SİNEMADA İTİRAZ EDİYORUM

Haftanın komedi filmleri arasında yer alan "Sinemada İtiraz Ediyorum," Müfit Can Saçıntı'nın son beş yıldır tiyatro sahnelerinde tek kişilik olarak sunduğu güldürü gösterisini sinema perdesine taşıyor.

Sinemadaitirazediyorum

Saçıntı, gösterisinde kendi hayatından alınan gerçek hikayeleri anlatırken, evlilik, eğitim sistemi, zamlar ve reklamlar gibi konularda esprili bir yaklaşımla izleyicileri hem güldürmeyi hem de düşündürmeyi başarıyor. Gösterisinde birlik ve beraberlik mesajını vurgulayan Saçıntı, aynı zamanda izleyicilere "Mutluluk Formülü" sunuyor.

SOBE: SAKALLI BEBEK

"Sobe: Sakallı Bebek" haftanın korku filmlerinden biri olup, travmalarından kaçmak için bir yolculuğa çıkan bir kadının hikayesini anlatıyor. Saadet, çocukluğunda anne ve babasının başına gelen tuhaf olaylar yüzünden travma yaşayan biridir. Geçmişin izlerini silmek ve hayatını yeniden düzenlemek isteyen Saadet, bu amacını gerçekleştirmek için istemeden bir yolculuğa çıkıyor.

Sobesakallıbbebek

Ancak bu yolculukta zamanın sürekli tekrar ettiği bir döngüye sıkışan Saadet, paralel bir evrende hapsolacak. Labirentten çıkış yolunu arayan Saadet, özgürlüğüne kavuşabilecek midir?

ŞAHSİ MESELEMİZ MERKEZ ÜSSÜ HATAY

Film, öğretmen Baran'ın Hatay'da yaşadığı evlilik yıldönümü olan 6 Şubat'ta meydana gelen depremde hayatını kaybetmesini ve ardından Baran'ın babasının Hatay'ı terk etmeyerek Atatürk'ün "şahsi meselemiz" dediği bu topraklarda kalmasını anlatıyor.

Sahsimeselemiz

Erzurumlu Baran, mesleği gereği Hatay'a taşınıyor ve burada yıllar içinde evleniyor. Fakat 6 Şubat'ta yaşanan deprem, Baran'ın hayatını trajik bir şekilde sonlandırdı. Baran'ın babası oğlunun kaybının derin üzüntüsünü yaşarken, Atatürk'ün önem verdiği Hatay'ı terk etmez ve oğlunun anısını burada yaşatmak için mücadele edecek.

TAROT

Anna Halberg ve Spenser Cohen'in senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği "Tarot," tarot falı okumalarında kutsal bir kuralı ihlal eden bir grup arkadaşın başına gelenleri anlatıyor. Bir grup arkadaş, başka birinin destesini kullanmanın yasak olduğunu bilmelerine rağmen bu kuralı hiçe sayarlar ve farkında olmadan lanetli kartları serbest bırakıyorlar.

Tarot

Gençler, birer birer kartların öngördüğü korkunç gelecekle karşı karşıya kalırken, bu felaketten kaçmak için zamana karşı bir mücadele verecekler. Kendilerini ölüme karşı bir yarışın içinde bulan arkadaşlar, hayatta kalmak için büyük bir çaba harcayacak.

TEREDDÜT ÇİZGİSİ

Film, idealist ceza avukatı Canan’ın, masum olduğuna inandığı ve uzun süredir savunduğu bir cinayet zanlısının karar duruşmasında kendi vicdanıyla karşı karşıya kalmasını anlatıyor. Canan, günlerini adliyede mücadele ederek geçirirken, gecelerini ise hastanede solunum cihazına bağlı yaşayan annesinin yanında geçiriyor.

Tereddütcizgisi

Canan, annesine karşı olan sorumluluğu ve adalete olan bağlılığı arasında gidip gelirken, uzun zamandır savunduğu bir cinayet zanlısının karar duruşması gününde ahlaki bir ikilemle karşı karşıya kalacak.

ÜÇ GÜNLÜK DÜNYA

Film, İstanbul'un arka mahallelerinden birinde tekel dükkanı işleten Muhittin'in, geçim sıkıntısına düştükten sonra hayalini kurduğu mavi rakıyı üretmeyi başarması ve bunun sonucunda yaşadığı maceraları anlatıyor.

Ucgunlukdunya

Maddi zorluklarla başa çıkmak isteyen Muhittin, kendi içkisini üretmeye karar veriyor. İlk olarak korsan taksici Kısmet, ardından kimya öğrencisi Furkan'ın katılımıyla, hayalini kurdukları meşhur mavi rakıyı üretmeyi başarıyorlar. Ancak tam zenginlik hayallerine yaklaştıklarını düşündüklerinde, başlarına beklenmedik olaylar gelecek.

VAZGEÇME

Filmde depremde hafızasını kaybeden eşini doktorların iyileştirebileceğinden umutsuz olan Kerem, farklı bir yol seçecek. Sahte belgelerle eşinin kaldığı rehabilitasyon merkezine sızan Kerem, eşine geçmişini yeniden hatırlatmaya çalışacak.

Vazgecme

Eşine özel anılar ve hatıralar getirerek hafızasını geri getirmeye çabalayan Kerem, sevdiği kişinin yeniden hatırlayabilmesi için sınırları zorlayacak.

Muhabir: STAJYER MUHABİR/KÜBRA CAN