Antalya’da 12 Nisan 2024 günü meydana gelen teleferik kazası sonrası 14 Nisan 2024 günü mahkemeye ifade vermek bilgi alınmak için davet edilen ANET eski Genel Müdürü ve Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz, burada sanığa çevrilerek tutuklanmıştı. Olaydan sonra Antalya adeta şok yaşadı.

Daha mazbatasını alalı 10 gün olan Kocagöz bir anda kendini cezaevinde buldu. 18 Nisan 2024 tarihinde yapılan itiraz dilekçesine de ret kararı çıktı ve Kocagöz’ün tutukluluğu sürdü.

Teleferik Raporu Cikti (Small)

BİLİRKİŞİ RAPORU KOCAGÖZ’ÜN LEHİNE

Günlerdir beklenen bilirkişi raporu nihayet hazırlanarak dosyaya konuldu. 26 Nisan’da tamamlanması gereken rapor yetişmediği işçin 2 Mayıs 2024 tarihine kaldı. Raporun gelmesinin ardından genel olarak sıkıntıların imalatında yaşandığı, direklerin kurulumu sırasında inşaat mühendisinin bulunmadığı, personel yetkinsizliği gibi konulara dikkat çekildi.

İTİRAZ DİLEKÇESİ VERİLİYOR

Raporun gelmesi ile birlikte Mesut Kocagöz’ün avukatları bir basın açıklaması yaparak rapordaki çarpıklıklara vurgu yaptılar. Avukatlar ayıca 6 Mayıs 2024 Pazartesi (bugün) günü ikinci itiraz diekçesini savcılığa vereceklerini de açıkladılar.

ÜNLÜ AVUKATTAN AÇIKLAMA

Antalya’nın ünlü ceza avukatlarından Rıdvan Yıldız yaptığı açıklamada Başkan Kocagöz’ün derhal serbest bırakılması gerektiğini söyledi. Yıldız açıklamasında, "Sarısu Teleferiği'nin yapım aşamasındaki ciddiyetten uzak teknik eksiklikler ve hatalı uygulamaların meydana gelen kazada etkin olduğu, taşıyıcı direklerin inşaatında inşaat mühendisi bulunmadığı, bakımdan sorumlu Mega Town Şirketi'nin bakım ve operasyondan sorumlu elemanının ilkokul mezunu, teknik yeterliliği olmayan ve hizmet kursu almamış bir kişi olduğu bilirkişi raporunda ortaya konmuştur. Kendisine hiçbir kusur atfedilmeyen Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz CMK.103/2 maddesi gereği Soruşturma Savcısı tarafından re'sen derhal serbest bırakılmalı, kazanın oluşumunda etkisi olan dönemin sorumluları hakkında soruşturma genişletilmelidir” dedi.

Teleferik Kazazedeleri Stres Ve Kaygi B 40929 (1)

KIZINDAN PAYLAŞIM

Öte yandan rapordan sonra Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün kızı Sıla Kocagöz bir paylaşımda bulundu. Paylaşımda şöyle denildi:

“Babam Mesut Kocagöz teleferik tesisinin bağlı olduğu ANET A.Ş nin 3. Genel Müdürüdür. “Proje aşaması” çok eski olup o tarihlerde görevde değildir. Kazanın olduğu gün de Belediye Başkanı olup yine görevde değildir. Yani kaza ile ilgisi asla yoktur.”

Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin adını kullanarak, bakın ne yaptılar! Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin adını kullanarak, bakın ne yaptılar!

ANTALYALI BEKLİYOR

Bu olay olduktan sonra Antalya’da en çok konuşulan konuların başında Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün tutuklanması geldi. Şimdi Antalyalı heyecanla yapılacak olan itirazın sonucunu bekliyor.

Muhabir: YAPRAK ÖZER