Antalyalı Başpehlivan İsmail Balaban 3 kez üst üste Etnospor Kültür Festivali Fetih Yağlı Güreşleri’ni kazanarak ebedi kemerin de sahibi oldu. Sezona çok formda giren ve CW Enerji Ligi’nin ilk etabında Manavgat’ta altın kemere ulaşmıştı.

Pandemi öncesi yapılan 4. Etnospor Kültür Festivali Fetih Yağlı Güreşleri’nde İsmail Balaban Semih Turgut’u mağlup ederek ilk kez kemere ulaştı. Bu güreşlerde Cengizhan Şimşek ile İsmail Erkal’da kürsü yapmışlardı.

Ismail Balaban

ALTIN KEMERİ EBEDİYEN KAZANDI

5. Etnospor Kültür Festivali Fetih Yağlı Güreşleri’nde ise Ali Gürbüz ile Ali Yanatma 3’ncü olurken İsmail Balaban’ın finaldeki rakibi bu kez Mustafa Taş’tı. Takım arkadaşı Mustafa Taş’ı yenen sarı fırtına ikinci kez altın kemerin sahibi oldu. 6. Etnospor Kültür Festivali Fetih Yağlı Güreşleri’nde ise bir önceki organizasyonun benzeri bir durum yaşandı. Yusuf Can Zeybek ile Hüseyin Gümüşalan 3’ncü olurken sarı fırtınanın finaldeki rakibi yine Mustafa Taş oldu. Zorlu geçen finali İsmail Balaban kazanarak 3 kez üst üste altın kemere ulaştı. Böylece Balaban kemeri ebedi olarak aldı. Sarı fırtına Etnospor tarihine ismini yazdırmış oldu.

CW Enerji Ligi’nin zirvesinde inanılmaz yarış… İlk 3’de Antalyalı Başpehlivanlar…  Zirve yarışı nefes kesiyor CW Enerji Ligi’nin zirvesinde inanılmaz yarış… İlk 3’de Antalyalı Başpehlivanlar…  Zirve yarışı nefes kesiyor

Ismail Balaban Turan Balaban Guresti

İSMAİL BALABAN KİMDİR?

1987’de Antalya’nın Elmalı ilçesine bağlı Akçay köyünde doğdu. İsmail Balaban kendisi gibi başpehlivan olan Turan Balaban’ın ikizi. Ortaokul sonrası tarlada çalışmaya başladı. Güreşe başladıktan sonra sarı fırtına lakaplı güreşçi açık öğretimde liseyi bitirdi ve Aydın Adnan Menderes Üniversitesi’nde beden eğitimi okudu. 652 ve 655. Kırkpınar Yağlı Güreşleri'ni kazandı. 2020 yılında ağır sıklette Dünya Şalvar Güreşi şampiyonu oldu. 2021 yılında Survivor 2021’e katılan Balaban bu dönemde ününe ün kattı.

GÜREŞE NASIL BAŞLADI?

İsmail Balaban daha önce, “18 yaşlarındaydım. Köyümüzde güreşle ilgilenen birkaç kişi vardı. Turan ile bana “Sizin fiziğiniz iyi, güreşçi olun” dediler. Köyde daha önce güreşmiş eski bir pehlivan vardı, ilk ustamız Bekir Meriç “Ben sizi çalıştırırım” dedi ve kendimizi dualı çayırda bulduk” dedi.

Muhabir: AYŞEM SİCİM