Antalya, Türkiye’nin gelişmiş şehirlerinden birisi olarak ünlü birçok isim yetiştirmiştir. Aralarında oyuncular, sanatçılar, fenomenler, futbolcuların da dahil olduğu Antalyalı ünlüler listesini sizler için inceledik! Antalya doğumlu ünlü isimler kimlerdir? Detaylı olarak aktarıyoruz…

Antalyalı ünlü futbolcular, Türkiye’de dört büyük takımda oynamış, hatta yurt dışında da başarıya imza atmış pek çok ismi içeriyor. Antalyalı ünlü sanatçılar da benzer şekilde ülkemizde ve dünyada birçok yapımda başarıya imza atmıştır. Antalyalı ünlüler kimler? İşte yanıtı…

Antalyalı Ünlüler Kimler?

Antalya, yalnızca doğal güzellikleri ve tarihi zenginlikleri ile değil aynı zamanda birçok ünlü ismin de doğup büyüdüğü bir şehir olarak dikkatleri üzerine çekiyor. Antalyalı ünlü sanatçılar, futbolcular, oyuncular ve daha birçok isim, Türkiye’de ve dünyada başarıya imza atmıştır. Sanat, spor, medya, siyaset gibi pek çok alanda Antalya doğumlu ünlülerin etkisini rahatlıkla görebilirsiniz.

Antalya’da doğan ya da yaşayan ünlülerin hikayelerine baktığımızda, şehrin kültürel zenginliklerinin etkisini rahatlıkla görebiliyoruz. Dolayısıyla Antalya, buradan çıkan ünlülere ilham olmuştur diyebiliriz. Bakalım, Antalya’nın ünlüleri kimler? İşte detaylar…

Antalyalı ünlüler listesi aşağıdaki gibidir:

Sekapark’ta Ali Gürbüz ile Yusuf Can Zeybek finalde... Finalde iki Antalyalı! Sekapark’ta Ali Gürbüz ile Yusuf Can Zeybek finalde... Finalde iki Antalyalı!
 • Rüştü Reçber
 • Levent Yüksel
 • Muhittin Böcek
 • İsmail Balaban
 • Burcu Biricik
 • Hatice Şendil
 • Burak Yılmaz
 • Mehmet Özgür
 • Mevlüt Çavuşoğlu
 • Ekin Koç

Antalyalı oyuncular ve daha fazlasını bulabileceğiniz ünlüler listesini detaylı olarak inceleyelim…

Antalyali Unluler 10

1- Rüştü Reçber

Antalyalı ünlüler listesine ilk olarak Rüştü Reçber ile başlayalım. Türkiye’de futbolcular arasında akıllara ilk gelen kalecilerden birisi olan Rüştü Reçber’in futbolculuk kariyeri başarılarla doludur. EURO 2008’de elde ettiğimiz başarıda son penaltı atışını kurtarmasıyla adeta kariyerinin zirvesini yaşadı.

Antalyalı ünlü futbolcular arasında yer alan Rüştü Reçber, 10 Mayıs 1973 tarihinde Korkuteli ilçesinde doğdu. 1985 yılında altyapı kariyerine başlayan Reçber, aralarında Barcelona, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi takımların yer aldığı birçok futbol kulübünde oynayarak kariyerini başarıyla tamamlamıştır.

Antalyali Unluler 2

2- Levent Yüksel

Antalyalı ünlü sanatçılardan Levent Yüksel ile devam edelim. Levent Yüksel, Türk müziğinde iz bırakmış en etkili isimlerden birisidir. Özellikle 90’lı yıllardaki başarılı çalışmaları, halen birçok mekanda çalmakta ve kişilerin ezberindedir. Antalyalı ünlüler kimler sorusunda yanıt olarak verilebilecek Levent Yüksel, Med Cezir albümüyle Türk müziğinde adeta devrim etkisi yaratmıştır.

Tam adı Levent Uğur Yüksel olan müzisyen, 21 Ekim 1964 tarihinde Antalya’da doğdu. Kontrbas bölümünden başarıyla mezun olan sanatçı Sezen Aksu, Sertab Erener, Fatih Erkoç, Aykut Gürel gibi birçok isimle çalıştı.

Antalyali Unluler 12

3- Muhittin Böcek

Antalyalı ünlüler listesinde Muhittin Böcek ismine de yer verebiliriz. Kendi deyimiyle bu şehre aşık olan Muhittin Böcek’in “Ben Bu Şehre Aşığım” adında kitabı da bulunmaktadır. 25 Ekim 1962 tarihinde Antalya’da doğan başarılı siyasetçi, 1999 – 2019 yılları arasında Konyaaltı Belediye başkanlığı, 8 Nisan 2019 tarihinden beri ise Antalya Büyükşehir Belediye başkanlığı görevlerinde bulundu. Muhittin Böcek halen ilgili görevini başarıyla sürdürmektedir.

COVID-19 pandemi döneminde yoğun bakıma alınan Muhittin Böcek, 64 günün sonunda yoğun bakımdan çıkarıldı. Son seçimlerde %48,71 oy oranı ile yeniden büyükşehir belediye başkanı seçildi.

Antalyali Unluler 15

4- İsmail Balaban

Antalyalı ünlü sporculardan olan İsmail Balan ile devam edelim. Antalya’nın Elmalı ilçesinde doğan Balaban, Güreş sporundaki başarıyla Türkiye’nin gündeminde yer almaktadır. Survivor’daki başarılarıyla da gündeme gelen İsmail Balaban, 652 ve 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde iki kez birinci olarak “başpehlivan” unvanı aldı.

Er meydanında ona “Sarı Fırtına” lakabıyla seslenilmektedir. Antalyalı ünlüler arasında yer alan ve 3 Eylül 1987 doğumlu olan başarılı sporcu, küçük yaşlardan beri güreş sporuyla ilgilenmiştir.

Antalyali Unluler

5- Burcu Biricik

Antalyalı ünlüler listesinde güzelliğiyle ve başarısıyla ön plana çıkan oyuncu Burcu Biricik ile devam edelim. Burcu Biricik, 4 Mayıs 1989 tarihinde Antalya’da doğmuştur. Şehir genelinde düzenlenen Miss Mediterranean güzellik yarışmasında 2006 yılında Akdeniz Kraliçesi seçilmiştir.

Ege Üniversitesi Arkeoloji Bölümü’nde lisans eğitimini tamamlayan oyuncu, Çiçero, Muhteşem Yüzyıl, Ulan İstanbul, Kırmızı Oda gibi pek çok film ve dizi yapımında yer almıştır.

Antalyali Unluler 16

6- Hatice Şendil

Hatice Şendil, kendisi İstanbul doğumlu olsa da Antalya’da büyümüştür ve ailesi Antalyalıdır. Bu bakımdan Antalyalı ünlüler kimler sorusunun yanıtı olarak rahatlıkla değerlendirilebilir.

2 Ağustos 1983 tarihinde doğan başarılı oyuncu; Kurtlar Vadisi Pusu, Karadağlar, Dila Hanım, Kaderimin Yazıldığı Gün, İyilik, Yüksek Sosyete gibi Türkiye’de reyting rekorları kırmış pek çok dizide yer aldı. Şendil’in bir de Hayat Öpücüğü adıyla sinema filminde başrol olarak yer alması da söz konusudur.

Antalyali Unluler 17

7- Burak Yılmaz

Antalyalı ünlü futbolcular için Burak Yılmaz’ı da liste içerisine dahil edebiliriz. Galatasaray, Fenerbahçe, Trabzonspor, Beşiktaş, Lille gibi pek çok takımda kariyerini başarılarla taçlandıran Burak Yılmaz, 15 Temmuz 1985 tarihinde Antalya’da doğmuştur.

2000 yılında başladığı altyapı kariyeri 2023 yılında sonlanırken günümüzde teknik direktör olarak çalışmaya devam etmektedir. Burak Yılmaz, günümüzde Kayserispor’un teknik direktörlüğü yapıyor.  

Antalyali Unluler 18

8- Mehmet Özgür

Antalyalı ünlü oyuncuları merak eden okuyucularımız için Mehmet Özgür örneğini verelim. Mehmet Özgür, birçok film ve dizide rol alan, son dönemde ise Alparslan: Büyük Selçuklu dizisindeki Nizamülmülk karakteriyle izleyicilerin dikkatini çekmektedir.

Antalyalı ünlüler listesinde yer alan Mehmet Özgür’ün tiyatroya vermiş olduğu emekler ise birçok kişi tarafından bilinmektedir. Bir dönem Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin tiyatro genel sanat yönetmenliğini de yapan Özgür, ekranlardaki popülaritesi 2013 yapımı olan Çalıkuşu dizisiyle kazandı.

Antalyali Unluler 19

9- Mevlüt Çavuşoğlu

Mevlüt Çavuşoğlu, Antalyalı ünlü siyasetçiler arasında belki de en etkili olan isimdir. 5 Şubat 1968 tarihinde Antalya’da doğan Çavuşoğlu, siyasetçiliğin yanı sıra diplomat, iş insanı, ekonomist gibi farklı kimliklere de sahiptir.

Antalyalı ünlüler arasında bulunan Mevlüt Çavuşoğlu, 24 Kasım 2015 – 4 Haziran 2023 tarihleri arasında Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı görevini üstlenmiştir. Aynı zamanda Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kurucu üyeleri arasında yer almaktadır. 2002, 2007, 2011, 2015 genel seçimlerinde Antalya’dan milletvekili olarak seçilmiştir.

Antalyali Unluler 20

10- Ekin Koç

Antalyalı ünlüler kimlerdir sorusunun son yanıtını Ekin Koç ile verelim. Ekin Koç, 21 Haziran 1992 tarihinde Antalya’nın Alanya ilçesinde doğdu. Sana Bir Sır Vereceğim (2013 – 2014) TV dizisiyle oyunculuk kariyerine başlayan başarılı oyuncu, o tarihten günümüze kadar pek çok başarılı yapımda rol aldı.

Benim Adım Gültepe, Muhteşem Yüzyıl Kösem, Üç Kuruş, Taş Kağıt Makas gibi TV dizilerinde rol alan oyuncu, kariyeri boyunca aynı zamanda Kurak Günler, Okul Tıraşı, Bizim İçin Şampiyon gibi gişe rekorları kıran filmlerde de yer aldı.

Antalyalı Ünlü Futbolcular

Antalyalı ünlüler listesini biraz daha spesifik hale getirerek meslek bazlı olarak inceleyelim. Bu kapsamda en çok yapılan araştırmalar genellikle Antalyalı ünlü futbolcular için gerçekleşiyor.

Antalya doğumlu ünlü futbolcular şu şekildedir:

 • Volkan Babacan
 • Rüştü Reçber
 • Burak Yılmaz
 • Uğurcan Çakır
 • Zeki Yıldırım
 • Mahmut Karıklar
 • Ömer Karancı
 • Musa Nizam
 • Mevlüt Han Ekelik
 • Erkam Reşmen

Antalyali Unluler 21

Antalya'da Yaşayan Fenomenler

Antalyalı ünlüler listesi, son dönemde sosyal medya fenomenlerinin de dahil olmasıyla birlikte aslında çok daha geniş kapsamlı olarak değerlendirilebilir. YouTube, Instagram ve TikTok başta olmak üzere sosyal medya platformlarında fenomen olmuş bazı isimler, Antalya’da yaşamaktadır. İşte o isimler…

Antalya’da yaşayan fenomenler şu şekildedir:

 • Emre Akbaba
 • Önder Koca
 • Yaşar İpek
 • Ayberk Atcı
 • Enes Batur
 • Murat Abi GF
 • Marul Kafa
 • Oğuzhan Uğur

Antalya'ya Yerleşen Ünlüler Kimler?

Antalya’da doğan ünlüler dışında, başka memleketten bu şehre yerleşen ünlüler de merak ediliyor. Bu kapsamda Antalyalı ünlüler listesinin biraz daha dışına çıkaran Antalya’ya yerleşen isimlere odaklanacağız.

Antalya’ya yerleşen ünlüler araştırması için Sümer Ezgü ismine ulaşılmaktadır. Sümer Ezgü, uzun süreler Ankara’da yaşamıştır fakat daha sonra sadece yaz aylarında tercih ettiği Antalya’ya yerleşme kararı almıştır. İstanbul’daki evini Antalya’ya taşıyan Ezgü, dönem dönem işleri için İstanbul’a gidip tekrar Antalya’ya geliyor

Muhabir: Nihat Toklu