Türkiye genelinde yapılan 31 Mart yerel seçimlerde Antalya'da çok büyük bir değişiklik yaşandı. Antalya'da Büyükşehir Belediyesi dahil olmak üzere toplam 20 belediye başkanı var. Büyükşehir Belediyesi'nin yanı sıra kent merkezinde 5, Antalya'nın batısında 7, doğusunda da 7 belediye bulunuyor.

Bu belediyelerden  Muhittin Böcek yeniden seçilerek Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini sürdürdü. İlk kez kadın belediye başkanın da seçildiği yerel seçimlerde Antalya seçmeni radikal değişiklikler yaptı. Seçimin sonunda 20 belediye başkanından sadece 5'i bu görevini sürdürürken, 15 belediye başkanı ise değişti. 

Peki eski belediye başkanları belediye başkanı seçilmeden önce ne iş yapıyorlardı, yeni seçilenler ne iş yapıyor? İşte belediye başkanlarının meslekleri:

Muhittin Bocek Personel Servisi (Small)

MUHİTTİN BÖCEK ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI

Muhittin Böcek'in mesleği için belediye başkanlığı demek mümkün. Çünkü Başkan Böcek aralıksız 6 dönemdir belediye başkanlığı yapıyor. Ancak eski mesleği servis şoförlüğü. Sanat okulundan mezun olan Böcek bir dönem sinemacılk da yapmış. Böcek ara verdiği eğitimine daha sonra dışarıdan devam etmiş ve  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesinin Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü'nden mezun. Ayrıca aynı üniversitenin İktisat Fakültesinin Kamu Yönetimi Bölümü'nde ikinci lisans öğrenimini tamamlamış. 

ANTALYA MERKEZ İLÇE BELEDİYE BAŞKANLARI

Ümit Uysal Iftara Katıldı

ÜMİT UYSAL MURATPAŞA BELEDİYE BAŞKANI

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal'ın gerçek mesleği avukatlık. Başkan Uysal CHP'nin hemen hemen her kademesinde görev yaparken, CHP'niN Antalya'dan rekor kırarak 13 milletvekilinden 8'ini kaznadığı 2002 seçimlerinde CHP İl Başkanıydı. 2004 seçimlerinde ilk kez belediye başkanı olan Uysal, hala bu görevini sürdürüyor.

Mesut Kocagoz 2

MESUT KOCAGÖZ KEPEZ BELEDİYE BAŞKANI

Kepez’den Atatürk çalışması... Her şey yenilendi Kepez’den Atatürk çalışması... Her şey yenilendi

Antalya'nın en büyük belediyesi olan Kepez Belediye Başkanlığı'nı ilk kez CHP'ye getiren Mesut Kocagöz başkanlığa şanssız bir başlangıç yaptı. Mazbatasını aldıktan sonra Başkan Kocagöz daha makamına oturur oturmaz 14 Nisan 202 tarihinde meydana gelen tleferik kazası nedeniyle tutuklanarak cezaevine konuldu.  Başkan Kocagöz'ün asıl mesleği Mali Müşavir. Uzun yıllardır ise hem belediye meclis üyeliği hem de ANET Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini sürdürüyordu. Halen cezaevinde bulunan Kocagöz'ün yerine vekaleten meclis üyeleri tarafından Refik Emre Altekin seçildi. Altekin Kardiyoloji Uzmanı Profesör.

Cem Kotan

KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI CEM KOTAN

Burada bir önceki dönemde Belediye Başkanı Semih Esen'di. Esen belediyhe başkanı seçildiğinde avukattı. Esen yeniden mesleğine dönerken CHP tarafından yerine aday gösterilen Cem Kotan ise Muratpaşa eski meclis üyesi ve Konya Selçuk Üniversitesinde yerel yönetimler bölümünü bitirdi. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi mezunu olan Kotan, Muratpaşa Belediyesi'ne ait Adalya Kafe'de yöneticilik yaptı. Kotan aday olduğunda Büyükşehir Belediyesi'nde çalışıyordu.

Menderes Dal Dosemealti Belediye Baskani (Small)

DÖŞEMEALTI BELEDİYE BAŞKANI MENDERES DAL

Döşemealtı Belediye Başkanı Mimar Turgay Genç'ti. İki dönem üst üste belediye başkanı seçilen Genç, bu dönem partisi tarafından aday gösterilmedi. Genç'in yerine aday olan Menderes Dal, seçimlerde AK Parti adayı Bekir Kıvrım'ın önünde ipi göğüsleyerek belediye başkanı seçildi. Başkan Dal tıpkı genel başkanı gibi eczacı.

Isa Yıldırım Muhtar (3)

AKSU BELEDİYE BAŞKANI İSA YILDIRIM

Asıl mesleği eczacılık olan Aksu Belediye Başkanı Halil Şahin bu dönem AK Parti tarafından aday gösterilmedi. Seçimleri ise İmam Hatip mezunu olan Pınarlı ve AKsu'nun eski belediye başkanı CHP'li İsa Yıldırım kazandı. Yıldırım başkan olmadan önce çişftçilikle uğraşıyordu.

ANTALYA'NIN DOĞU İLÇESİ BELEDİYE BAŞKANLARI

Baskan Kumbul Mazbatasini Aldi 36447 (1)

SERİK BELEDİYE BAŞKANI KADİR KUMBUL

Serik'in bir önceki belediye başkanı AK Partili Enver Aputkan seçime aylar kala partisinden istifa ederek BBP adayı olmuştu. Seçimleri ise Serik tarihinde ilk kez CHP kazandı. CHP Serik Belediye Başkanı Doktor Kadir Kumbul oldu.

Niyazi Nefi Kara Bebek (Small)

MANAVGAT BELEDİYE BAŞKANI NİYAZİ NEFİ KARA

Antalya'nın tek yeniden aday olmak istemeyen Manavgat Belediye Başkanı Şükrü Sözen'di. Başkan Sözen yanına genel başkan Özgür Özel'in gelmesine, zorla elini kaldırmasına rağmen yeniden aday olmadı. 3 dönem bu görevi sürdüren Başkan Sözen, ekonomik durumu iyi olan bir aileden geliyor. yeniden işinin başına dönerken yerine de yine CHP'den Doktor Niyazi Nefi Kara seçildi. Kara daha önce de çok genç yaşta ön seçimde eski genel başkan Deniz Baykal'dan fazla oy alarak birinci sıradan Antalya Milletvekili olmuştu. 

Osman Tarık Özçelik (Small)

ALANYA BELEDİYE BAŞKANI 

Alanya Belediye Başkanlığı görevini bir dönem sürdüren Adem Murat Yücel bu dönem seçimi kaybetti. Daha önce iki dönem de Kestel Belediye Başkanlığı yapan Yücel, Zİraat Mühendisiydi. Yerine seçilen Osman Tarık Özçelik ise Kimya Mühendisi. Özçelik Akdeniz bölgesinde çeşitli kuruluşları bulunan aile şirketinin ortağı.

Ilkay Akça Foto

AKSEKİ BELEDİYE BAŞKANI İLKAY AKÇA

Akseki Belediye Başkanı AK Parti'den muhasebeci İbrahim Özkan'dı. Bir dönem Belediye Başkanlığı yapan Özkan seçimlerde CHP adayı İlkay Akça'ya kaybetti. Akseki'nin ilk kadın belediye başkanı olan Akça'nın reklam şirketi bulunuyor. Akça CHP'de çeşitli görevlerde bulundu.

Hatice Sekmen (Small)

İBRADI BELEDİYE BAŞKANI HATİCE SEKMEN

İbradı Belediye Başkanı Hatice Sekmen'de İbradı'nın ilk kadın belediye başkanı oldu. 2019 yerel seçimlerinde AK Parti adayı olan Sekmen Avukat Serkan Küçükkuru'ya seçimlerde kaybetmişti. Küçükkuru partisinden istifa ederk bu dönem bğımsız aday oldu. CHP ise Serkan Gedik'i aday gösterdi. Sekmen partisinin çeşitli kademelerinde görev yaptı. Lise mezunu olan Sekmen belediye başkanı seçilmeden önce ev kadınıydı.

Ak Parti Gundogmus Belediye Baskan Adayi Ali Gulen

GÜNDOĞMUŞ BELEDİYE BAŞKANI ALİ GÜLEN

Gündoğmuş Belediye Başkanı Mehmet Özeren 24 yıllık eğitimcilik ve kamu görevi sonrası belediye başkanı seçilmişti. Özellikle bnüyük Manavgat yangının Gündğmuş'a sıçradığı dönemde yaptığı açıklamalarla tepkilerin hedefi haline gelen Özeren'i AK Parti aday göstermeyerek yerine Ali Gülen'i çıkardılar. Gülen AK Parti'deyken yine AK Parti'de kalan tek belediyenin başkanı oldu.

Mehmet Aliyilmaz Gazipasa Belediye Baskani (Small)

GAZİPAŞA BELEDİYE BAŞKANI MEHMET ALİ YILMAZ

Geçtiğimiz dönem Gazipaşa Belediye Başkanı seçilen Mehmet Ali Yılmaz bu dönem de seçilerek Antalya'nın doğu ilçelerinde koltuğunu koruyan tek belediye başkanı oldu. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünden mezun olan Yılmaz, başkan olmadan önce SGK'da uzun yıllar başmüfettiş olarak görev yaptı.

ANTALYA'NIN BATI İLÇELERİ

Kemer Arslanbucak Iftar Necati Topaloglu (2)

KEMER BELEDİYE BAŞKANI NECATİ TOPALOĞLU

Halk arasında necati Hoca diye bilinen Başkan Necati Toplaloğlu eğitimci ve eski okul müdürü. Daha önce Kemer'in Göynük belde belediye başkanlığı yapan Topaloğlu bir önceki dönem DSP'den belediye başkanı seçildi. Daha sonra CHP'ye geçen Topaloğlu bu kez CHP'den Kemer Belediye Başkanı oldu. Topaloğlu eski mesleğinin etkisiyle  öğrencilere yaptığı yatırımlarla dikkat çekiyor.

Mesut Avcioglu Kumluca

KUMLUCA BELEDİYE BAŞKANI MESUT AVCIOĞLU

Bir önceki Kumluca Belediye Başkanı Mustafa Köleoğlu muhasebeciydi. Seçimlerde CHP eski Antalya Milletvekili Aydın Özer CHP'^den aday adayı olmasına rağmen gösterilmeyince DP'den aday oldu. Ancak adaylık sürecinde hala CHP üyesi olduğu gerekçesiyle Özer aday olamayınca DP'nin yeni adayı Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı olan Mesut Avcıoğlu oldu. Özer'in de desteklediği özel laboratuvarı bulunan Avcıoğlu belediye başkanı seçildi.

Mustafa Geyikci Ozgur Ozel

FİNİKE BELEDİYE BAŞKANI MUSTAFA GEYİKÇİ

İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisinde Maliye ve Muhasebe Bölümünü bölümü mezunu olan Mustafa Geyikçi Millet İttifakı adayı olduğu 2019 seçimlerini az bir farkla kazanmıştı. Geyikçi bu dönem ise farklı bir şekilde seçimleri kazanarak iknci dönem CHP'li belediye başkanı oldu.

Demre Belediye Baskani Fahri Duran

DEMRE BELEDİYE BAŞKANI FAHRİ DURAN

Geçtiğimiz dönem Millet İttifakı adına İYİ Parti'den belediye başkanı Avukat Okan Kocakaya seçilmişti. Kocakaya belediye başkanlığından istifa ederek milletvekili adayı olmuş, ancak ön seçime girilmesi istenince partisinden de istifa etmişti. Kocakaya'nın belediye başkanlığından istifa etmesinin ardından meclis Gülsüm Cengiz'i belediye başkanı seçmişti. Son seçimleri ise Fahri Duran kazandı. Duran İşletme mezunu iken başkan olmadan önce hal de komisyonculuk yapıyordu.

Erol Demirhan Kas Belediye Baskani

KAŞ BELEDİYE BAŞKANI EROL DEMİRHAN

Kş'ın önceki belediye başkanı AK Parti'den Mutlu Ulutaş'tı. tarım ve turizm ile uğraşan Ulutaş, Bilgisayar Programcılığı, Biyoloji Bölümü ve İşletme Fakültesi mezunuydu. Son seçimlkerde burada belediye başkanlığını CHP adayı Erol Demirhan kazandı. Demirhan ise İşletme mezunu. Başkan Demirhan başkan seçilmeden önce örtü altı sebze üretimi ve yaş sebze meyve ihracatının yanı sıra zirai ilaç ve tarım ürünleri bayiliği yapıyordu.

Elmalida Yeni Baskan (Small)

ELMALI BELEDİYE BAŞKANI HALİL ÖZTÜRK

Geçtiğimiz dönem Millet İttifakı adına İYİ Parti adayı olan Halil Öztük seçimlere kısa bir süre kala CHP'ye geçti. Ortaokul mezunu olan Öztürk tarım başkan seçilmeden önce tarım işi ile uğraşıyordu.

Saniye Caran

KORKUTELİ BELEDİYE BAŞKANI SANİYE CARAN

Korkuteli'de geçtiğimiz dönem üst düzey danışmanlıklar yapan ev kendisine ait PİAR ve danışmanlık şirketi bulunan Ömer Niyazi İşlek MHP'den belediye başkanı seçilmişti. İşlek, partisi tarafından aday gösterilmedi. CHP adayı olan Hasan Can Caran'ın ise son anda Seçim Kurulu tarafından adaylığı kabul edilmedi. Bunun üzerine eşi Saniye Caran aday oldu. Halkla İliskiler ve Reklamcılık Bölümü'nden mezun olan Caran ulusal bir gazetede reklamcılık yaptı.

Muhabir: YAPRAK ÖZER