Antalya Türk turizminin gözbebeği durumunda. Her yıl milyonlarca turist ağırlayan Antalya bu nedenle de dünya kenti olarak tanınıyor, biliniyor. 2023 yılında ülkemize toplam 56,7 milyon turist gelirken, bunun 16 milyon 84 bin 737’sini Antalya ağırladı.

Antalya gerek fiziki yapısıyla gerekse hizmet kalitesi ile çok önemli otellere sahip. Bu oteller her yıl on binlerce turisti ağırlarken, otellerin bulunduğu turizm bölgelerinin yerleşik nüfusları ise şaşkınlık yaratıyor. Bazı otellerin kapasitesi, bulunduğu belde nüfusundan daha büyük kapasiteye sahip.

Antalya’nın her tarafında otel olmasına rağmen, turistik otel ve tatil köylerinin genellikle bulunduğu beldeler dünyaca biliniyor. Peki bu bölgelerin gerçek nüfusları kaç?

Kemer Sahili Oteller Nufusu (Small)

DÜNYACA ÜNLÜ KEMER

Antalya’nın önemli turizm bölgelerinden birisi Kemer. Kemer’de 574 otel ve 102 bin 348 yatak bulunuyor. Kemer’in ağırlıklı turizm beldeleri Beldibi, Çamyuva, Göynük ve Tekirova. İşte bu beldelerin yerleşik nüfusları…

Tekirova: 2 bin 960

Beldibi: 3 bin 541  

Çamyuva: 5 bin 934

Göynük: 7 bin 827

Kundu Oteller Bolgesi Nufusu

KENT MERKEZİNDE KUNDU VAR

Antalya merkezde bulunan yatak kapasitesinin önemli bir bölümü Kundu’da bulunuyor. Antalya Merkez Aksu İlçesi’nde Kundu Turizm Bölgesi’nde 33 tesiste 35 bin 706 kişi yatak bulunuyor. Ancak Kundu’nun yerleşik nüfusu sadece 2 bin 444.

Belek Golf Sahalari Ile Unlu

SERİK'İN EN MEŞHURU BELEK

Antalya’nın bir başka otellerin bulunduğu bölgede Serik ilçesi. İlçe merkezi her ne kadar turizmden kopuk olsa da Serik’te Belek, Kadriye ve Boğazkent turizm bölgeleri bulunuyor. Özellikle Belek dünyanın sayılı turizm beldeleri arasında yer alıyor. Aralarında G-20 zirvesinin de bulunduğu çok sayıda organizasyona ev sahipliği yapan Belek, aynı zamanda kış aylarında da dünyanın en önemli futbol kulüplerini ağırlıyor.  Belek kış aylarında da golf turizmi ile ayakta kalmaya çalışıyor. Serik 62 bin yatak kapasitesine sahip.

Belek 9 bin 124

Kadriye 9 bin 768

Boğazkent 3 bin 635

Ide Apollon Tapinagi Side Nufusu (Small)

EN FAZLA YATAK MANAVGAT'TA

Antalya’nın en fazla yatak kapasitesine sahip olan ilçesi ise Manavgat. Bu ilçede de 529 otel, 183 bin 706 yatak kapasitesi bulunuyor. Manavgat’ın Apollon Tapınağı ve antik tiyatrosu ile ünlü Side, Ilıca, Çolaklı, Gündoğdu, Evrenseki ve Kızılot turim beldeleri bulunuyor.

Side 13 bin 935

Ilıca 12 bin 211

Çolaklı 7 bin 404

Evrenseki 3 bin 534

Gündoğdu 2 bin 159

Kızılot 2 bin 5

Alanya Cok Sayida Otele Sahip

ALANYA'NIN TURİZM BELDESİ ÇOK

Antalya’nın ünlü ilçesi Alanya’da turizmdeki lokomotif yerlerinden birisi. Alanya turizmle iç içe yaşıyor. Turistin yanı sıra Alanya’da çok sayıda yerleşik yabancı da bulunuyor. Alanya 120 bin yatak kapasitesine sahip. Deniz kenarına kurulan Alanya’nın çok sayıda turistik beldesi bulunuyor. Mahmutlar, Oba, Konaklı, Avsallar, Türkler, Kestel, Tosmur, Payallar, Okurcalar ve İncekum.

Mahmutlar 28 bin 823

Oba 30 bin 807

Konaklı 17 bin 519,

Avsallar 15 bin 381,

Kestel 13 bin 612,

Tosmur 11 bin 205,

Payallar 9 bin 715,

Okurcalar 5 bin 120

Hayvanseverler eylemlerine devam ediyor… “Hayvanlara şiddet cezasızlıkla ödüllendiriliyor” Hayvanseverler eylemlerine devam ediyor… “Hayvanlara şiddet cezasızlıkla ödüllendiriliyor”

Türkler 4 bin 948

İncekum 3 bin 346

BİR ÇOĞU HAYALET KASABA OLUYOR

Yaz nüfusları çok kalabalık olan bu beldelerde çok sayıda dükkan da bulunuyor. Yaz aylarında gecenin geç saatlerine kadar açık olan iş yerleri Euro ile kira ödeyerek turizmden pay almaya çalışıyor. Ancak yaz aylarında son derece ışıltılı hayatların yaşandığı beldeler, kışın ise hayalet kasabaya dönüyor. Yazın gecenin geç saatlere kadar açık olan dükkanların tamamına yakını kışın kapalı. Bazı beldelerde kışın toplam birkaç dükkan açık kalıyor.

Antalya Kent Merkezi (Small)

BELEDİYELER BU DURUMDAN ŞİKAYETÇİ

Belediyelere ayak bastı parası tarzı bir vergi ödenmediği için turizm beldelerinin bulunduğu belediyeler büyük sıkıntı yaşıyor. İller Bankası’ndan yerleşik nüfusuna göre pay alan belediyeler, bu nüfusun 100’lerce katında nüfusa hizmet etmek zorunda kalıyorlar.

https://antalyaningundemicom.teimg.com/antalyaningundemi-com/uploads/2024/03/korkuteli-1.webp

Muhabir: NİHAT TOKLU