Antalya’nın ilk ve tek Kadın Doğum Hastanesi olarak açılan ve birçok mucizeye ev sahipliği yapan Vitale Hastanesi’nde bir mucize daha gerçekleşti. Vitale Hastanesi’nde 26 haftalık ve 755 gram olarak doğan mucize bebeği Mercan Çınar Değirmenci, 92 günlük yoğun bakım tedavisinin ardından taburcu oldu. Yenidoğan bebekler hakkında basın açıklamalarında bulunan Op. Dr. Ali Fuat Şengör, Doç. Dr. Ali Annagör ve Op. Dr. Esra Ünal önemli açıklamalarda bulundu.

MUCİZE BEBEK MERCAN TABURCU OLDU

Vitale Hastanesi’nde 26 haftalık ve 755 gram olarak doğan Mercan Çınar Değirmenci 92 günlük yoğun bakım tedavisini tamamlayarak taburcu oldu. Şu anda 4 ay 17 günlük olan Mucize bebek Mercan Çınar Değirmenci 3 kilo 100 gram taburcu olarak sağlığına kavuştu. 27 yaşındaki anne Buse Değirmenci, mucize bebeğim benim sözleri ile duygusal anlar yaşadı. Anne Değirmenci, yaşadığı mutluluğu şu sözler ile anlattı:

Mucize Bebek (2)

“Süreç biraz zordu, çok yıprandık. Ama çok şükür başta hocam ve diğer çalışan personel arkadaşlar sayesinde atlatmış olduk. Hepsine teşekkür ediyorum çok mutluyum. 92 gün biraz zor geçti ama başardık. Benim ikizim vardı onu kaybettik ama benim çocuğum mucize bir bebek. Ben mucizelerin gerçek olduğuna inanıyorum. Mucize bebeğim benim.”

“DOĞUM SAYISI ARTMALI”

Normal doğumun teşvik edilmesi gerektiğini aktaran Op. Dr. Ali Fuat Şengör, “Vitale Hastanesi şu anda Antalya’da tek kadın doğum ve çocuk hastanesi olarak hizmet vermekteyiz. 24 saat kadın doğum ve çocuk bebekler tutulduğu için bu bölgenin özellikle kadın doğum yönünden Antalya’mızın ihtiyaçlarını gideriyoruz. Açıldığımız günden itibaren 1 milyon 600 bin civarında hizmet verdik. Amacımız özellikle normal doğum konusunda insanları bilinçlendirmek. Azalan doğum sayısının özellikle ileriki yıllarda yaşlı bir nüfusa sahip olmamak için insanların doğum sayısını arttırması lazım. Bunun için de öncelikle normal doğumun teşvik edilmesi gerekiyor. Bunun için ne yapabiliriz? Gebelik okulları ile teşvik eğitimleri veriyoruz, suda veya müzik eşliğinde doğum, yatakta doğum gibi konuları teşvik ediyoruz” dedi.

“FACETİME OLARAK GÖSTERDİK”

Mucize Bebek (3)

Kepez’de vatandaşların malı Kepez Belediyesi’ne emanet Kepez’de vatandaşların malı Kepez Belediyesi’ne emanet

Hastanenin açıldığı günden itibaren 35 bin doğum yapıldığını dile getiren Op. Dr. Şengör, “Doğumdan sonra doğan bebeklerin bakımı ve yeni doğan kısmı çok önemli. Son yıllarda birçok faktöre bağlı olarak erken doğumlarda başladı. Bizim yeni doğan servisimiz 6 binden fazla bebeğin hayata tutunmasını sağladı. Bu yılki değerlendirmede de Antalya içinde 97 puan alarak birinci sırada yer alıyoruz. Bu başarı bizim için bir gurur kaynağı. Daha önce de 400 gram doğan bir bebeği yaşatarak Türkiye basınında yer aldık. Biz hastalarımızla daha çok aile gibi oluyoruz. Biz hastamıza nasıl bir mesaj veriyorsak karşı taraftan da öyle bir tepki alacağımızı düşünüyoruz. Bizim hastanemizde pandemi döneminde dahi yeni doğan bebekleri ailelerine facetime olarak göstermiştik” sözlerine yer verdi.

“BAŞARIMIZ GRUP BAŞARISI”

Mucize Bebek (4)

Başarılarının grup başarısı olduğunu belirten Doç. Dr. Ali Annagör, “20 yataklı her seviyede hastayı kabul ettiğimiz bir ünitemiz var. Sağlam bir ekiple çalışıyoruz. Tabiki de başarı kişisel değildir grup başarısıdır. Şu an hastanemizde çok güzel başarılı sonuçlar alıyoruz. 22 hafta ve 400 gram doğup sağlıklı bir şekilde taburcu ettiğimiz hastalarımız var. Her zaman bu başarı içerisinde aileler de var. Hastanemiz bebek dostu ve yenidoğan bebek dostu bir sertifika aldı. Biz her zaman bebek yeni doğduğu andan itibaren anne, baba ve bebekle birlikte yürütüyoruz ve herhangi bir kısıtlama yapmıyoruz. Bebeklerin durumu el verdiği andan itibaren ten tene temasa başlıyoruz” şeklinde konuştu.

“HERKES ERKEN DOĞUM YAPABİLİR”

Mucize Bebek (5)

Erken doğumun herkesin başına gelebileceğini açıklayan Op. Dr. Esra Ünal, “Hastanemiz doğumla ve kadın sağlığı ile alakalı olsun arkamızı sağlam bir yere yaslayabiliyoruz. Çünkü arkamızda yeni doğum ünitesi sağlam olan bir hastane var. Hocalarımıza güvenebiliyoruz, riskli gebemi takip ederken güvenebiliyorum, erken doğumu herkes yapabiliriz. Sağ olsun bu konularda hocalarımız bize çok destek oluyor” dedi.

Muhabir: ŞEYDA TÜTGÜN