Antalya’da 2008 yılında Antalya Doğu Garajı yanında başlatılan inşaat çalışmaları sonucu M.Ö 3'ncü ve M.S 4'ncü yüzyıla ait mezarlar keşfedilmişti. Mezarların bulunmasının ardından yetkililer müze yapımına başlamıştı.

866 Mezara Yogun Ilgi Resim

Antalya’da yer alan ve Türkiye’de ilk olan ilk nekropol müzesi olma özelliği taşıyan müzeye ilgi her geçen gün artıyor. Antalya Nekropol Müzesi 400'den falza objeyle ev sahipliği yapıyor. Ziyaretçiler 866 mezarın yanı sıra müze salonlarında lahit, mezartaşı ve yazıtlı stelleri de görme imkanına sahip oluyor.

Nekropol Lahit Resim

Kurtarma kazıları sırasında bulunan 866 mezar dönemin büyükşehir belediye başkanı Menderes Türel tarafından alanın müzeleştirilmesi kararı alınarak ilk adımlar atılmıştı. Müzeleştirme çalışmaları Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek zamanında da devam ettirilerek ziyarete açıldı. Kültür ve Turizm Bakanlığı'na devredilen müze, açıldığı günden bu yana vatandaşlardan yoğun ilgi görmeye devam ediyor.

Minikler sordu Konyaaltı Belediye Başkanı Kotan cevapladı Minikler sordu Konyaaltı Belediye Başkanı Kotan cevapladı

866 Mezar Resim

Antalya kent tarihini bilinenden daha eskiye taşıyan bir Nekropol alanında çok sayıda değişik tipolojide mezarların yanı sıra salonlarda lahit, mezartaşı, osthotek ve yazıtlı steller başta olmak üzere mezarlardan elde edilen yüzlerce buluntu da ziyaretçileri geçmişe doğru yolculuğa çıkarıyor.

Muhabir: Şeyda Tütgün