Antalya’nın dünyaca ünlü sahillerinde yaşanan kirlilik nedeniyle birçok kişi isyan etmeye devam ediyor. Sahillerin çöplerle dolu olması nedeniyle yaşanan kirlilik krizine çözüm önerileri sunan Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi, sahillerde tek kullanımlık plastiklerin ve sigara kullanımının yasaklanmasını öneriyor ve kamuoyunu bu konuda bilinçlendirmeyi amaçlıyor.

Çevre Mühendisleri Odası (Small)

ÇEVRE MÜHENDİLERİNDEN ÇÖZÜM ÖNERİSİ

Tek kullanımlık plastikler ve ambalaj atıkları doğada uzun süre çözünmeden kalır. Sahillerimizde biriken plastik atıklar, deniz canlıları tarafından yutulabilir ve bu durum onların sağlığına ciddi zararlar verebilir. Plastik atıkların parçalanmasıyla oluşan mikroplastikler ve nanoplastikler, deniz ekosistemine ve dolaylı olarak insan sağlığına zarar verir.

Sahillerde yaşanan kirliliklere çözüm önerileri sunan Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi Yönetim Kurulu şu açıklamalarda bulundu:

“Sigara izmaritleri, toksik kimyasallar içerir ve toprağa ve suya sızarak kirliliğe neden olur. Bu kimyasallar, deniz ve kara ekosistemlerine zarar verir. Ayrıca, sigara izmaritlerindeki selüloz asetat bir tür plastik olup doğada yok olma süreci on yıllar mertebesindedir. Bu süreçte selüloz asetat, hem balıkların sindirim sistemlerine girerek onların ölümüne sebep olur hem de çözünerek mikroplastik oluşturarak deniz ekosisteme zarar verir. Ayrıca izmaritler, yaz aylarında ormanla iç içe olan koylarımızda yangın riskini artırır.

Antalya’nın o mahallesi diken üstünde… Elektrikler uyutmuyor Antalya’nın o mahallesi diken üstünde… Elektrikler uyutmuyor

DUYARLI OLMAYA DAVET ETTİLER

Barcelona'da uygulanan benzer yasakların, Antalya başta olmak üzere Türkiye'nin sahillerinde de belediyelerin ve ilgili bakanlıkların inisiyatif alarak uygulanması mümkündür. Tek kullanımlık plastiklerin ve sigara tüketiminin sahil bandında yasaklanması, sahillerimizin korunmasına büyük katkı sağlayacaktır. Daha temiz ve sağlıklı sahiller ve denizler için tek kullanımlık plastiklerin ve sigara tüketiminin sahil bandında yasaklanması, atılması gereken önemli bir adımdır. Tüm halkımızı bu konuda duyarlı olmaya ve destek vermeye davet ediyoruz.”

Kaynak: Çevre Mühendisleri Odası/Bülten