Ilıman Akdeniz iklime sahip olan Antalya’da yaz-kış sebze üretimi yapılıyor. Bu üretim kışın serada yazın da tarlada gerçekleşiyor. Antalya’nın kış sera üretiminde başı çeken Kumluca, Aksu ve Konyaaltı ilçeleri yaz (Yayla) serasın da Elmalı ve Korkuteli oldu. Serik, Kumluca, Finike, Kaş, Manavgat, Alanya gibi diğer ilçelerde de hem yaz hem kış serası yapılabiliyor.

684Fb1C2 60B1 43E0 8Cc8 D81B115961E0 (Small)

Kumlu çalı üreticileri cam seranın birçok yönden kolaylığı olduğuna dikkat çekerken, “Naylona göre biraz pahalı ama en az iki yıl en fazla 4 yıl aynı serayı kullanabilirsiniz, hava şartlarına göre, kırılan 9-10 cam kolayla siz kendiniz bile değiştirebilirsiniz, içi daha muntazam, taban ve tavan yüksekliği var. Kış yaz içerisinde kurduğunu soba durabilir. Yapılan büyük kapılardan içine traktör rahat bir şekilde girebilir.  Ürün toplamasında raylı sistem cam seraya daha iyi kurulabilir, bu sayede taşıma yok. Her şeyden önemlisi cam serada tertip, düzen var” dediler.

KÜÇÜK ALANLAR İÇİN NAYLON SERA

856Efcce 78E0 4E7C 9Ec5 A3Eb5662C7E9 (Small)

Kemer Belediye Başkanından Kemer’e müjde… O projeyi herkes kullanacak Kemer Belediye Başkanından Kemer’e müjde… O projeyi herkes kullanacak

Kumluca, Manavgat ve Aksulu üreticilerde cam seranın pahalı olduğunu ve onun için geniş mekânların olması gerektiğini ifade ederek, “Küçük alanlar için naylon sera diyoruz. Bu serayı kendimiz bile yapabiliyoruz. Masrafsız gibi bir şey, sıfır masraf da değil yanlış anlaşılmasın. Ama en ufak bir rüzgârda fırtına da yerle bir olabilir, taban suyu da rahatça girebiliyor, hal böyle olunca bütün emek boşa gidiyor. Ama şanslı iseniz kışı kolayca atlatabilirseniz, ikinci ürün imkânı var.  Cam sera da ikinci ürün alınabiliyor” şeklinde konuştular.

YAYLADA NAYLON SERA

B47E9Cc5 87E7 4Acf A69E 64B20B2D9A41 (Small)

Korkuteli ve Elmalı ilçelerinde de son 10 yıldır yayla seracılığı (yaz) seracılığı yapılıyor. Bu iki ilçede üreticiler en çok naylon sera kullanıyor. Özellikle Elmalının verimli ovalarında kurulan naylon seralarda turfanda her türlü sebze yetiştirildiği gibi en çok çilek üretiliyor. Çilek üretiminde yaz-kış seralarında Aksu ilçesi üreticileri başı çekiyor. Bu ilçede çilek hem naylon, hem de cam sera da yetiştiriliyor.

MÜHENDİSLER ÜRETİCİLERE BIRAKIYOR

1227B90F 9D39 484F 980F 16D8A924D233 (Small)

Sebze üretiminin cam mı?  Naylon sera da mı* olması konusunu Uzman Ziraat Mühendislerine sorduk. Mühendislerden Murat Can Özdemir ile Hakan Ali Şahin, hem naylon hem cam serada rahat bir şekilde üretim yapılabileceğini belirterek, maddi durum ve mekâna göre değişebileceğini sözlerine eklediler.   

Muhabir: AYFER ŞİMŞEK